Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 sierpnia 2020 r.
18:13

Lidl, Biedronka, Stokrotka. Gdzie w Lublinie można oddać butelki zwrotne

0 0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

- Kto przez miesiąc trzyma paragon? – irytuje się jeden z Czytelników, któremu sklep odmówił przyjęcia pustych butelek po piwie. Bez paragonu ani rusz, a okazuje się, że nawet jak się ma dowód zakupu, to w wielu sklepach opakowania są zwrotne tylko z nazwy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czytelnik z Kraśnika nie jest pierwszą osobą, która poskarżyła się nam na to, że są trudności z oddaniem butelek. Ostatnio to samo spotkało pana Krzysztofa z Lublina.

– Poszedłem z siatką butelek do pobliskiej Stokrotki. Tam dowiedziałem się, że bez paragonu mogę zwrócić jedynie dwie sztuki, a żeby oddać pozostałe musiałbym kupić kolejne piwa – relacjonuje mężczyzna. – Następnym razem byłem przygotowany. Miałem w telefonie zdjęcie paragonu. Kasjerka co prawda butelki przyjęła, ale zasugerowała, że mogłem już wcześniej ten paragon wykorzystać – opowiada.

Sprawdziliśmy jak zwrot butelek wygląda w praktyce w różnych sieciach. Żabka, Leclerc, Stokrotka, Lewiatan, Carrefour, Zajączek, Kaufland – tu butelki można oddać, ale trzeba mieć ze sobą dowód zakupu.

Co market to inne zasady

* W ogóle butelek nie przyjmuje Lidl i według prawa nie musi. Ustawa 2013 roku (o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi) zwalnia sklepy o powierzchni większej niż 2 tys. mkw. z obowiązku przyjmowania opakowań po towarach, których nie ma w asortymencie. A Lidl sprzedaje piwo jedynie w butelkach bezzwrotnych.

– Choć sieć nie wyklucza wprowadzenia innych rozwiązań w przyszłości – tłumaczy Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska,

* W Biedronkach od czerwca 2019 można oddać butelki po dwóch rodzajach piwa (które market ma w sprzedaży).

– W zamian nasi klienci otrzymują rabat na zakupy, podczas których dokonywany jest zwrot butelki lub jednorazowy voucher do wykorzystania przy następnych zakupach – informuje biuro prasowe Jeronimo Martins Polska. – Analizujemy popularność tego rozwiązania i przyglądamy się dobrym praktykom stosowanym na świecie.

* Każdy sklep Kaufland wyposażony jest w automat TOMRA lub kasę butelkową. – Klienci mogą w ten sposób zwracać dowolną liczbę butelek. W zamian za to otrzymują bon do wykorzystania w marketach Kaufland. Nie ma przy tym konieczności okazywania paragonu. Dowód zakupu jest wymagany, jeżeli klient chce wymienić bon na gotówkę – odpowiada na nasze pytania biuro prasowe sieci.

Daj butelce drugie życie

Na butelki zwrotne postawiła Grupa Żywiec, która pod hasłem „Daj butelce drugie życie” umożliwia swoim klientom zwrot butelek po piwie Żywiec bez paragonu. Ale to teoria, bo nie każdy sklep respektuje zasady akcji. W Lublinie punktów oznaczonych hasłem akcji Żywca jest tylko 30, w Puławach 2, w Świdniku 8, w Zamościu 5. Większość to małe sklepiki.

Jeśli nie sklepy, to może skupy? Jest przecież możliwość oddania szklanych opakowań do wyznaczonych miejsc. Na terenie Lublina i w okolicach znajduje się kilka takich zakładów m.in. na ul. Turystycznej czy ul. Aleksandra Świętochowskiego. Skupy przyjmą butelki zwrotne po piwach i napojach na sztuki lub jako stłuczkę szklaną.

 Co na to rząd?

Polskie Ministerstwo Klimatu zapewnia, że pracuje nad rozwiązaniami, które mają ułatwić oddawanie szklanych opakowań.

– Rozważana jest możliwość wprowadzenia przepisów dotyczących systemu kaucyjnego na wybrane rodzaje opakowań – czytamy w odpowiedzi resortu na nasze pytania.

Ministerstwo przyznaje też, że zgodnie z przepisami z 2013 r. przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą prowadzić sprzedaży w opakowaniach zwrotnych.

 

 

 

Lidl i prawo

W ogóle butelek nie przyjmuje Lidl i według prawa nie musi. Ustawa 2013 roku (o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi) sklepy o powierzchni większej niż 2 tys. mkw. zwalnia z obowiązku przyjmowania opakowań po towarach, których nie ma w asortymencie. A Lidl sprzedaje piwo jedynie w butelkach bezzwrotnych.

Choć jak pisze nam w mailu Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska, sieć nie wyklucza wprowadzenia takich rozwiązań w przyszłości.

Biedronka i oferta

Markety z szyldem Biedronka butelki przyjmują, ale tylko dwóch rodzajów, bo tylko tyle napoi w butelkach zwrotnych mają w sprzedaży.

Kaufland liderem

Kaufland. W każdym sklepie tej sieci  znajduje się specjalna kasa butelkowa lub automat. Zarówno w kasie jak i urządzeniu za zwrócone opakowania klient otrzymuje specjalny bon, którym może płacić za zakupy. Co ważne, w Kauflandzie nie trzeba mieć paragonu. Chyba, że klient chce butelki wymienić na gotówkę - wtedy trzeba mieć dowód zakupu.

Akcja akcją, ale...

Na butelki zwrotne postawiła Grupa Żywiec, która pod hasłem „Daj butelce drugie życie" umożliwia swoim klientom zwrot butelek po piwie Żywiec, bez paragonu. Ale to teoria, bo nie każdy sklep respektuje zasady akcji. W Lublinie punktów oznaczonych hasłem akcji Żywca jest tylko 30, w Puławach 2, w Świdniku 8, w Zamościu 5.  Większość to małe sklepiki.

Gdzie ten skup?

Jeśli nie sklepy, to może skupy? Jest przecież możliwość oddania szklanych opakowań do wyznaczonych miejsc. Na terenie Lublina i w okolicach znajduje się kilka takich zakładów m.in. na ul. Turystycznej czy ul. Aleksandra Świętochowskiego. Skupy przyjmą butelki zwrotne po piwach i napojach na sztuki lub jako stłuczkę szklaną.

UE mówi „przyjmować"

Porównaliśmy też „polską butelkową politykę” z przepisami i praktyką w innych krajach. W Niemczech powszechne są automaty przyjmujące butelki plastikowe i szklane. W tym kraju trzeba mieć paragon i są one ważne tylko przez pewien czas.

Podobne rozwiązanie zastosowano m.in. na Litwie, w Czechach i Szwecji. W tym ostatnim kraju kaucję można przekazać na cele charytatywne lub zatrzymać gotówkę dla siebie.

W kilku miastach Polski zostały już ustawione takie automaty, które obsługuje prywatna firma.

Polskie Ministerstwo Klimatu zapewnia, że pracuje nad rozwiązaniami, które mają ułatwić oddawanie szklanych opakowań. - Rozważana jest możliwość wprowadzenia przepisów dotyczących systemu kaucyjnego na wybrane rodzaje opakowań - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi - Byłby to jeden z elementów zmian systemowych w zakresie odpowiedzialności przedsiębiorców wprowadzających do obrotu produkty w opakowaniach za zagospodarowanie odpadów powstałych z tych opakowań – dodaje resort.

W dyrektywie Parlamentu Europejskiego z 2019 r. państwa członkowskie zostały zobowiązane do zbierania 77 proc. butelek z tworzywa sztucznego do 2025 roku, a do 2029 aż 90 proc.

PE wskazuje, że system kaucyjny jest jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu, ale nie jest obowiązkowy. Kraje członkowskie mogą same zdecydować jak takie wyniki uzyskać.

Ministerstwo Klimatu przypomina, że wyżej wymienione przepisy z 2013 roku obowiązują i przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą prowadzić sprzedaży w opakowaniach zwrotnych.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach u boku prezydenta Michała Litwiniuka (PO), Maciej Buczyński zmienił miejsce pracy. Od wtorku jest szefem bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarobi tu mniej niż w ratuszu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty