Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 listopada 2017 r.
9:08

Lubelska posłanka PiS chce zakazać organizacji Halloween w szkołach

268 51 A A

Najpierw będą listy do Ministerstwa Edukacji Narodowej, potem MEN naciśnie na kuratoria, a te zakażą w szkołach zabaw halloweenowych, których symbolem jest dynia. Taką akcję zapoczątkowała lubelska posłanka PiS Gabriela Masłowska. Ma wsparcie partyjnych kolegów i Kościoła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zapytam panią minister edukacji Annę Zalewską, czy jej resort ma przemyślenia dotyczące organizacji zabaw halloweenowych w szkołach. Nie chodzi mi o to, żeby ich zabraniać. W domu każdy może robić to, co uważa za stosowne. Warto natomiast poddać pod dyskusję zasadność organizowania Halloween w placówkach oświatowych – mówi nam Gabriela Masłowska. – Trzeba się zastanowić, co taka impreza urządzana w szkole przyniesie dobrego. Być może istnieją ciekawsze i skuteczniejsze sposoby wychowawcze – dodaje.

PiS: Zakazać!

Zdaniem posłów PiS z sejmowej komisji edukacji, minister Zalewska mogłaby za pośrednictwem kuratoriów zabronić organizowania w szkołach imprez kojarzących się z horrorem i niezgodnych „ani z polską, ani z chrześcijańską tradycją”.

– Halloween to pogański zwyczaj, niezgodny z naszą kulturą i tradycją. Obchody te są przeciwne atmosferze modlitwy i zadumy, jaka towarzyszy nam w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

– Halloween nie jest niewinną, beztroską zabawą, ale grozi otwarciem się dziecka na działanie złych duchów – twierdzą natomiast egzorcyści z Diecezji Płockiej.

– Skoro Episkopat wydaje takie oświadczenia, to przeanalizował wnikliwie temat. Nad sprawą pochylali się teologowie, psycholodzy, lekarze i filozofowie. Trzeba się zastanowić nad ich zdaniem – uważa posłanka Masłowska.

– Halloween nie jest świętem, które wzbudza mój entuzjazm, ale nie jestem za urzędowym zakazem jego obchodzenia – komentuje natomiast Wojciech Wilk, poseł Platformy Obywatelskiej. – W przypadku imprez dla dzieci decyzja powinna należeć do rodziców, dyrektorów i nauczycieli, którzy najlepiej wiedzą, jakie wydarzenia mogą być organizowane w szkołach.

Dlaczego Kościół jest przeciwny Halloween?

Holy Wins!

Tymczasem, bez niczyjej interwencji, szkolna moda na organizację zabaw halloweenowych mija. W żadnej ze szkól na Lubelszczyźnie, do których zwróciliśmy się z pytaniami o podobną zabawę, nie była ona w tym roku zorganizowana.

– Mam wrażenie, że w Polsce bardziej przyjęły się walentynki niż Hallowen, choć to drugie święto nie jest ani dobre, ani złe. To rodzaj pewnej zabawy, happeningu – mówi prof. Włodzimierz Piątkowski, kierownik Zakładu Socjologii Zdrowia, Medycyny i Rodziny UMCS.

Alternatywą dla Halloween mają być Bale Wszystkich Świętych, albo marsze świętych po hasłem Holy Wins, czyli Święty Zwycięża. Taki marsz zorganizowała 31 października Parafia pw. Nawrócenia Św. Pawła w Lublinie.

– Chcemy wracać do kultu świętych, który był w Kościele od zawsze – wyjaśnia ks. proboszcz Mirosław Matuszny. – Czasem dzieci i młodzież biorą przykład z różnych postaci filmowych, zupełnie fikcyjnych, my chcemy głośno powiedzieć o ludziach z przeszłości chrześcijańskiej, którzy swoją wiarą pokazali miłość do Boga i bliźniego. Chcemy zachęcić i dzieci, i starszych do naśladowania świętych.

Halloween

Zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach 31 października, czyli w wigilię Wszystkich Świętych. Najbardziej popularny jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp. Do Polski to święto zawitało w latach 90.

Sonda: Czy Halloween powinno być zakazane w szkołach?

Liczba głosów: 591
67.34%
Nie
32.66%
Tak

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 09:46
+1
Posłanka nie musi się przebierać i tak wszystkich straszy!
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 09:41
+1
Politycy PiSu zdobywając sobie 18,5% poparcia w wyborach uzurpują sobie prawo do stanowieniu o każdym aspekcie życia Polaków. Doszło już do tego, że chcą za nas decydować w co i kiedy mogą się bawić nasze dzieci. Pytam się : Jakim prawem?
Avatar
Pierwsza Klasa / 2 listopada 2017 o 09:36
+1
OOOOOOOO widać, ze Kościół PIERWSZA KLASA! Wszystkie dewotki z 1 klasy, hihihihihi
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 09:34
+1
Proponuję jeszcze aby zakazana była sprzedaż dyń! Zastanawiam się jak trzeba się nudzić żeby wymyślić coś takiego jak ta kobieta? Może niech zajmie się czymś pożytecznym a nie głupotami! Żal!
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 09:29
+1
masłowska lecz się na nogi bo na łeb już za póżno !!!
Avatar
robson / 3 listopada 2017 o 01:01
kolędnik napisał:
Nie wiem w czym problem.Halloween i święto zmarłych to 2 różne pojęcia.Halloween jest 31 października,natomiast święto zmarłych obchodzone jest dzień później.W omawianym przypadku ksiąz nierozważnie zorganizował w Halloween marsz przebieraców i sam przebrał się jak Mefistofeles.Dziwne to,bo kościól też organizuje świeckie przedstawienia w postaci szopek,jasełek w których występują Herody,diabełki,kostuchy...W okresie wielkanocnym również pokazują horror:krew spod korony cierniowej,przebity bok,przybicie do krzyża,Herody,etc.Nie wiem więc w czym problem.
kolędnik napisał:
1 lsitopada to nie święto zmarłych - nigdy nie było - za komuny tak mówili w dzienniku, i widac co niektórym tak zostało. Natomiast 2 listopada jest dzień zaduszny, i on jest poświęcony wszystkim zmarłym.
rozwiń
Avatar
robson / 3 listopada 2017 o 00:59
undefined napisał:
Nie ma opętanych, są tylko źle leczeni psychiatrycznie, szanowna branżo egzorcystów.
 A co ty możesz o tym wiedzieć ? Nie masz pojęcia o takich sprawach.
Avatar
robson / 3 listopada 2017 o 00:58
A co ty możesz o tym wiedzieć ?
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 23:17
chcesz korridy? to do Hiszpanii! chcesz halloween? to do USA! Chcesz ubogacania kulturowego? to do Szwecji i Francji :)
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 21:20
No tak, cenzura. A ja nie życzę sobie takich marszów po mieście.
Avatar
robson / 3 listopada 2017 o 01:01
kolędnik napisał:
Nie wiem w czym problem.Halloween i święto zmarłych to 2 różne pojęcia.Halloween jest 31 października,natomiast święto zmarłych obchodzone jest dzień później.W omawianym przypadku ksiąz nierozważnie zorganizował w Halloween marsz przebieraców i sam przebrał się jak Mefistofeles.Dziwne to,bo kościól też organizuje świeckie przedstawienia w postaci szopek,jasełek w których występują Herody,diabełki,kostuchy...W okresie wielkanocnym również pokazują horror:krew spod korony cierniowej,przebity bok,przybicie do krzyża,Herody,etc.Nie wiem więc w czym problem.
kolędnik napisał:
1 lsitopada to nie święto zmarłych - nigdy nie było - za komuny tak mówili w dzienniku, i widac co niektórym tak zostało. Natomiast 2 listopada jest dzień zaduszny, i on jest poświęcony wszystkim zmarłym.
rozwiń
Avatar
robson / 3 listopada 2017 o 00:59
undefined napisał:
Nie ma opętanych, są tylko źle leczeni psychiatrycznie, szanowna branżo egzorcystów.
 A co ty możesz o tym wiedzieć ? Nie masz pojęcia o takich sprawach.
Avatar
robson / 3 listopada 2017 o 00:58
A co ty możesz o tym wiedzieć ?
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 23:17
chcesz korridy? to do Hiszpanii! chcesz halloween? to do USA! Chcesz ubogacania kulturowego? to do Szwecji i Francji :)
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 21:20
No tak, cenzura. A ja nie życzę sobie takich marszów po mieście.
Avatar
kolędnik / 2 listopada 2017 o 20:29
Nie wiem w czym problem.Halloween i święto zmarłych to 2 różne pojęcia.Halloween jest 31 października,natomiast święto zmarłych obchodzone jest dzień później.W omawianym przypadku ksiąz nierozważnie zorganizował w Halloween marsz przebieraców i sam przebrał się jak Mefistofeles.Dziwne to,bo kościól też organizuje świeckie przedstawienia w postaci szopek,jasełek w których występują Herody,diabełki,kostuchy...W okresie wielkanocnym również pokazują horror:krew spod korony cierniowej,przebity bok,przybicie do krzyża,Herody,etc.Nie wiem więc w czym problem....
Avatar
śnieżynka Dziadka Mroza / 2 listopada 2017 o 20:16
Dobrze wspominam Dziadka Mroza.Paczki były bogatsze,obfitsze,a i przy okazji były zabawy dla dzieci
Avatar
Gość / 2 listopada 2017 o 19:55
Nie ma opętanych, są tylko źle leczeni psychiatrycznie, szanowna branżo egzorcystów.
Avatar
prawdziwy wolak / 2 listopada 2017 o 18:05
Jak już zajmuje się tym tematem, to sama by zdjęła kostium i maskę. Bo nie wierzę że Bóg stworzył takie coś co możne tak wygladać i być takie puste.
Avatar
stary belfer ... / 2 listopada 2017 o 17:37
Wreszcie ktoś rozsądny i z autorytetem w odpowiednich kolach zabrał się za próbę wyrugowania z naszej polskiej przestrzeni obyczajów i obrządków nie mających zakotwiczenia w prawdzie i tylko prawdzie!!! Narodowi należy uświadomić, że tą prawdą jest wiara w gadające węże, w wodę zamienianą w wino i facecika boso pomykającego po nazareńskim bajorku!!!
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Planujesz kredyt gotówkowy? Sprawdź co musisz wiedzieć

Planujesz kredyt gotówkowy? Sprawdź co musisz wiedzieć 0 0

Przedstawiamy 5 kluczowych wskazówek związanych z kredytami gotówkowymi. Przydadzą się, jeżeli planujesz pozyskanie pieniędzy właśnie w ten sposób. Zachęcamy do świadomego i odpowiedzialnego podejmowania decyzji o podpisaniu umowy kredytowej – nawet na niewielką kwotę.

Zestaw do zadań specjalnych

Zestaw do zadań specjalnych 0 0

Lubisz mieć wszystko pod kontrolą i być przygotowany na nieprzewidziane sytuacje? Masz w domu piankę na oparzenia, zestaw plastrów na odciski, przenośną łyżkę do obuwia i chusteczki wybielające do prania albo inne przydatne przedmioty? Dbasz o pełne wyposażenie kuchni w postaci zestawu akcesoriów, garnuszków, miseczek i kubeczków? Starasz się zadbać o najmniejsze detale i cenisz sobie praktyczne rozwiązania ułatwiające życie codzienne? Lubisz znać się na wielu rzeczach i nade wszystko cenisz sobie życiowe rozgarnięcie? Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, z pewnością starasz się również zadbać o wyposażenie swojego domowego warsztatu.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 kwietnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 kwietnia 2018 roku 0 0

Turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-18 od piątku w Lublinie

Turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-18 od piątku w Lublinie 1 0

TBV Start będzie gospodarzem półfinałowego turnieju mistrzostw Polski U-18. Zawody będą rozgrywane w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich od piątku do niedzieli.

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram]

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram] 0 0

Znany jest już harmonogram pokazów fontanny multimedialnej na placu Litewskim w maju.

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..."
zdjęcia
galeria

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..." 87 9

Maskotki, baloniki i znicze przed wejściem do konsulatu brytyjskiego w Lublinie – tak mieszkańcy całego regionu manifestują solidarność z dwuletnim Alfie Evansem z Liverpoolu

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni 357 51

Puławscy radni podczas dzisiejszej sesji niemal jednomyślnie przyjęli uchwałę zakazującą sprzedaży alkoholu w całym mieście pomiędzy godz. 23:00 a 6:00 rano. Za jej wprowadzeniem zagłosowało 17, a przeciw było 2 radnych.

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos 126 66

Sylwester Tułajew będzie kandydatem PiS na prezydenta Lublina. – Mam nadzieję, że będzie skłonny debatować merytorycznie, nie politycznie – komentuje prezydent Krzysztof Żuk (PO), który zmierzy się z Tułajewem w jesiennych wyborach samorządowych

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia 4 0

W weekend znowu nie zabraknie ciekawych wydarzeń sportowych. Już w piątek swój mecz rozegra Speed Car Motor Lublin, który tym razem zmierzy się u siebie z ROW Rybnik

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 28 kwietnia o godz. 20 w Hades Szerokiej (ul. Grodzka 21) odbędzie się koncert muzyki cygańskiej.

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty 8 4

Dwie osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty w śledztwie dotyczącym korupcji w szpitalu wojskowym w Lublinie. Chodzi o ustawianie przetargów na zakup urządzeń. Łapówką miały być pieniądze i pobyt w domku letniskowym.

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie?

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie? 0 4

Lubelskie uczelnie nie trafiły na czołowe miejsca nowego Rankingu Studiów Inżynierskich przygotowanego przez fundację Perspektywy.

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski 0 0

W Łukowie rozegrana zostanie druga runda drużynowych Mistrzostw Polski. Przeciwnikami gospodarzy miejscowych Orląt w grupie 3 będą CLKS Mazovia Ciechanów i KS Klimat Łapy

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program]
28 kwietnia 2018, 20:00

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Rozwoju Kultury ArtBiz zaprasza do Kazimierza Dolnego na drugą edycję festiwalu WpółDrogi Festiva, która odbędzie się w dniach 28 kwietnia - 5 maja w zjawiskowym wnętrzu Dawnej Synagogi w Kazimierzu (ul. Lubelska 4).

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na wyjątkowy koncert Tribute to Ella Fitzgerald w wykonaniu Ani Michałowskiej i Michała Iwanka. Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!