piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Lubelscy Demokraci chcą zmienić nazwę ulicy Proletariuszy na Kuronia

Dodano: 3 czerwca 2009, 08:26
Autor: Dominik Smaga

Jacek Kuroń, jeden z przywódców demokratycznej opozycji w PRL może stać się patronem jednej z lubelskich ulic. Wniosek o takie upamiętnienia Kuronia złożyli w Ratuszu lubelscy działacze Partii Demokratycznej - demokraci.pl.

- W tym roku obchodzimy 20. rocznicę odzyskania niepodległości a osoba Jacka Kuronia doskonale wpisuje się w walkę o wolność - wyjaśnia Krzysztof Jakubowski, szef lubelskiego regionu demokratów.pl. - Teraz jest podwójna rocznica, bo 17 czerwca minie 5 lat od śmierci Jacka Kuronia - dodaje.

W środę wniosek partii ma być rozpatrzony przez działający w magistracie Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego. - Nie ma w Lublinie wolnych ulic, dlatego chciałbym, by imię Kuronia otrzymała obecna ulica Proletariuszy - mówi Marcin Nowak, miejski radny PO, przewodniczący zespołu. - Czekam tylko na ostateczne potwierdzenie, że przy tej ulicy nie ma żadnych miejsc adresowych - dodaje.

Proletariusze patronują dość długiej i krętej ulicy na Kalinowszczyźnie, łączącej ul. Lwowską a Walecznych. Propozycja, by właśnie ona nosiła imię Kuronia przypadła do gustu demokratom.pl. - Myślę, że to dobry pomysł - ocenia Jakubowski.

Jeśli zespół uzna, że warto nadać ulicy imię Kuronia, wówczas poprosi prezydenta Lublina o złożenie w Radzie Miasta projektu stosownej uchwały. - Ja bym akceptował tę nazwę - zapowiada Adam Wasilewski, prezydent Lublina. - Jacek Kuroń był ceniony przez wielu Polaków, nie tylko przez kręgi związane z oporem politycznym - dodaje.

Ciekawy pomysł w Białymstoku

Ciekawy pomysł na upamiętnienie wydarzeń sprzed 20 lat zrodził się w Białymstoku. Tam redakcja "Kuriera Porannego” chce nadać jednej z ulic imię 4 czerwca. Właśnie tego dnia, w 1989 roku odbyły się w Polsce przełomowe wybory parlamentarne.

- Bardzo ciekawy pomysł. Jeżeli tylko znajdzie się takie miejsce, gdzie zmiana nazwy ulicy nie obciąży mieszkańców żadnymi kosztami to jak najbardziej taki pomysł poprę - zapowiada Nowak. Bardziej sceptyczny jest prezydent. - Daty to także nauczanie historii, ale bliżej mi do nazw wiążących się z konkretnymi patronami - mówi Wasilewski.Czytaj więcej o:
mieszkaniec
rozenkranc
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mieszkaniec
mieszkaniec (3 czerwca 2009 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
osobiście nie mam nic przeciwko Jackowi Kuroniowi, ale przeciwko takim dyletantom jak jakubowski jak najbardziej. Może sfinansujesz mieszkańcom ulicy jak i prowadzącym tam biznes wszystkie koszty związane z wymianą wszelakich dokumentów. Ulica Jacka Kuronia jak najbardziej ale jest tyle nowych ulic bez nazwy.
A jakubowskiemu już dziękujemy, po roku jego super akcji śmiech na sali..... i odwracanie się wyborców do Partii Demokratycznej. Czy Onyszkiewicz nie widzi jaki oszołom kieruje Jego partia w Lublinie. zal ściska pewną część ciała.
pozdrawiam sympatyków PD
Rozwiń
rozenkranc
rozenkranc (3 czerwca 2009 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I potem jakąś sąsiednią uliczkę (ale większą) należy nazwać im. Kiszczaka.
Rozwiń
Gość
Gość (3 czerwca 2009 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapytajcie mieszkańców tej ulicy co myślą o bieganiu do wszystkich możliwych instytucji i podawaniu nowego adresu no i o kosztach wymiany dowodów osobistych, rejestracyjnych, praw jazdy, paszportów...

Wiecie może ile czasu jest na uaktualnienie dokumentów po takiej zmianie nazwy ulicy i ile przeciętnie będzie to kosztowało rodzinę?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!