czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Lubelskie służby ćwiczyły walkę z wirusem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 czerwca 2009, 19:19
Autor: (tom)

Służby ratownicze pokazały podczas ćwiczeń w Lublinie, jak szybko i sprawnie ewakuować i dostarczyć do szpitala pacjenta. Ratownicy mieli na twarzach maski. W końcu przewozili osobę zakażoną wirusem.

W drugim dniu konferencji naukowo-szkoleniowej na temat przygotowania szpitali do masowych zdarzeń odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych. Zaprezentowano scenariusz ewakuacji i transportu osoby zakażonej groźnym wirusem.

Podczas konferencji spotkali się lekarze, specjaliści i dyrektorzy ze szpitali wojskowych MON, oraz klinicznych, wojewódzkich, powiatowych i miejskich. Obecni byli również naukowcy.

- Konferencja ma wybitnie charakter pilotażowy, bowiem tymi problemami nikt jeszcze w sposób profesjonalny nie zajął się w Polsce - mówi płk. Zbigniew Kędzierski, dyrektor 1 Wojskowego szpitala w Lublinie. Twierdzi, że jego placówka, dysponująca 25 łóżkami jest bardzo dobrze przygotowana do przyjmowania zakaźnie chorych pacjentów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~Lublinianin~
nick
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~Lublinianin~
~Lublinianin~ (20 czerwca 2009 o 11:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nick: dziękuję za wyjaśnienie.
Pozdrawiam
(chociaż mogliście zaprosić służby cywilne, by i one trochę skorzystały)
Rozwiń
nick
nick (20 czerwca 2009 o 11:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do wszystkich (w tym do autora artykułu).

1. ćwiczenia dotyczyły pałeczki dżumy (a w pewnej części dżumy płucnej - dość zaraźliwej) a nie wirusów

2. zdjęcie przedstawia żołnierzy oddziału żandarmerii wojskowej których zadaniem było zabezpieczenie strefy działania ratowników medycznych, ewakuacji medycznej i zespołów rozpoznania biologicznego - ich nie widać na zdjęciu ani poziomu ich zabezpieczań (tj. kombinezony nadciśnieniowe typu SCBA lub PAPR)
A żandarmi stoją na granicy tzw. strefy bezpiecznej - nieskażonej i strefy redukcji kontaminacji), zapewniając bezpieczeństwo działania

3 Maski noszone przez wojsko (również te zaprojektowane w PRL) skutecznie chronią drogi oddechowe przed czynnikami biologicznymi również wirusami (zwykle fizyczne cząstki aerozolu) rozprzestrzenianymi się droga aerozolową (np pałeczka dżumy w postaci płucnej) - skuteczniej niż półmaski nawet klasy P3, stosowane niekiedy w szpitalach)

4. Ćwiczenia (a w zasadzie pokaz), dotyczył obszaru i szpitala Obwodu Profilaktyczno -Leczniczego (tu 1 Szpital Wojskowy w Lublinie) oraz Wojskowej Inspekcji Sanitarnej (WOMP/CRE SZ RP) i miał charakter wojskowy (incydent dotyczył zajęć poligonowych i ćwiczono zgrywania komponentów wojskowych). Wojsko ma w tym zakresie autonomię, określoną w Ustawie o Inspekcji Sanitarnej.

5. SANEPID (dość ograniczona rola w takich wypadach doradcza i ew . decyzje administracyjne) i Straż Pożarna działa na obszarze cywilnym, a wyposażenie i wyszkolenie SZ RP w zakresie czynników biologicznych (5 WOMP oraz CRE SZRP) uważam, że stoi na nieco wyższym poziomie niż służb cywilnych (np. brak profesjonalnych Zespołów Rozpoznania Biologicznego w PSP).

6. NIKT nie jest gotowy w 100% na wypadki naprawdę masowe nawet USA, (bo oznacza kasę niewyobrażalną), ale takimi ćwiczeniami i podnoszeniem świadomości wśród osób odpowiedzialnych za przygotowanie, małymi krokami można to zmieniać i dorównywać w przygotowaniu np USA (które opiera się na rozwiązaniach wojskowych)

Więc nie ma co narzekać i się śmiać - a niedokładny przekaz informacji zwykle wprowadza w błąd ... i powoduje niepotrzebne bicie piany ...
Rozwiń
Gość
Gość (20 czerwca 2009 o 10:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli DŻUMA jest wirusem to gratuluje wiedzy i doćiekliwości autorowi tekstu
Rozwiń
~KOLEGA~
~KOLEGA~ (20 czerwca 2009 o 08:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KOLEJNA KOMPROMITACJA, GDZIE RATOWNICY MAJĄ UBARNIA OCHRONNE?? RĘKAWICE?? KOGO STARE MASKI Z PRL MOGĄ URATWAĆ??
Rozwiń
Ewa
Ewa (20 czerwca 2009 o 07:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co im Te maski ? One nie chronią przed wirusami.

A jak mówicie o Ptasiej Grypie - to śmiech bierze za te działania

- to jak w 39-tym silni i gotowi, nie oddamy skrawka - a potem

PORAZKA
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!