poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Lubelskie Centrum Konferencyjne w kropce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 września 2013, 17:29
Autor: Rafał Panas

 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Kolejna duża inwestycja w Lublinie staje w miejscu. Zarząd Województwa zerwał umowę z Polimexem-Mostostal na budowę Lubelskiego Centrum Konferencyjnego.

Decyzja zapadła we wtorek, ale do piątku trzymana była w tajemnicy – po to, żeby najpierw dowiedziała się o niej firma.

– Roboty są tak opóźnione, że nie widać szans na ich dokończenie w terminie – tłumaczy Beata Górka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. Warta 90 mln zł (połowę dokłada Unia) inwestycja ma się zakończyć jesienią 2014 r. Górka tłumaczy, że wykonawca uporczywie nie przestrzegał harmonogramu. A w dodatku zrzuca winę na źle przygotowaną dokumentację, żeby mieć pretekst do wstrzymywania prac.

– Słyszeliśmy obietnice, że opóźnienia zostaną nadrobione. Tak się nie stało. Inwestor zastępczy potwierdza, że z dokumentacją jest w porządku – mówi Górka.

W tym samym czasie zmienił się kierownik oddziału inwestycji w Urzędzie Marszałkowskim.

Magda Banach zastąpiła Grzegorza Woźniaka. Czy to z powodu problemów z inwestycjami, za które odpowiada marszałek? – To zbieg okoliczności. Zarząd ocenił, że sprawniej tymi sprawami zajmie się inżynier budownictwa, niż osoba z wykształceniem prawniczym –twierdzi Górka.

– Dostarczona nam dokumentacja projektowa nie gwarantowała prawidłowej realizacji inwestycji. Kierownik budowy zamknął ją miesiąc temu. Nie miał pewności czy ten budynek będzie bezpieczny. Mamy na to odpowiednią ekspertyzę. W dodatku nie mieliśmy właściwego dojazdu na plac budowy od strony ul. Grottgera. Jeśli urząd twierdzi inaczej, to mamy spór – mówi Paweł Szymaniak, rzecznik Polimexu-Mostostal. Dodaje, że firma wystąpiła o poprawienie dokumentacji.

Nie wyklucza, że sprawa trafi do sądu.

O tym, że Polimex-Mostostal boryka się z kłopotami finansowymi, a prace na budowie LCK są opóźnione, pisaliśmy już rok temu. – Jest miesiąc opóźnienia, ale cóż to znaczy dla inwestycji zaplanowanej na trzy lata – mówił w marcu, podczas wmurowania kamienia węgielnego, marszałek Krzysztof Hetman (PSL).

Co ciekawe firma nadal będzie budować siedzibę Urzędu Marszałkowskiego. To powstający równolegle gmach połączony z LCK. Centrum jest finansowane z pieniędzy unijnych i trzeba je skończyć w 2014 r., bo dotacje przepadną. Siedzibę urzędu finansuje natomiast samorząd województwa i terminy są bardziej elastyczne.

Inwestycje w opałach

Urząd Marszałkowski ogłosi wkrótce nowy przetarg na dokończenie LCK. Jednak – jak wskazują losy innych dużych budów w Lublinie – z szybkim wyborem nowego wykonawcy może być kłopot.

*Bo choć umowa z Mostostalem Warszawa na rozbudowę Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej została zerwana już prawie rok temu, nadal trwają poszukiwania nowego wykonawcy.

* UMCS rozwiązał umowę z wykonawcą centrum naukowego Ecotech Complex w grudniu 2012 r. Nowy przetarg został rozstrzygnięty, ale odwołanie złożył właśnie jeden z jego uczestników. * W maju plac budowy opuściła firma przebudowująca wiadukt kolejowy nad ulicą Kunickiego. Kolejarze dotąd nie znaleźli nowego wykonawcy.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Josef
~~Lubelak
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Josef
Josef (7 września 2013 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A może to wykonawca zbyt szybko robił,a gumo filcowi nie lubią takiego tempa.Teatr budują już prawie 40 lat i na każde wybory maja temat ,jako dokończenie inwestycji.A m,oże to wreszcie wyborcy zrobią porządek z PSL-em i puszcza wiecznego ko9alicjanta na bezrobocie.Niech"zejdą z dachu i nie psują gontów"!!!! To nic im nie wychodzi,drogi rozbabrane,najniższe wskażniki w kraju.Przynoszą wstyd dla województwa.Jedno jest w czołowce krajowej:"PŁACE MARSZAŁKÓW"!!!Za co?????Wynikiem takiego bałaganu wojewoda oddaje pieniądze do budżetu!!!

Rozwiń
~~Lubelak
~~Lubelak (6 września 2013 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ale dziadostwo, wszystkich tych nieudaczników urzędasów powinno się wygonić, niech idą liście grabić do parku !!!

0 powtarzam 0 jakichkolwiek kompetencji, nic już w tym mieście nie będzie nic, patałachy, nieudacznicy, wszystko zmarnują !!!

Gó..o chłopu nie zegarek !!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!