sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Lubelskie firmy padają jak muchy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2002, 22:16
Autor: ld

Od zeszłego roku lawinowo rośnie ilość wniosków o upadłość firm składanych w sekcji ds. układów i upadłości w Sądzie Rejonowym w Lublinie.
Nie jesteśmy wyjątkiem, podobnie jest w całym kraju. W 1999 roku w sekcji ds. układów i upadłości w Sądzie Rejonowym w Lublinie było takich wniosków 64, w 2000 – 86, a w 2001 już 186. Do końca lutego tego roku złożono już 33 wnioski.
Wzrosła także ilość wniosków o postępowanie układowe – czyli próśb dłużników, by wierzyciele zredukowali ich wierzytelności lub rozłożyli na dogodniejsze raty. W 1999 roku takich wniosków było 11, w 2000 – 27, 2001 – 65, a do końca lutego – już 10.
– To skutki recesji – przyznaje Elżbieta Jakubiec, kierownik sekcji ds. układów i upadłości przy VIII wydziale gospodarczym Rejonowego Sądu w Lublinie. – Obserwujemy ją w każdej dziedzinie naszej gospodarki. Chociaż ostatnio znacznie wzrosła ilość wniosków o postępowanie układowe w branży budowlanej, wśród firm starających się o takie postępowanie jest m.in. Montex, Mostostal Chełm oraz „Przemysłówka”.
Okazało się, że kłopoty finansowe przeżywają nawet tak dotąd dobrze prosperujące firmy jak te zajmujące się leasingiem. – Mamy już cztery wnioski o upadłość firm z tej branży – mówi kierownik Jakubiec. – Zaczynają upadać nawet spółdzielnie mieszkaniowe i dealerzy samochodowi, choćby Forda czy Citroëna.
Z kłopotami finansowymi borykają się także hurtownie oraz spółdzielnie rolnicze. – Coraz częściej wnioski o upadłość składają wierzyciele: ZUS, banki czy urzędy skarbowe – twierdzi Jakubiec. – To znaczy, że tracą cierpliwość czekając aż dłużnik upora się z własnymi kłopotami.
Recesja jest także złym okresem dla przedsiębiorstw państwowych. Upadają te, w których już za późno na wprowadzanie programów naprawczych. Największą firmą, która w ostatnim czasie upadła na Lubelszczyźnie było Daewoo Motor Polska. Z upadłością boryka się Lubmeat, Lubgal, Gracja i Eda.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!