środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Lotnisko w Świdniku: Mimo mrozów budowa bez przestojów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2012, 22:11
Autor: MAG

Mury parteru są już gotowe w 60 proc, a piwnic w połowie.  (Mikołaj Majda/Prot Lotniczy Lublin)
Mury parteru są już gotowe w 60 proc, a piwnic w połowie. (Mikołaj Majda/Prot Lotniczy Lublin)

Niskie temperatury zmusiły budowlańców do ograniczenia niektórych prac, przede wszystkim na drodze startowej i w budynkach technicznych – informuje Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin.

– Ale budowa terminalu toczy się bez przestojów. Kontynuowany jest montaż konstrukcji stalowej, która jest już w 80 proc. gotowa. Mury parteru są już gotowe w 60 proc, a piwnic w połowie.

Zakończono roboty żelbetowe w piwnicy i betonowanie stropu nad piwnicą. Wykonano także ściany żelbetowe doku oraz roboty żelbetowe peronu kolejowego i mury oporowe. Gotowe są nasypy wewnątrz terminalu. W budynku lotniskowej straży pożarnej Budimex zakończył montaż dźwigarów dachowych, rygli i płyt stropowych. Ukończono także montaż konstrukcji stalowej dachu, gotowa jest również kanalizacja podposadzkowa. W budynku techniczno-garażowym trwa montaż konstrukcji stalowej dachu. Natomiast w budynku technicznym terminalu wykonano już w całości ściany żelbetowe i zasypki fundamentów.

Równocześnie PLL szykuje się powoli do wyposażenia lotniska. Spółka ogłosiła przetarg na dostawę m.in. oczyszczarek lotniskowych, zamiatarek, pługu do odśnieżania, samochodów poruszających się po płycie, wózków bagażowych, ciągników, urządzeń do biosonicznego płoszenia ptaków, analizatorów stężenia tlenku azotu. Szczegóły na www.airport.lublin.pl.

Spółka nie zapomina również o promocji portu. Każdy, kto napisze wiersz, ułoży piosenkę lub nakręci film o powstającym lotnisku w Świdniku, ma szansę dostać kalendarz wydany przez Port Lotniczy Lublin. Na 12 kartach unikatowego kalendarza możemy poznać całą historię lubelskiego lotnictwa.

Jeśli ktoś był na jednej z wycieczek organizowanych na teren budowy portu i kręcił tam film, również może go zaprezentować. – Pierwsze prace już do nas wpłynęły: to wiersz i piosenka. Wszystkie utwory opublikujemy na naszej stronie – zapowiada Jankowski.

Prace należy wysyłać na adres: info@portlotniczy.lublin.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
poznaniak z korzeniami Lb
post
prawo pracy
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

poznaniak z korzeniami Lb
poznaniak z korzeniami Lb (14 lutego 2012 o 20:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzięki Redakcji za informacje i fotki o budowie Lotniska Lubelskiego upragnionego przez dziesiątki lat.Ze swej strony jestem zadowolony że wreszcie będzie małe okienkona europę i kraj mieszkanców Polski związanych szczególnie z tym regionem.Powodzenia
Rozwiń
post
post (4 lutego 2012 o 09:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='prawo pracy' timestamp='1328307176' post='592433']
Swoją drogą ciekawy jestem czy inspektorzy BHP zainteresują się tym "propagandowym" artykułem (za wGospodarce.pl)
[/quote]

O ciepłych napojach posiłkach możesz zapomnieć. Było BHP, ale tylko w biurze oczywiście wtedy każdy musiał mieć obuwie robocze i tyle. Inspekcja pracy również była, ale tylko w biurze i na tym się skończyło.
Rozwiń
prawo pracy
prawo pracy (3 lutego 2012 o 23:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pracodawca zapłaci 30 tys. zł kary, jeżeli każe pracować na mrozie. Tak mówi polskie prawo pracy. Jeśli pracodawca nakaże pracę w temperaturach niższych niż wynika z przepisów, nie zapewni odzieży ochronnej, pomieszczenia, w którym pracownik może się ogrzać, a w przypadku cięższych prac - także posiłków regeneracyjnych, grozi mu grzywna do 30 tys. zł.

Minimalną temperaturę w miejscach pracy określa rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Wynika z niego, że gdy pracownik wykonuje lekkie prace fizyczne lub w pomieszczeniach biurowych, temperatura nie może być niższa niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C. Gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej wartości określonych w przepisach bhp, wówczas pracodawca powinien wstrzymać pracę.

Wyjątkowo tylko dopuszcza się pracę w temperaturach niższych, jeżeli względy technologiczne nie pozwalają na wyższą temperaturę, np. gdy praca jest wykonywana w chłodniach.

Inaczej jest z pracą w terenie. Gdy pracownicy wykonują swoje zadania na wolnym powietrzu lub w pomieszczeniach nieogrzewanych, wówczas pracodawca musi zapewnić pomieszczenia, w których zatrudnieni będą mogli się ogrzać, ewentualnie coś zjeść. Pomieszczenia takie muszą mieć powierzchnię minimum 8 metrów kw., a temperatura w nich nie powinna być niższa niż 16 stopni C.

Jeżeli pracodawca nie ma takiego pomieszczenia, wówczas musi zapewnić pracownikom odpowiednie źródła ciepła w pobliżu miejsca ich pracy. Czasem wystarczy ustawienie koksownika czy piecyka elektrycznego, gazowego lub naftowego o odpowiedniej mocy.

Osoby pracujące na otwartej przestrzeni, na mrozie, powinny dostać od pracodawcy ciepłą odzież i obuwie robocze, np. ocieplane kurtki, rękawice, odpowiednie buty.

Pracodawca musi zapewnić osobom wykonującym prace na wolnym powietrzu gorące napoje już wtedy, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni C. Napoje powinny być dostarczane "w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników", a więc trzeba przygotować na tyle dużo ciepłej herbaty, kawy czy wody, by każdy zatrudniony mógł z niej skorzystać.

Pracujący na mrozie mogą liczyć także na bezpłatne posiłki regeneracyjne, ale prawo to przysługuje tylko wykonującym cięższe prace fizyczne.

Przepisy bhp o pracach w niskich temperaturach obowiązują w stosunku do wszystkich zatrudnionych - nie tylko pracowników, ale i zleceniobiorców oraz osób wykonujących pracę na zasadzie "samozatrudnienia".

Swoją drogą ciekawy jestem czy inspektorzy BHP zainteresują się tym "propagandowym" artykułem (za wGospodarce.pl)
Rozwiń
lll
lll (3 lutego 2012 o 23:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no właśnie, powstanie kilka miesięcy wcześniej to i mają plany. za kilka m-ce i świdnik je będzie miał..... rusz czasem głową, a nie tylko jęczysz i narzekasz...
Rozwiń
jooj
jooj (3 lutego 2012 o 22:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w nagrode kalendarz ... ja chce wiedziec gdzie bede mogl poleciec ze swidnika a nie gadki o konkursach na poziomie przedszkola.
Co z tego ze lotnisko nadal sie buduje jak nie ma zadnej oferty lotow.
Port modlin powstanie kilka miesiecy przed swidnikiem a juz maja plany wizzair-a i rejsy ryanaira do budapesztu.
Dzienikarzu postaraj sie o wiecej szczegolow a nie opowiesci o konstrukcjach lub konkursach dla dzieci.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!