Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 marca 2022 r.
18:19

Potrzebne osoby do sortowania czy transportowania. Lubelska Caritas pomaga Ukraińcom

5 1 A A

Pomagam, żeby nie czuć się bezużyteczną – mówi Sylwia Czajkowska, fryzjerka, jedna z wolontariuszek, którą w piątek spotkaliśmy w siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej przy sortowaniu darów dla Ukraińców. – Jesteśmy jedną rodziną, trzeba pomóc. Ukraina musi wygrać – dodaje inny wolontariusz, Hossain – uchodźca z Turcji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Piątek, około godz. 13. Siedziba Caritas Archidiecezji Lubelskiej, przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2 w Lublinie (wejście od al. Unii Lubelskiej – red.).  

Praktycznie cały dziedziniec jest zastawiony kartonowymi pudełkami z darami dla osób z Ukrainy, gdzie niestety wciąż toczy się wojna. W kartonach są m.in. ubrania. Co pewien czas pod budynek, w którym mieści się jeden z magazynów, podjeżdża samochód.

– Zorganizowaliśmy zbiórkę wśród uczniów i pracowników i mamy przygotowane gotowe zestawy, w których jest m.in. żywność – wyjaśnia wypakowujący duże kartonowe pudła Antoni Kawałek, kierownik szkolenia praktycznego Zespołu Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach. Na wierzchu pudełek są przyklejone białe kartki z informacją, co dokładnie znajduje się w środku: mąka, herbata, słodycze, kukurydza, pasta do zębów, herbata, cukier.

– Przywieźliśmy dary zbierane w Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku, wśród nich żywność, koce, śpiwory, ubrania, zabawki – wylicza Zygmunt Zwoliński, który razem z innym mężczyzną dostarczył do siedziby lubelskiej Caritas dary z kościelnej zbiórki. – Akcja rozpoczęła się w sobotę i trwa nadal – wyjaśnia nasz rozmówca. – To już trzeci transport darów od parafian.

Transporty do Ukrainy

– Jeśli chodzi o Caritas Archidiecezji Lubelskiej, to staramy się działać dwutorowo. Obecnie koncentrujemy się nieco bardziej na pomocy osobom w Ukrainie, tym, którzy pozostali w kraju i np. nie mają pieczywa – relacjonuje działania Joanna Bańczerowska, rzeczniczka lubelskiej Caritas. – Dwa dni temu dzwoniła do nas siostra Wirginia, która jest w Ukrainie i błagała nas o chleb. Dlatego póki mamy jeszcze taką możliwość wysyłamy transporty na Ukrainę, bo nie wiemy, jak jeszcze długo będzie to możliwe. Szykujemy ciężarówki, które wyjeżdżają i dostarczają żywność, ciepłą odzież, koce, śpiwory, opatrunki, leki, a także akcesoria dla dzieci, bo nie wszyscy mali Ukraińcy są już w Polsce. Niektóre dzieci zostały w Ukrainie.

Lubelska Caritas pomaga też na miejscu. Na pomoc mogą liczyć osoby, które przyjęły u siebie uchodźców i potrzebują żywności czy ubrań. – Staramy się odpowiedzieć także na ten apel – zaznacza rzeczniczka. – Mamy sygnały, że jest to niewystarczające albo że ktoś spodziewał się więcej, ale dajemy, co możemy. Z pustego i Salomon nie naleje. Nie robimy tego z braku chęci, tylko z braku konkretnej rzeczy, której ktoś potrzebuje.

Punkt kryzysowy

W Caritas Archidiecezji Lubelskiej działa także punkt kryzysowy. – Mogą się do niego zgłaszać zarówno osoby, które przyjęły uchodźców, jak też sami uchodźcy – wyjaśnia Joanna Bańczerowska. – W punkcie zbieramy dane osobowe, abyśmy mogli przekazać darczyńcom, ilu osobom pomogliśmy dzięki ich wsparciu. Dlatego też ewidencjonujemy liczbę osób przechodzących przez nasz punkt. W czwartek było to 81 osób. Te osoby otrzymują od nas żywność, ubrania, środki czystości, to, czego potrzebują.

Jest też możliwość noclegu. – Bo jeśli ktoś zgłasza się do nas w środku nocy i takich osób ze względu na porę nie mamy gdzie umieścić, to nocują w naszej siedzibie, a później pomagamy im znaleźć miejsce na dłużej – dodaje Bańczerowska.

Ośrodek dla uchodźców

Lubelska Caritas prowadzi też ośrodek dla uchodźców. – Na taki ośrodek przekształciliśmy nasz dom w Firleju. Jest w nim ok. 50 osób – podlicza Bańczerowska, która przyznaje, że jest rotacja, bo niektórzy uchodźcy po pewnym czasie ruszają w dalszą drogę. Na ich miejsce przyjeżdżają nowi. – Pracujemy całodobowo, zarówno w Lublinie, jak też w Firleju. Współpracujemy z Ruchem Światło-Życie, który ma dom w Księżomierzy i tam również pomagamy przyjmować uchodźcom. Dostarczamy im żywność – mówi rzeczniczka.

Lubelska Caritas będzie też pomagać dzieciom z sierocińców. – Razem z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży w Częstoborowicach i Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo w Motyczu, gdzie dojechało już około 30 dzieci z Odessy z niepełnosprawnością. Są z nimi ich opiekunowie – mówi Bańczerowska.  

Wolontariusze

W siedzibie Caritas cały czas jest coś do roboty. Liczy się każda para rąk. – Robimy, co możemy, dwoimy się i troimy. Czasem jest to za mało, by sprostać wszystkim oczekiwaniom, ale to jest naprawdę 100 procent naszych możliwości i 100 procent dobrej woli. Pracujemy 24 godziny na dobę – przyznaje Joanna Bańczerowska. – Mamy wielu wolontariuszy, bo ok. 150 osób każdego dnia pomaga nam załadować, rozładować dary i je posortować. Pracy jest naprawdę bardzo dużo.

– Pomagam, żeby nie czuć się bezużyteczną – mówi Sylwia Czajkowska, fryzjerka i wolontariuszka. – Jestem pierwszy dzień. Piątek to mój dzień wolny i postanowiłam w ten sposób go wykorzystać. W sobotę idę do pracy, ale może w poniedziałek też przyjdę, aby pomóc – zapowiada pani Sylwia.

– Czy dla mnie też znalazłoby się jakieś zajęcie? – dopytuje pani Barbara, która przyniosła pościel dla potrzebujących pomocy osób. – Jeśli się do czegoś przydam, to zostanę by pomóc – oferuje kobieta.

W pomieszczeniach, w których pracują wolontariusze, słychać też język ukraiński. – Mam na imię Polina. Jestem nauczycielką. 25 lutego przyjechałam z Równego razem z moją siostrą i jej 17-letnim synem – opowiada nam kobieta, która również pomagała w dzieleniu darów.

Wśród wolontariuszy jest też Hossain, uchodźca z Turcji. – Jesteśmy jedną rodziną, trzeba pomóc. Ukraina musi wygrać – ma nadzieję mężczyzna, który w piątek pracował z innymi osobami z magazynie z żywnością.

Potrzebna pomoc

– Jeśli ktoś chce pomóc, to zapraszamy – zachęca Joanna Bańczerowska. – Nie trzeba się nigdzie zgłaszać, anonsować, że się przyjdzie. Tylko po prostu przyjść na miejsce. Zajęcie na pewno się znajdzie. To jest dla nas najprostsze rozwiązanie, bo telefony się urywają. Nie jesteśmy w stanie każdego odebrać.

Można pomóc na miejscu. Można też przygotować paczkę. – Parafiom proponujemy, aby były to ok. 20-kilogramowe paczki żywnościowe, zapakowane w kartonowe pudełko i opisane – mówi rzeczniczka Caritas AL. – Do środka wkładajmy produkty z długim terminem ważności – np. makarony i sosy, które można przygotować do tego makaronu. Wiemy, że potrzebne są też dania instant m.in. na punkcie w Dorohusku, gdzie prowadzimy Namiot Nadziei. Nasi wolontariusze wydają osobom przekraczającym granicę herbatę i suchy prowiant. Tego typu rzeczy też są nam potrzebne i je również chętnie przyjmiemy. Cały czas potrzebujemy też środków opatrunkowych i środków czystości, ale zdecydowanie najważniejsza jest żywność.

Caritas szuka też magazynów na terenie Lublina. – Jeśli ktoś ma taką możliwość i może nam udostępnić przestrzeń magazynową nieodpłatnie albo ze zniżką, to bardzo prosimy o kontakt – apeluje Bańczerowska. – Można dzwonić pod numer stacjonarny Caritas 81 532 95 71 i zgłaszać taką możliwość. Jeśli ktoś chciałby zaoferować także pomoc w transporcie, to też bardzo o to prosimy, bo np. otrzymaliśmy informację, że jest transport mąki do odebrania z Łukowa i teraz musimy taki przewóz na szybko organizować.

Przydałby się też dodatkowy wózek widłowy. – Jeśli ktoś mógłby nam go wypożyczyć, to też bardzo chętnie skorzystamy z takiej pomocy – zachęca do kontaktu rzeczniczka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Polesia Kock remisem w Piotrowicach pogrzebali swoje szanse na grę w barażach o awans do IV ligi

Zgaszone nadzieje Polesia Kock. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock zremisowało z POM Iskra Piotrowice i na dobre wypisało się z walki o prawo gry w barażach o awans do IV ligi

Taka jazda po Biłgoraju. Z butelką wódki pomiędzy kolanami

Taka jazda po Biłgoraju. Z butelką wódki pomiędzy kolanami

47-latek wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Między kolanami trzymał butelkę wódki.

Płatności bezgotówkowe — prosty sposób na zwiększenie sprzedaży w Twoim sklepie

Płatności bezgotówkowe — prosty sposób na zwiększenie sprzedaży w Twoim sklepie

Z płatności bezgotówkowych korzystamy coraz chętniej i trend ten na przestrzeni lat się umacnia. Możliwość płatności za produkty i usługi bez konieczności posiadania przy sobie gotówki to duża wygoda dla klienta. A jeśli klient jest zadowolony, to i sprzedaż może być wyższa, bo zadowolony konsument wróci w przyszłości i kupi więcej.

Skuteczne sposoby na bezpieczne udostępnianie wrażliwych danych

Skuteczne sposoby na bezpieczne udostępnianie wrażliwych danych

W dobie wszechobecnej cyfryzacji i cyberzagrożeń jednym z największych wyzwań jest zadbanie o bezpieczeństwo wrażliwych danych. W tym celu często wykorzystywane są takie rozwiązania jak m.in. Google Drive, One Drive czy DropBox, co niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Warto pamiętać, że udostępnianie wrażliwych danych wymaga najwyższych standardów bezpieczeństwa, a to zapewniają wyłącznie dedykowane i zaawansowane narzędzia. O czym konkretnie mowa?

Mieszkańcy pokochali solankę. Przy tężni przyda się toaleta

Mieszkańcy pokochali solankę. Przy tężni przyda się toaleta

Mieszkańcy Białej Podlaskiej pokochali solankę. Starsi i młodsi licznie gromadzą się na inhalacje przy tężni. Radny i współautor projektu proponuje, by ustawić tam toaletę.

Oszustwo czy błąd w akcji promocyjnej Rossmanna? Czy tysiące ludzi biegnących po promocje zostało oszukanych?

Oszustwo czy błąd w akcji promocyjnej Rossmanna? Czy tysiące ludzi biegnących po promocje zostało oszukanych?

W sobotę 25 maja, w charytatywnym biegu Rossmann Run wzięło udział aż 187 245 osób. Niestety, wyniki uzyskane przez wielu uczestników budzą poważne wątpliwości. Czy było to oszustwo, czy też błąd aplikacji?

Apele o rozwagę na drodze nie pomogły. Tyle wypadków!

Apele o rozwagę na drodze nie pomogły. Tyle wypadków!

Podczas długiego weekendu na lubelskich drogach doszło do 18 wypadków. Policyjny raport nie pozostawia złudzeń.

Zarówno Radosław Stec (w czapce z daszkiem), jak i Tomasz Prasnal są przyrównywani w swoich klubach do Alexa Fergusona. Nic dziwnego, obaj trenerzy pracują w swoich klubach już od wielu lat
galeria

Sokół Konopnica i Unia Bełżyce w derbach zagrały na remis [zdjęcia]

W Konopnicy walczono w lokalnych derbach, ale również o utrzymanie się w lidze

Krzysztof Kot, Anna Augustyniak — zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych, Sławomir Skowronek — dyr. Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych UM Lublin
Dzień Wschodzi
film

Seniorze, wyjdź z domu. Te dni są dla ciebie!

Już dziś rozpoczyna się długo oczekiwana 12. edycja Lubelskich Dni Seniora! To wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga seniorów z całego Lublina, oferuje ponad 120 różnorodnych atrakcji. Dzisiaj naszymi gośćmi są Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina do spraw społecznych, oraz Sławomir Skowronek — dyrektor Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych.

Budowa mostu w Białej Podlaskiej

Budowa mostu coraz droższa. Konieczne odwierty

Drożeje budowa mostu w Białej Podlaskiej. Ale najważniejsza konstrukcja już stoi. Niebawem mieszkańców czekają utrudnienia w ruchu przy ulicy Warszawskiej.

Korona Łaszczów (czarne stroje) wygrała bardzo ważny mecz

Ważna wygrana Korony Łaszczów. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Kolejna bolesna porażka Omegi Stary Zamość. Wydawało się, że ekipa trenera Tomasza Goździuka wraca w końcówce sezonu na właściwe tory. Tymczasem w domowym meczu ekipa ze Starego Zamościa wysoko przegrała z mającą w tym sezonie spore problemy ze zdobywaniem punktów Koroną Łaszczów

Motor w niedzielę świętował awans do PKO BP Ekstraklasy, a od poniedziałku ma się zacząć ciężka praca nad kompletowaniem kadry na kolejne rozgrywki

Zbigniew Jakubas: Bierzemy się do pracy, bo ekstraklasa to nie pierwsza liga

Po meczu z Arką Gdynia większościowy udziałowiec klubu z Lublina i prezes Zbigniew Jakubas zapowiedział, że w poniedziałek rozpocznie się ciężka praca, aby przygotować zespół na warunki PKO BP Ekstraklasy.

Zamknięta strefa przy polsko-białoruskiej granicy. Czy obejmie również nas?

Zamknięta strefa przy polsko-białoruskiej granicy. Czy obejmie również nas?

We wtorek zacznie obowiązywać strefa buforowa przy granicy z Białorusią. Ale ograniczenia nie dotkną województwa lubelskiego.

Poniedziałek z burzami. Miejscami z gradem
alert

Poniedziałek z burzami. Miejscami z gradem

Burze nie odpuszczają. Taka aura prognozowana jest w regionie również dzisiaj.

Bezpieczna Polska w Europie!

Bezpieczna Polska w Europie!

Drodzy Państwo, Jestem doświadczonym ekspertem w zakresie doradztwa biznesowego. Od 23 lat specjalizuję się w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Swoje doświadczenie zdobywałam od lat ‘90. pełniąc funkcję doradcy ds. UE, w okresie przedakcesyjnym dla Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

lublin

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

stodoła drewniana

inne

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

wyryki

0,00 zł

Hobby -> Antyki -> Kupię

kupię starocie i antyki

lublin

0,00 zł

Różne -> Inne

naprawa pomp wodnych

cała Polska

0,00 zł

Komunikaty