sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Lubelskie Archiwum Państwowe szykuje się do rozbudowy

  Edytuj ten wpis

Radziwiłłowska 3. Archiwiści mają apetyt na tą kamienicę. Czekają na wynik grudniowego przetargu (Wo
Radziwiłłowska 3. Archiwiści mają apetyt na tą kamienicę. Czekają na wynik grudniowego przetargu (Wo

Jedna z opcji to budowa nowego gmachu przy ul. Radziwiłłowskiej. Ale upatrzony teren wcześniej może jednak trafić w ręce prywatnego właściciela.

Budynek z działką przy ul. Radziwiłłowskiej 3 należy do miasta. Został wystawiony na przetarg. Cena wywoławcza to 2 mln zł. Nowego właściciela możemy poznać 9 grudnia. Jednocześnie Ratusz wydał dla tego terenu decyzję lokalizacyjną. Zgadza się w niej na budowę nowego gmachu Archiwum Państwowego.

– Przystaliśmy na taką inwestycję, ale o dalszych losach nieruchomości zdecyduje wynik przetargu – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik Urzędu Miasta. – O decyzję lokalizacyjną mógł wystąpić podmiot, który nie jest właścicielem terenu.

Budynek przy ul. Radziwiłłowskiej 3 od ponad roku nie może znaleźć nabywcy. Początkowo, miasto ustaliło cenę wywoławczą na 3 mln zł. Nie było jednak chętnych, nawet po obniżce do 2,5 mln zł. Działka ma dobrą lokalizację, ale stojący na niej gmach jest w fatalnym stanie. Nadaje się do gruntownego remontu. Wszelkie prace muszą być przy tym konsultowane z konserwatorem zabytków.

Dla archiwistów nie jest to przeszkodą. Największym problemem jest brak miejsca na kolejne tomy akt. Obecnie długość regałów w lubelskim archiwum sięga 10 km.

– Szacujemy, że przez najbliższe 25–30 lat będziemy potrzebowali kolejnych 20 km półek – mówi Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie. – Oczywiście regularnie remontujemy magazyny. Dzięki temu udaje się zyskać nieco miejsca. Niestety, te proste rezerwy już niedługo ulegną wyczerpaniu. Rozbudowa jest konieczna już dzisiaj.

Stąd pomysł na inwestycję przy ul. Radziwiłłowskiej. Miałyby tam powstać nowe magazyny, pracownia konserwatorska oraz biura.

– Wystąpiliśmy o decyzję lokalizacyjną i czekamy na wyniki przetargu – dodaje Dymmel. – Jeśli nikt nie kupi tej nieruchomości, to sprawa pozostanie otwarta. Wtedy będzie można przystąpić do przygotowania projektu i zabezpieczenia odpowiednich funduszy.

Ewentualna sprzedaż działki prywatnemu inwestorowi nie oznacza, że archiwiści zrezygnują ze swoich planów. Możliwe, że jeśli nie uda się postawić dodatkowych magazynów, Archiwum Państwowe zdecyduje się na budowę całkowicie nowej siedziby.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
pn
Zenobiusz
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pn
pn (24 października 2012 o 15:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zenobiusz=populista
Rozwiń
Zenobiusz
Zenobiusz (24 października 2012 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dla archiwistów nie liczą się koszty,ani zakupu działki,ani kosztowny remont kamienicy,bo to nie ich,tylko pieniądze podatnika.3 czy 10 baniek jaka to różnica dla firmy państwowej.Nikt nie chce wyrzucać swoich pieniędzy w błoto,ale społeczne to i owszem.Niech przeniosą się do budowanego nie wiadomo po co za ogromne pieniądze wydane niepotrzebnie dla paru ludzi pochłaniające rocznie z 10 mln naszych podatków CSK.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!