piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Lubelscy artyści oburzeni: nie chcemy cenzury

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 marca 2013, 15:58
Autor: Dominik Smaga

Przed mikrofonami siedziało pięć osób, wielokrotnie więcej przyszło, by protest poprzeć i bronić swo
Przed mikrofonami siedziało pięć osób, wielokrotnie więcej przyszło, by protest poprzeć i bronić swo

To już nie są pomruki niezadowolenia, ale głośny bunt. Przedstawiciele kultury protestują przeciw oficjalnemu apelowi Rady Miasta, by nie dotować kontrowersyjnych wydarzeń.

– Skończyła się dobra passa Lublina jako miasta kultury. Do tej pory podawano nas za wzór. Tym stanowiskiem radni to przekreślili – mówi Janusz Opryński, zastępca dyrektora Centrum Kultury. Sprawa dotyczy apelu, którego projekt złożyli radni klubu Prawo i Sprawiedliwość wyrażając w nim oburzenie m.in. z powodu akcji komiksowej na biletach ZTM, czy też zdjęcia z okładki informatora ZOOM, na którym kanapa kojarzyła się radnym z penisem.

"Rada Miasta mając na uwadze chrześcijańskie tradycje Lublina wnosi o powstrzymanie finansowania z budżetu miasta Lublin dzieł i imprez uderzających w dobre obyczaje lub promujących skandalizujące treści” – czytamy w dokumencie, który poparło 17 radnych, nie tylko PiS, ale też klubu Wspólny Lublin, część radnych PO i jedyny radny SLD.

– To stanowisko zachęca do cenzury – ocenia Waldemar Tatarczuk, szef Galerii Labirynt. To właśnie w jej pomieszczeniach odbyła się w piątek wspólna konferencja środowisk kulturalnych oburzonych i zaniepokojonych odezwą uchwaloną przez radnych. Przy stole przed mikrofonami siedziało pięć osób, wielokrotnie więcej przyszło, by protest ten poprzeć i bronić swobody działania.

– Tu nie chodzi o pieniądze, bo te zawsze skądś się znajdą, tylko o to, że człowiek czuje się dyskomfortowo, gdy jest traktowany jak persona non grata – stwierdza Szymon Pietrasiewicz z CK. – W pewnym momencie będziemy mieli jakiś faszyzujący system – obawia się Jarosław Koziara, artysta plastyk. – To jest przerażające – przyznaje Opryński.

Centrum Kultury wydało w piątek oficjalne stanowisko w tej sprawie. "Dzień ten przejdzie do niechlubnej historii naszego miasta” – czytamy w dokumencie. Dalej CK zwraca się do radnych: – "Nie wierzymy wam, że zrobiliście to z troski o młode pokolenie, próbujecie ideologizować kulturę i religię. Chcecie się przypodobać waszym przywódcom politycznym, może ktoś z centrali was dojrzy jako młodego, dobrze zapowiadającego się wilka politycznego”.

W liście CK stawia też pytania o to, kto będzie kwalifikował dane wydarzenie do rangi "sztuki najwyższej”. Podkreślają też, że radni naruszyli normy określone w Konstytucji: zakazie dyskryminacji, wolność słowa, swobodę twórczą, wolność sumienia i religii.

Uczestnicy spotkania zdecydowali, że sformułują wspólne pismo twórców i instytucji kultury. Ma być gotowe jeszcze przed Wielkanocą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
oburzony
W
Kolo
(36) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

oburzony
oburzony (28 marca 2013 o 18:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"dobry klimat wychowawczy" na pewno budują teledyski jak poniżej, które młodzież, również lubelska, ogląda na pewno częściej niż "kontrowersyjne" wystawy w lubelskich galeriach bo teledyski te do młodzieży właśnie są kierowane i wszystkie muzyczne telewizje, tak chętnie przez młodzież oglądane je emitują. Gdzie są radni PiS? dlaczego nie protestują? odpowiedź jest prosta: łatwiej zaatakować słabszego a nie duże korporacje robiące duże pieniądze kosztem młodzieży..

https://www.youtube.com/watch?v=-T2r5XZQqIs
Rozwiń
W
W (24 marca 2013 o 15:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten tekst niczego nie wyjaśnia. Po jego przeczytaniu dalej nie mam pojęcia o co tak właściwie chodzi.

Treść / link do ustawy powinien zostać podany, aby móc przeanalizować prawo.
Po drugie, jestem ciekaw jakie to niby inicjatywy miałyby na tym ucierpieć. Jeżeli walka o naduprawnienia dla homofaber, sztuki której nikt nie rozumiem, to jak najbardziej jestem za ograniczeniem...albo raczej przekazywaniem tych środków na inne cele (najlepiej inne inicjatywy kulturalne).
Rozwiń
Kolo
Kolo (24 marca 2013 o 07:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Feler' timestamp='1364026832' post='749021']
jest prosty sposób na rozwiązanie tego konfliktu - miasto cofa dotacje a "artyści" żyją z biletów ...
[/quote]
Jest jeszcze lepsze rozwiązanie wyznawcy Jarosława zbawiciela płacą sami za liczenie koralików w kościele . I rezygnują z funduszu kościelnego i oddają co zagrabili w aferach kościelnych. Moje podatki nie dla kościołów.
Rozwiń
mięta
mięta (23 marca 2013 o 22:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nikt mi nie będzie wyznacznikiem kultury
Rozwiń
Twojamama
Twojamama (23 marca 2013 o 17:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jacy to są artyści ? Przecież to same wygłupy co sami nie wiedza co to jest sztuka. A cała ta ściema to zwykłe wyciąganie publicznych pieniędzy. I to w czasie kryzysu. I co my od takich "artystuf" za to dostajemy? Chamstwo i głupotę. Ciekawe czy za swoje będą robić to co robili i kto dobrowolnie by im za to zapłacił? Bardzo dobry pomysł. Lepiej dajcie te pieniądze potrzebującym dzieciom.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (36)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!