sobota, 17 lutego 2018 r.

Lublin

Lubelski Eskulapie Popraw się

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 listopada 2004, 22:41
Autor: Ewa Stępień

Dwudziestu pięciu młodych lekarzy z naszego regionu nie zdało Lekarskiego Egzaminu Państwowego. To najgorszy wynik w kraju. Wśród nich jest niechlubny rekordzista, który uzyskał najmniej punktów w Polsce – 64 na 197 możliwych.

W Lublinie zdawali lekarze z lubelskiego i podkarpackiego. W sumie miało ich być 287, ale kilkunastu nie stawiło się. – Wśród 25, którzy nie zdali, było 13 absolwentów po stażu, walczących o prawo wykonywania zawodu – mówi Anna Jabłońska-Chmielewska, dyrektor Lubelskiego Centrum Zdrowia Publicznego. – A także 12 z takim prawem, którzy ubiegali się o dopuszczenie do rozpoczęcia specjalizacji.
W całej Polsce zdawało 2081 stażystów oraz 807 lekarzy starających się o specjalizację. Nie zdało 166.
– Źle wypadli lekarze z kilkuletnią praktyką, co jest dla mnie dużym zaskoczeniem – komentuje prof. Stanisław Orkisz z Centrum
Egzaminów Medycznych w Łodzi.
Żeby zdać należało zdobyć 111 punktów, średnia krajowa wyniosła 142. W Lublinie najlepszy zdający zgromadził blisko 170 punktów.
Na naszym terenie padł niechlubny rekord. Ustanowił go lekarz, który zdobył zaledwie 64 punkty.
– Jestem zdziwiona – mówi Barbara Marchlewska z Zakładu Kształcenia Ustawicznego LCZP. – W różnych podobnych testach zajmowaliśmy trzecie, czwarte miejsce. Może wynik obniżył nam Rzeszów, stamtąd były aż 104 osoby.
Michał Bąk stażysta z Zamościa (167 punktów) uważa, że regiony nie były tak samo traktowane.
– U nas bardzo pilnowali – mówi. – W Warszawie każdy robił co chciał, a w Łodzi zdający siedzieli blisko siebie i mogli się konsultować.
Zdający są zdumieni, że wyniki pojawiły się tak szybko. Przypuszczają, że organizatorzy nie rozpatrzyli nawet ich zastrzeżeń, które składali na specjalnych kartach.
– Współczuję ludziom, którzy nie zdali – mówi dr Andrzej Ciołko, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Lublinie. – Ten egzamin niczego nie weryfikuje. Nic nie daje osobom, które zdały nawet na piątkę. Za to utrudnia życie tym, którzy mimo posiadanych dyplomów akademii medycznych przez LEP nie przeszli.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!