wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Lipy idą do sądu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 maja 2006, 23:23
Autor: Dominik Smaga

Dwuletnia wojna o ocalenie lip rosnących przy ul. Nałęczowskiej przeniesie się do sądu. Właśnie tam szukają ratunku ekolodzy. Ale rozprawa nic nie zmieni, bo wyrok na lipy już zapadł. Wycinka zacznie się lada dzień

Bój toczy się o 29 drzew rosnących wzdłuż ul. Nałęczowskiej na wysokości dzielnicy Szerokie. Ratusz chce je wyciąć, między innymi dlatego, że ograniczają widoczność na skrzyżowaniach z bocznymi uliczkami i rosną za blisko ulicy. - Zgodnie z przepisami, drzewa nie powinny znajdować się bliżej niż 3,5 metra od krawędzi jezdni. Tu możemy mówić o centymetrach - tłumaczy Andrzej Bałaban, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.
- Jest taki przepis i urzędnicy skwapliwie go wykorzystują. Ale nikt nie myśli o tym, że tu są nawet stuletnie lipy - oburza się Anna Mikołajko-Rozwałka, prezes lubelskiej Ligi Ochrony Przyrody. - To nie drzewa są winne, że ludzie jeżdżą po pijanemu i nie przestrzegają przepisów.
- A czy życie pijaka, albo kogoś, kto nie przestrzegał przepisów jest mniej warte? - pyta Bałaban.
Działacze LOP zaskarżyli decyzję Ratusza do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które zleciło nawet niezależne ekspertyzy. Wynik był jednoznaczny: drzewa muszą zniknąć. I takie też zapadło orzeczenie.
Rozstrzygnięcie kolegium jest ostateczne. Liga może zaskarżyć je do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, o ile uzna, że jest niezgodne z prawem. - Na pewno to zrobimy. Szukamy tylko punktu zaczepienia - mówi szefowa LOP.
Ale taka skarga nie może wstrzymać wycinki. - I bardzo dobrze. Na wszelki wypadek Urząd Miasta powinien jak najszybciej pozbyć się tych drzew - mówi Maria Dudziak, przewodnicząca Zarządu Osiedla Szerokie. Ratusz już teraz zapowiada, że wycinka zacznie się lada dzień. Dzięki temu jeszcze w tym roku zacznie się budowa dwóch zatok autobusowych na przystankach w pobliżu ul. Gnieźnieńskiej. - A nie można po prostu przesunąć przystanków? - irytuje się szefowa LOP.
Miasto chce wyciąć też inne drzewa rosnące przy tej jezdni. - Niemal wszystkie rosną za blisko. Zobaczymy jeszcze, czy wszystkie pójdą pod topór, czy wytniemy je tylko po jednej stronie i przesuniemy trochę jezdnię - zapowiada Bałaban. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!