poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Lotnisko w Świdniku: Wieża będzie z kontenerów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 grudnia 2011, 12:49
Autor: RAFAŁ PANAS

Podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie (Rafał Panas)
Podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie (Rafał Panas)

Choć Unia właśnie przekazała 144,5 mln złotych na budowę, to centralne urzędy nadal w lotnisko w Świdniku nie wierzą. Dlatego wieża kontroli lotów będzie zbudowana ... z kontenerów. – Bo gdyby coś nie wyszło, to łatwiej ją będzie zdemontować – tłumaczy Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Pieniądze są, budowa lotniska idzie pełną parą, ale władze spółki wciąż zmagają się z centralnymi urzędami. Prezes Portu Lotniczego Lublin, Grzegorz Muszyński zdradził wczoraj, że wieża kontroli lotów nie będzie murowana, ale zostanie zbudowana ...z kontenerów.

– Wcale nie chodzi tu o koszty, bo w obu przypadkach są one porównywalne. Ale Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAPŻ) stwierdziła: zróbmy wieżę kontenerową, bo jakby wam nie wyszło lotnisko to będzie łatwiej ją zdemontować – mówi Muszyński. I podkreśla: Nam lotnisko na pewno wyjdzie.
Prezes zapewnia, że pod względem bezpieczeństwa wieża kontenerowa niczym nie różni się od murowanej. – Choć wygląda gorzej – przyznaje.

– Dla wielu urzędów czy instytucji, lotniska w Świdniku nie ma. Dla nich tam nadal rośnie las – komentuje Jacek Sobczak (PO), członek zarządu województwa.

Jest też dobra wiadomość. PAŻP kupi dla naszego lotniska system ILS. To radiowy systemu nawigacyjny pomagający pilotom przy lądowaniu w trudnych warunkach pogodowych.

A dziś marszałek województwa Krzysztof Hetman (PSL) i prezes Portu Lotniczego Lublin Grzegorz Muszyński podpisali umowę na przekazanie pieniędzy.

Budowa - a formalnie rozbudowa - lotniska w Świdniku pochłonie 502 mln zł. 144,5 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego (125 mln zł daje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, a resztę budżet państwa). Pozostałą kwotę wyłożą samorządy tworzące spółkę lotniczą, czyli m. in. Lublin i województwo, oraz z emisji obligacji.

– Pieniądze z Unii Europejskiej to ostatni finansowy element do układanki pod nazwą port lotniczy – mówił Krzysztof Hetman. – Pierwsze pieniądze wpłyną do Portu już w przyszłym tygodniu – dodaje.
Za unijną dotację powstanie m. in. niekomercyjna część terminala, droga startowa, oświetlenie, uzbrojenie terenu, drogi pożarowe i patrolowe. Zakupione będą m. in. oczyszczarki, zamiatarki, pług wirnikowy i maszyny do odladzania samolotów i wozów bojowych.


GDZIE POLECIMY

Ze świdnickiego lotniska polecimy do wielkich europejskich portów przesiadkowych we Frankfurcie lub w Monachium, być może również w Amsterdamie. Jak powiedział dziś prezes PLL, samoloty dolecą również do Londynu, Włoch i niewykluczone, że do Skandynawii. Lotnisko jest również otwarte dla firm, które zechcą trzymać tam samoloty.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Mariusz
peter68
xxcf
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Mariusz
Mariusz (15 stycznia 2012 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
proponuje dalsze negocjacje w sprawie budowy wieży murowanej
Rozwiń
peter68
peter68 (8 stycznia 2012 o 20:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to Lubelacy powinni znowu zorganizować marsz na Warszawę...aby walczyć o porządne lotnisko. Wieża z kontenerów. To przecież rozbój w biały dzień. Kolejny dowód na to, że władze centralne PAŻP mają nasz region lubelski daleko w d...A mogło być tak pięknie...Najpierw kicha, okrojony terminal, a teraz wmawia się nam, że lotnisko Świdnik będzie nieopłacalne...SKANDAL. Przecież województwo lubelskie, to nie tylko Lublin, a mieszka tu około 2 mln ludzi...
Rozwiń
xxcf
xxcf (5 stycznia 2012 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież wieża już jest - ostatnie zdjęcie na stronie http://lublin-airport.info/
Rozwiń
menora
menora (28 grudnia 2011 o 13:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tymczasowa wieża kierowania lotami!To kolejny przykład ograniczania pierwotnych planów inwestycji. Budynek terminala mniejszy ale za pieniądze planowane 3-4 lata wcześniej.To przykład złego, optymistyczego planowania kosztów. W okresie ostatnich ok.5 lat koszty przedsięwzięcia wzrosły prawie 100%. Publikę karmi się bajkami o opiniach UE albo PAŻP. A może zaczyna brakować forsy. Słowa "jak nie wyjdzie" to wieżę z pudełek latwiej się zdemontuje albo brak zainteresowania sprawą ze strony urzędow nadzorujących lotnictwo oc czymś świadczą.
Rozwiń
poznaniak
poznaniak (26 grudnia 2011 o 22:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dnia 26 grudzien TV1 podał mapke planowanych budowy lotnisk tam jest i Gdynia [patrz jest lotniko b. duże Gdansk 10 km im Wałęsy Słupsk ,?? Radom Kielce,
Białystok itd .Pytam decydentów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wieża startów i przylotów tez będziez kontenerów?????? czy z Kartonów??????.Pytam czy Lublin jako jedyne miasto 400 z dala od stolicy 175 km bez drogi ekspresowej Koleji czy Rzeszów ponad 2oo km tez bez drogi i kolei.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!