piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Lubelskie uczelnie mają coraz więcej studentów z zagranicy

Autor: Rafał Panas

Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie od siedemnastu lat kształcą się obcokrajowcy. Z roku na roku j
Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie od siedemnastu lat kształcą się obcokrajowcy. Z roku na roku j

Na lubelskich uczelniach przybywa studentów z zagranicy. Kilka tysięcy obcokrajowców to dla naszych szkół wyższych sposób na zniwelowanie skutków niżu demograficznego

– Przyjechałem tutaj głównie dlatego, że mam polskie korzenie, chciałem zobaczyć kraj swoich przodków. Polska jest w Unii Europejskiej, a to znaczy, że będę miał europejski dyplom – tłumaczy Sergii Pavlunik z Ukrainy, który studiuje informatykę na Politechnice Lubelskiej. I dodaje: No i jest to po prostu ciekawe: pojechać do innego kraju, poznać nowych ludzi i ich zwyczaje.

Sergii należy do rosnącej armii obcokrajowców, którzy chcą studiować na lubelskich uczelniach. Tych z bogatszych krajów przyciągają niższe koszty studiów. A dla uczelni zagraniczni studenci to szansa na osłabienie niszczycielskiego wpływu niżu demograficznego.

Przedstawiciele UMCS szukali kandydatów na Wschodzie. – Na Ukrainie, w tamtejszych szkołach średnich, gimnazjach zrobiliśmy otwarte wykłady i warsztaty dla przyszłych studentów – mówi prof. Urszula Bobryk, prorektor UMCS ds. studenckich.

Obcokrajowcy najchętniej wybierali stosunki międzynarodowe, turystykę i rekreację oraz filologię angielską.

– Trochę gonimy Uniwersytet Medyczny, jeśli chodzi o obcokrajowców – mówi prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Uniwersytet Medyczny jest rekordzistą. – Siedemnastoletnie doświadczenie w kształceniu anglojęzycznym sprawiło, że z roku na roku zwiększamy liczbę obcokrajowców pragnących zdobywać wiedzę lekarską właśnie na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie – mówił na rozpoczęciu roku akademickiego rektor, prof. Andrzej Drop. Przypomniał, że w kraju UM pod względem tzw. umiędzynarodowienia ma 13 miejsce na sto ocenianych uczelni publicznych.

Obcokrajowców przybywa również na innych uczelniach. Na Politechnice Lubelskiej jest ich ok. 150, przede wszystkim z Ukrainy i Białorusi. – Studiują głównie na kierunkach: zarządzanie, budownictwo, architektura – wylicza Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka PL. W ubiegłym roku zagranicznych studentów było 39.

Ukraińcy i Białorusini dominują wśród 55 zagranicznych studentów Uniwersytetu Przyrodniczego. Tam obcokrajowcy naj-chętniej wybierają m. in. turystykę i rekreację, architekturę krajobrazu oraz technologię żywności i żywienie człowieka.

KUL wybrało 516 studentów z zagranicy (302 uczy się stacjonarnie). – To najczęściej Ukraińcy, Białorusini, Słowacy, Hiszpanie, Niemcy i Włosi. Od kilku lat ich liczba utrzymuje się na podobnym poziomie – mówi Lidia Jaskuła, rzecznik prasowa KUL. Kształcą się m. in. na prawie kanonicznym, teologii, oraz psychologii.

Studentów z zagranicy mogłoby przyjeżdżać do Lublina więcej. – Problemem jest roczna opłata 2 tys. euro ustalona przez ministerstwo. Dla przeciętnej ukraińskiej rodziny to duża kwota – mówi rektor Michałowski. Część studentów zagranicznych ma Karty Polaka i na naukę dostaję rządowe stypendia.
Czytaj więcej o:
..
Andrzej
Lublin Patriot
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

..
.. (23 października 2013 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dla ułatwienia kontaktów  i zwiększenia liczby studentów o polskich korzeniach  ze Wschodu powinno się rozwijać połączenia lotnicze z Ukrainą, Gruzją i Armenią.To szansa dla Lublina.

Rozwiń
Andrzej
Andrzej (23 października 2013 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie powinny i tyle!A już Ukraińcy to zieją nienawiscią najczęściej do Polski, co odczuwa się w prywatnych rozmowach z nimi, ale jak do mediów, to często kłamią, że mają polskie korzenie, żeby sobie przychylność zaskarbić. Te osoby chcą potem zostać w Polsce często, ale jednak mają inną mentalność-sowiecką i bardzo trudno się z nimi pracuje. Zaś co do muzułmanów, to wiemyjak kontakty z tą społecznością układają się na zachodzie Europy i powinniśmy się uczyć na ich błędach.

Rozwiń
Lublin Patriot
Lublin Patriot (23 października 2013 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

(...)

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!