sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Lubelski prokurator Andrzej Jeżyński na Prokuratora Generalnego?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 grudnia 2009, 12:40
Autor: mb

Andrzej Jeżyński, były rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie, a obecnie naczelnik jednego z wydziałów w lubelskiej Prokuraturze Apelacyjnej, zgłosił się do konkursu na Prokuratora Generalnego.

– Suma moich doświadczeń zdobytych w trakcie ponad 20 lat pracy w prokuraturze, połączona z refleksją na temat sposobu funkcjonowania tej instytucji, może być interesującą ofertą dla Krajowej Rady Sądownictwa – mówi Andrzej Jeżyński.

Prokurator Jeżyński od lat walczy z przestępczością zorganizowaną. Obecnie jest naczelnikiem Wydziału do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Prokuraturze Apelacyjnej w Lublinie. – Ale przez wiele lat byłem prokuratorem tzw. pierwszego rzędu, występującym w sądzie – podkreśla Jeżyński.

I zdradza cele, do których chciałby doprowadzić jako Prokurator Generalny. – Pierwszy to powiększenie skuteczności prokuratury jako jednostki reagującej na wszelkie formy przestępczości, która przecież ewaluuje – tłumaczy. – Poza tym chciałbym, żeby prokuratura jeszcze lepiej reagowała na zapotrzebowanie społeczeństwa.

Termin zgłoszeń na stanowisko Prokuratora Generalnego minął w poniedziałek o północy. Oprócz Jeżyńskiego w konkursie startuje piętnaście osób: pięcioro sędziów i dziesięcioro innych prokuratorów różnych szczebli. To m.in. prokurator krajowy Edward Zalewski, byli wiceprokuratorzy generalni: Jerzy Engelking, Marek Staszak oraz Kazimierz Olejnik, były szef ABW Bogdan Święczkowski, a także sędziowie m.in. z Warszawy, Szczecina i Wrocławia.

Krajowa Rada Sądownictwa urządzi w styczniu przesłuchania otwarte dla mediów. Każdy kandydat będzie miał 20 minut na autoprezentację, potem nastąpi tura pytań od członków KRS, która po zamkniętej dyskusji wybierze dwóch kandydatów i przedstawi ich do wyboru prezydentowi. To on wybierze Prokuratora Generalnego.

Wybrany w ten sposób Prokurator Generalny będzie pierwszym od 1990 r., kiedy zniesiono Prokuraturę Generalną, a funkcję prokuratora zaczął sprawować minister sprawiedliwości.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ppp
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ppp
ppp (1 grudnia 2009 o 14:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To trzeba zacząć od porządku w lubelskiej prokuraturze i sądach gdzie pozwala się syndykowi kraść, rozgrabiać majątek firmy, składać fałszywe oświadczenia pod czujnym okiem sędzi komisarz. A prokuratura dwoi się i troi żeby syndyczynę wybronić. Więc do dzieła Panie Prokuratorze!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!