piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Lubelskie uczelnie mają coraz więcej studentów z zagranicy

  Edytuj ten wpis
Autor: Rafał Panas

Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie od siedemnastu lat kształcą się obcokrajowcy. Z roku na roku j
Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie od siedemnastu lat kształcą się obcokrajowcy. Z roku na roku j

Na lubelskich uczelniach przybywa studentów z zagranicy. Kilka tysięcy obcokrajowców to dla naszych szkół wyższych sposób na zniwelowanie skutków niżu demograficznego

– Przyjechałem tutaj głównie dlatego, że mam polskie korzenie, chciałem zobaczyć kraj swoich przodków. Polska jest w Unii Europejskiej, a to znaczy, że będę miał europejski dyplom – tłumaczy Sergii Pavlunik z Ukrainy, który studiuje informatykę na Politechnice Lubelskiej. I dodaje: No i jest to po prostu ciekawe: pojechać do innego kraju, poznać nowych ludzi i ich zwyczaje.

Sergii należy do rosnącej armii obcokrajowców, którzy chcą studiować na lubelskich uczelniach. Tych z bogatszych krajów przyciągają niższe koszty studiów. A dla uczelni zagraniczni studenci to szansa na osłabienie niszczycielskiego wpływu niżu demograficznego.

Przedstawiciele UMCS szukali kandydatów na Wschodzie. – Na Ukrainie, w tamtejszych szkołach średnich, gimnazjach zrobiliśmy otwarte wykłady i warsztaty dla przyszłych studentów – mówi prof. Urszula Bobryk, prorektor UMCS ds. studenckich.

Obcokrajowcy najchętniej wybierali stosunki międzynarodowe, turystykę i rekreację oraz filologię angielską.

– Trochę gonimy Uniwersytet Medyczny, jeśli chodzi o obcokrajowców – mówi prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Uniwersytet Medyczny jest rekordzistą. – Siedemnastoletnie doświadczenie w kształceniu anglojęzycznym sprawiło, że z roku na roku zwiększamy liczbę obcokrajowców pragnących zdobywać wiedzę lekarską właśnie na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie – mówił na rozpoczęciu roku akademickiego rektor, prof. Andrzej Drop. Przypomniał, że w kraju UM pod względem tzw. umiędzynarodowienia ma 13 miejsce na sto ocenianych uczelni publicznych.

Obcokrajowców przybywa również na innych uczelniach. Na Politechnice Lubelskiej jest ich ok. 150, przede wszystkim z Ukrainy i Białorusi. – Studiują głównie na kierunkach: zarządzanie, budownictwo, architektura – wylicza Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka PL. W ubiegłym roku zagranicznych studentów było 39.

Ukraińcy i Białorusini dominują wśród 55 zagranicznych studentów Uniwersytetu Przyrodniczego. Tam obcokrajowcy naj-chętniej wybierają m. in. turystykę i rekreację, architekturę krajobrazu oraz technologię żywności i żywienie człowieka.

KUL wybrało 516 studentów z zagranicy (302 uczy się stacjonarnie). – To najczęściej Ukraińcy, Białorusini, Słowacy, Hiszpanie, Niemcy i Włosi. Od kilku lat ich liczba utrzymuje się na podobnym poziomie – mówi Lidia Jaskuła, rzecznik prasowa KUL. Kształcą się m. in. na prawie kanonicznym, teologii, oraz psychologii.

Studentów z zagranicy mogłoby przyjeżdżać do Lublina więcej. – Problemem jest roczna opłata 2 tys. euro ustalona przez ministerstwo. Dla przeciętnej ukraińskiej rodziny to duża kwota – mówi rektor Michałowski. Część studentów zagranicznych ma Karty Polaka i na naukę dostaję rządowe stypendia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
..
Andrzej
Lublin Patriot
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

..
.. (23 października 2013 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dla ułatwienia kontaktów  i zwiększenia liczby studentów o polskich korzeniach  ze Wschodu powinno się rozwijać połączenia lotnicze z Ukrainą, Gruzją i Armenią.To szansa dla Lublina.

Rozwiń
Andrzej
Andrzej (23 października 2013 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie powinny i tyle!A już Ukraińcy to zieją nienawiscią najczęściej do Polski, co odczuwa się w prywatnych rozmowach z nimi, ale jak do mediów, to często kłamią, że mają polskie korzenie, żeby sobie przychylność zaskarbić. Te osoby chcą potem zostać w Polsce często, ale jednak mają inną mentalność-sowiecką i bardzo trudno się z nimi pracuje. Zaś co do muzułmanów, to wiemyjak kontakty z tą społecznością układają się na zachodzie Europy i powinniśmy się uczyć na ich błędach.

Rozwiń
Lublin Patriot
Lublin Patriot (23 października 2013 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

(...)

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!