wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Lubelscy naukowcy będą pracować z Białorusinami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lutego 2009, 21:27
Autor: (mb)

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest kolejną lubelską uczelnią, która chce współpracować ze szkołami wyższymi z Białorusi. Na początku roku umowę o współpracy z uczelnią z Mińska podpisał Uniwersytet Medyczny.

Efektem tej umowy mają być m.in. wymiany studentów obu uczelni. - Jeśli wszystko dobrze pójdzie, pierwsza już w te wakacje - zapowiada Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM.

Dzięki porozumieniu białoruscy studenci mają brać udział w badaniach, zajęciach, sympozjach organizowanych w Lublinie, a polscy - w Mińsku. W wakacje będą się odbywały letnie praktyki w uniwersyteckich klinikach obu uczelni. A w planach jest współpraca naukowców i przygotowywanie wspólnych projektów badawczych i szkoleń.

Teraz podobną drogą chce pójść UMCS. Delegacja Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki z Mińska właśnie wyjechała z Lublina. Do marca strona białoruska opracuje szczegółowy plan współpracy. Natomiast strona lubelska już zapowiedziała, że w maju zorganizuje w Kazimierzu Dolnym wspólną konferencję naukową.

Współpraca obu uczelni ma obejmować m.in. prowadzenie wspólnych badań i zajęć dla studentów, a także wymianę studentów i pracowników.

- Wierzę, że ta współpraca przyniesie obu uczelniom wiele korzyści. Nowoczesna uczelnia musi być otwarta na studentów z całego świata - mówi prof. Stanisław Michałowski, prorektor UMCS ds. studenckich.

Jest duża szansa, że wspólne działania UMCS oraz Uniwersytetu w Mińsku uda się sfinansować ze środków unijnych w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukrania 2007-2013.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!