wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Lubelska posłanka PiS chce zakazać organizacji Halloween w szkołach

Dodano: 2 listopada 2017, 09:08

Najpierw będą listy do Ministerstwa Edukacji Narodowej, potem MEN naciśnie na kuratoria, a te zakażą w szkołach zabaw halloweenowych, których symbolem jest dynia. Taką akcję zapoczątkowała lubelska posłanka PiS Gabriela Masłowska. Ma wsparcie partyjnych kolegów i Kościoła.

– Zapytam panią minister edukacji Annę Zalewską, czy jej resort ma przemyślenia dotyczące organizacji zabaw halloweenowych w szkołach. Nie chodzi mi o to, żeby ich zabraniać. W domu każdy może robić to, co uważa za stosowne. Warto natomiast poddać pod dyskusję zasadność organizowania Halloween w placówkach oświatowych – mówi nam Gabriela Masłowska. – Trzeba się zastanowić, co taka impreza urządzana w szkole przyniesie dobrego. Być może istnieją ciekawsze i skuteczniejsze sposoby wychowawcze – dodaje.

PiS: Zakazać!

Zdaniem posłów PiS z sejmowej komisji edukacji, minister Zalewska mogłaby za pośrednictwem kuratoriów zabronić organizowania w szkołach imprez kojarzących się z horrorem i niezgodnych „ani z polską, ani z chrześcijańską tradycją”.

– Halloween to pogański zwyczaj, niezgodny z naszą kulturą i tradycją. Obchody te są przeciwne atmosferze modlitwy i zadumy, jaka towarzyszy nam w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

– Halloween nie jest niewinną, beztroską zabawą, ale grozi otwarciem się dziecka na działanie złych duchów – twierdzą natomiast egzorcyści z Diecezji Płockiej.

– Skoro Episkopat wydaje takie oświadczenia, to przeanalizował wnikliwie temat. Nad sprawą pochylali się teologowie, psycholodzy, lekarze i filozofowie. Trzeba się zastanowić nad ich zdaniem – uważa posłanka Masłowska.

– Halloween nie jest świętem, które wzbudza mój entuzjazm, ale nie jestem za urzędowym zakazem jego obchodzenia – komentuje natomiast Wojciech Wilk, poseł Platformy Obywatelskiej. – W przypadku imprez dla dzieci decyzja powinna należeć do rodziców, dyrektorów i nauczycieli, którzy najlepiej wiedzą, jakie wydarzenia mogą być organizowane w szkołach.

Dlaczego Kościół jest przeciwny Halloween?

WIDEO

Holy Wins!

Tymczasem, bez niczyjej interwencji, szkolna moda na organizację zabaw halloweenowych mija. W żadnej ze szkól na Lubelszczyźnie, do których zwróciliśmy się z pytaniami o podobną zabawę, nie była ona w tym roku zorganizowana.

– Mam wrażenie, że w Polsce bardziej przyjęły się walentynki niż Hallowen, choć to drugie święto nie jest ani dobre, ani złe. To rodzaj pewnej zabawy, happeningu – mówi prof. Włodzimierz Piątkowski, kierownik Zakładu Socjologii Zdrowia, Medycyny i Rodziny UMCS.

Alternatywą dla Halloween mają być Bale Wszystkich Świętych, albo marsze świętych po hasłem Holy Wins, czyli Święty Zwycięża. Taki marsz zorganizowała 31 października Parafia pw. Nawrócenia Św. Pawła w Lublinie.

– Chcemy wracać do kultu świętych, który był w Kościele od zawsze – wyjaśnia ks. proboszcz Mirosław Matuszny. – Czasem dzieci i młodzież biorą przykład z różnych postaci filmowych, zupełnie fikcyjnych, my chcemy głośno powiedzieć o ludziach z przeszłości chrześcijańskiej, którzy swoją wiarą pokazali miłość do Boga i bliźniego. Chcemy zachęcić i dzieci, i starszych do naśladowania świętych.

Halloween

Zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach 31 października, czyli w wigilię Wszystkich Świętych. Najbardziej popularny jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp. Do Polski to święto zawitało w latach 90.

SONDA
Liczba głosów: 591

Czy Halloween powinno być zakazane w szkołach?

32.66 %
Tak
67.34 %
Nie
robson
robson
robson
(51) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

robson
robson (3 listopada 2017 o 01:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kolędnik napisał:
Nie wiem w czym problem.Halloween i święto zmarłych to 2 różne pojęcia.Halloween jest 31 października,natomiast święto zmarłych obchodzone jest dzień później.W omawianym przypadku ksiąz nierozważnie zorganizował w Halloween marsz przebieraców i sam przebrał się jak Mefistofeles.Dziwne to,bo kościól też organizuje świeckie przedstawienia w postaci szopek,jasełek w których występują Herody,diabełki,kostuchy...W okresie wielkanocnym również pokazują horror:krew spod korony cierniowej,przebity bok,przybicie do krzyża,Herody,etc.Nie wiem więc w czym problem.
kolędnik napisał:
1 lsitopada to nie święto zmarłych - nigdy nie było - za komuny tak mówili w dzienniku, i widac co niektórym tak zostało. Natomiast 2 listopada jest dzień zaduszny, i on jest poświęcony wszystkim zmarłym.
Rozwiń
robson
robson (3 listopada 2017 o 00:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Nie ma opętanych, są tylko źle leczeni psychiatrycznie, szanowna branżo egzorcystów.
 A co ty możesz o tym wiedzieć ? Nie masz pojęcia o takich sprawach.
Rozwiń
robson
robson (3 listopada 2017 o 00:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co ty możesz o tym wiedzieć ?
Rozwiń
Gość
Gość (2 listopada 2017 o 23:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chcesz korridy? to do Hiszpanii! chcesz halloween? to do USA! Chcesz ubogacania kulturowego? to do Szwecji i Francji :)
Rozwiń
Gość
Gość (2 listopada 2017 o 21:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak, cenzura. A ja nie życzę sobie takich marszów po mieście.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (51)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!