sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Lider KOD-u w Lublinie: „Dialog jest możliwy z każdym, kto jest do niego gotowy”

Dodano: 14 maja 2016, 17:05

O edukacji, relacjach z opozycją, dialogu z PiS i narodowcami oraz udziale w wyborach mówił podczas sobotniego spotkania w Lublinie lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski. Była to jego pierwsza wizyta na Lubelszczyźnie.

W sobotnie popołudnie w sali Lubelskiego Domu Technika NOT zgromadziło się ok. 100 osób. Na lidera komitetu musieli trochę poczekać, bo ten spóźnił się o równą godzinę . Mimo tego, został przywitany gromkimi oklaskami. Spóźnienie tłumaczył… problemami z nawigacją. W swoim wystąpieniu sporo czasu poświęcił edukacji.

- Musimy mieć świadomość tego, w jaki sposób znaleźliśmy się tu gdzie jesteśmy. Z państwa, które było prymusem w Europie, stawianym innym za wzór, nagle zawróciliśmy z tej drogi – mówił Kijowski. Przytoczył historię swoich znajomych, którzy jeździli na Ukrainę, by uczyć naszych wschodnich sąsiadów standardów demokratycznych. – Od pewnego czasu spotykają się tam z coraz większa niechęcią. Ukraińcy pytają ich: „A czego wy możecie nas nauczyć? Popatrzcie na siebie”.

Lider KOD zapowiedział też akcję edukacyjną, która ma ruszyć po 5 czerwca. - Chcemy dotrzeć do każdej sali, każdej remizy i każdego domu kultury. Ten projekt ma być zaczynem do myślenia i pozwoli nam coś wymyślić, co będzie naszym punktem odniesienia - wyjaśniał.

W trakcie dalszej dyskusji Kijowski zachęcał do włączania się w działalność lubelskich struktur komitetu. - Mój tata urodził się w Lublinie i głupio by mi było, gdyby w jego rodzinnym mieście nasza organizacja była mała – mówił.

Był także pytany m.in. o relacje z Platformą Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym. Jak mówił jeden z uczestników spotkania, ocenę rządów tych partii większość obecnych zwolenników KOD-u wyraziło nie idąc do wyborów. –Nawiązujemy rozmowy ze wszystkimi ugrupowaniami, które są gotowe z nami rozmawiać. Ale te relacje są skomplikowane, jak to bywa w polityce – mówił Kijowski. - Musimy jednak powiedzieć sobie jasno, że nie możemy się w tej chwili zajmować rozliczaniem przeszłości. Jak się idzie do przodu, a patrzy do tyłu, to można się zaplątać – dodał.

Nie zabrakło też pytania o to, czy Komitet Obrony Demokracji weźmie udział w najbliższych wyborach samorządowych. – Na pewno KOD nie będzie wystawiał list wyborczych. Ale będziemy zachęcać naszych zwolenników, żeby wchodzili do partii, startowali w wyborach i w swoich życiorysach pisali, że byli aktywnymi działaczami KOD-u. Mam nadzieję, że to będzie dobra referencja – deklarował Kijowski. Mówił tez o wsparciu polityków i przypominaniu im, że najważniejszy jest interes państwa. – Jeśli tego nie zrobimy, to być może za kilka lat będziemy musieli dać w zagranicznej prasie ogłoszenia, że zatrudnimy nową klasę polityczną, najlepiej nieużywaną - ironizował.

Kijowski został też zapytany o to, czy wyobraża sobie dialog z liderem stowarzyszenia Narodowcy RP Marianem Kowalskim, który wielokrotnie go krytykował i organizował kontrmanifestacje podczas marszów KOD-u w Lublinie. - Dialog jest możliwy z każdym kto jest do niego gotowy. Jeśli ktoś nie zamierza słuchać to jest to trudne, ale trzeba próbować. Na pewno ciężko będzie dotrzeć do tych najbardziej wyrazistych polityków: Mariana Kowalskiego, ale przede wszystkim Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi jednak nie o przekonanie ich, ale tych, którzy na nich głosują – mówił Kijowski.

Czytaj więcej o: Lublin Mateusz Kijowski
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
zocha
(442) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 maja 2016 o 11:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
HUMOR DNIA: "W marszu KOD wzięło udział 250 tyś" Nieeeee, tylko 50 tysięcy!!! "Och, nie bądźmy drobiazgowi, ważna jest idea" :)
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2016 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zanim Pan znowu zacznie kłapać razem z resztą odstawionych od koryta członków targowicy i naliczy "was 250 tysięcy" (heheheheeee) proponuję zapłacić 80 tyś zaległych alimentów!!
Rozwiń
zocha
zocha (16 maja 2016 o 00:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tyle bezinteresownego hejtu na jednego kolesia. Zastanawiające. Smutne.
Rozwiń
Gość
Gość (15 maja 2016 o 22:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pisał kolejne rewelacje, więc się nie rozdwoi :)

http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/jestesmy-niepoliczalni-rozmowa-z-mateuszem-kijowskim-liderem-kod,n,1000180592.html

CZŁOWIEK ORKIESTRA, SAM NAPISZE, SAM PRZECZYTA I SAM SKOMENTUJE

Rozwiń
Gość
Gość (15 maja 2016 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

12.52 i się zamknął :)

I po dyskusji

Pisał kolejne rewelacje, więc się nie rozdwoi :)

http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/jestesmy-niepoliczalni-rozmowa-z-mateuszem-kijowskim-liderem-kod,n,1000180592.html

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (442)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!