Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lutego 2011 r.
17:04
Edytuj ten wpis

"Lubelskie uczelnie wyciągają pieniądze ze studentów"

Autor: Zdjęcie autora (MB)
0 18 A A
Jacek Czerniak spotkał się dziś ze studentami (fot. Maciej Kaczanowski)
Jacek Czerniak spotkał się dziś ze studentami (fot. Maciej Kaczanowski)

Lubelskie uczelnie wykorzystują prawo w celu drenowania kieszeni studentów – stwierdził dziś szef lubelskiego SLD Jacek Czerniak. I wystosował list otwarty do rektorów publicznych szkół wyższych z Lublina (UMCS,. U. Przyrodniczego, U. Medycznego i Politechniki).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– W ramach bezpłatnego kształcenia dziennego uczelnie każą płacić studentom za powtarzanie zajęć czy za egzaminy poprawkowe. Tymczasem dzienne szkolnictwo wyższe w Polsce, zgodnie z prawem, ma być bezpłatne – mówił Czerniak. – Dlatego apelują do władz uczelni o zaniechanie tych praktyk.

Uczelnie tłumaczą, że dodatkowe zajęcia np. dla studentów powtarzających zajęcia to dodatkowe koszty dla uczelni. – Normalny tok studiów dziennych jest bezpłatny – podkreśla Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik Politechniki Lubelskiej. – Dodatkowe opłaty są ograniczone do minimum: dotyczą wydania dyplomów czy powtarzania zajęć. Wynikają z ustawy o szkolnictwie wyższym i rozporządzenia ministra, które dokładnie precyzują, co jest odpłatne, a co nie.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
JoJO / 11 lutego 2011 o 23:10
Dokładnie, ja np. poszedłem tylko na Polibudę, żeby mieć papier.

Tylko takich inżynierów nam trzeba ! (hehe joke )
Avatar
quina / 11 lutego 2011 o 14:42
Skoro studia mają być bezpłatne, to ja żądam od dziś likwidacji wszelkich dopłat dla studentów: 50% zniżki w pkp, pks i mpk, tańsze bilety do muzeów, stypendia socjalne, naukowe etc

JESTEŚMY CHYBA JEDYNYM KRAJEM NA ŚWIECIE, GDZIE POZA BEZPŁATNĄ NAUKA, JESZCZE SIĘ ZA NIĄ PŁACI!

Swoją drogą, wszystko to obrazuje poziom naszego szkolnictwa wyższego: najlepsi absolwenci idą na najłatwiejsze kierunki (NP. ekonomia i inne bezrobociogenne), na najtrudniejsze (politechniki) idą Ci co wcale nie powinni studiować, bo ich wiedza jest nie wystarczająca a chęci do dalszej nauki dążą do 0. A dlaczego tak jest? Bo państwo płaci za studia, nie myśląc czy potrzeba mu rzeszy bezrobotnych ekonomistów, czy rzeszy brakujących inżynierów (czyli zmniejszając 10 krotnie limit na bezpłatną ekonomię a zwiększając na kierunki inżynierskie). Bo państwo płaci nie za studentem (pieniądze nie idą za studentem), a za uczelnią publiczną. Obecne limity przyjęć na kierunkach nie odpowiadają potrzebie kraju, ale potrzebie pracowników naukowych, którzy muszą wyrobić pensum...
Nie będę mówił o stypendiach socjalnych, wyłudzanych przez osoby, które są bardzo dobrze sytuowane, ale np. rodzice mają firmę i nie wykazują dochodu bądź pracują za granicą...

PS. w miejsce ekonomii proszę sobie wstawić każdy inny kierunek, po którym młody człowiek nie ma gdzie pracować.

A zamiast darmowych studiów, to niech lewica się zajmie darmowa edukacją do 18 roku życia. Na początek proponuję darmowe podręczniki, które są w szkole dostępne dla dzieciaków na zajęciach, a w domu są dostępne przez www, ew. można je sobie zakupić (już za swoje $$$) na papierze. Podręcznik np. do chemii dla klasy 3 gimnazjum ma być wybrany na 10 lat. Przecież nie ma w tej dziedzinie takich odkryć (ani tym bardziej w podstawach programowych), by co roku musiał być on zmieniany na inne wydawnictwo...
Skoro studia mają być bezpłatne, to ja żądam od dziś likwidacji wszelkich dopłat dla studentów: 50% zniżki w pkp, pks i mpk, tańsze bilety do muzeów, stypendia socjalne, naukowe etc

JESTEŚMY CHYBA JEDYNYM KRAJEM NA ŚWIECIE, GDZIE POZA BEZPŁATNĄ NAUKA, JESZCZE SIĘ ZA NIĄ PŁACI!

Swoją drogą, wszystko to obrazuje poziom naszego szkolnictwa wyższego: najlepsi absolwenci idą na najłatwiejsze kierunki (NP. ekonomia i inne bezrobociogenne), na najtrudniejsze (politechniki) idą Ci co wcale nie powinni studiować, bo ich ... rozwiń
Avatar
folkatka / 11 lutego 2011 o 13:11
Bo ja wiem? Za moich czasów nie były to jakieś wysrubowane granice - wszystko zależało od wydziału.
Avatar
stan / 11 lutego 2011 o 11:49
[quote name='folkatka' timestamp='1297414851' post='436101']
Nie pięc, ale troche więcej.
A po za tym: jakos sie nie mówi, że dzięki tym pieniądzom KUL bylo stac na troche więcej niż UMCS - kupowało sie lepsze komputery i były wyższe stypendia.
[/quote]
Tylko jest ta droban różnica, że na UMCS stypendia dostają wszyscy, którzy przekroczą odpowiedni próg średniej, a na KUL, 7% najlepszych średnich
Avatar
folkatka / 11 lutego 2011 o 10:00
[quote name='kulwa' timestamp='1297414526' post='436096']
Nie ma to jak płacić 5 zł za podbicie legitymacji studenckiej. Takie rzeczy tylko na KUL!!!!! Czarna mafia rulez!!
[/quote]

Nie pięc, ale troche więcej.
A po za tym: jakos sie nie mówi, że dzięki tym pieniądzom KUL bylo stac na troche więcej niż UMCS - kupowało sie lepsze komputery i były wyższe stypendia.
Avatar
folkatka / 11 lutego 2011 o 09:58
[quote name='Lil' timestamp='1297414272' post='436095']
nie każdy musi studiować, studia powinny być dla ludzi inteligentnych, któży nie powtarzają przedmiotów. A jak ktoś się nie uczy to niech płaci.
[/quote]

Chyba nigdy nie studiowałeś, skoro piszesz takie rzeczy...
Chyba nigdy też nie chodziłeś do szkoły...Sa w zyciu różne sytuacje, rózne problemy np. osobiste, czasem człowiek - mimo najszczerszych chęci - nie jest w stanie czegoś zdac. Dochodza jeszcze sympatie i antypatie nauczyciela/wykładowcy...Ja np. byłam odsyłana z jednego egazminu 11 czy 12 razy - bo mnie wykładowca nie lubił. Egzamin wyglądał tak, że zadawał mi pierwsze pytanie, ja zaczynałam odpowiadac, po czym on mi dosłownie po kilku słowach przerywał "co za głupoty pani opowiada, do widzenia".
Gdyby wszystko było tak proste, jak myslisz, to polskie uniwerki b yłyby w czołówce
[quote name='Lil' timestamp='1297414272' post='436095']
nie każdy musi studiować, studia powinny być dla ludzi inteligentnych, któży nie powtarzają przedmiotów. A jak ktoś się nie uczy to niech płaci.
[/quote]

Chyba nigdy nie studiowałeś, skoro piszesz takie rzeczy...
Chyba nigdy też nie chodziłeś do szkoły...Sa w zyciu różne sytuacje, rózne problemy np. osobiste, czasem człowiek - mimo najszczerszych chęci - nie jest w stanie czegoś zdac. Dochodza jeszcze sympatie i antypatie nauczyc... rozwiń
Avatar
kulwa / 11 lutego 2011 o 09:55
Nie ma to jak płacić 5 zł za podbicie legitymacji studenckiej. Takie rzeczy tylko na KUL!!!!! Czarna mafia rulez!!
Avatar
Lil / 11 lutego 2011 o 09:51
nie każdy musi studiować, studia powinny być dla ludzi inteligentnych, któży nie powtarzają przedmiotów. A jak ktoś się nie uczy to niech płaci.
Avatar
agent / 11 lutego 2011 o 07:42
w końcu ktos ten bandzie uczelnianej powiedział co myśli
brawo Lewica !!!
Avatar
PL-Inf / 11 lutego 2011 o 00:54
Ale czasem dla spadkowiczow tworzy sie specjalne grupy.
Ja jestem na 3 roku na Politechnice i jeszcze nic nie doplacilem - a tylko uczelnia mi doplaca poprzez sypendia(socjalne,naukowe)
Avatar
JoJO / 11 lutego 2011 o 23:10
Dokładnie, ja np. poszedłem tylko na Polibudę, żeby mieć papier.

Tylko takich inżynierów nam trzeba ! (hehe joke )
Avatar
quina / 11 lutego 2011 o 14:42
Skoro studia mają być bezpłatne, to ja żądam od dziś likwidacji wszelkich dopłat dla studentów: 50% zniżki w pkp, pks i mpk, tańsze bilety do muzeów, stypendia socjalne, naukowe etc

JESTEŚMY CHYBA JEDYNYM KRAJEM NA ŚWIECIE, GDZIE POZA BEZPŁATNĄ NAUKA, JESZCZE SIĘ ZA NIĄ PŁACI!

Swoją drogą, wszystko to obrazuje poziom naszego szkolnictwa wyższego: najlepsi absolwenci idą na najłatwiejsze kierunki (NP. ekonomia i inne bezrobociogenne), na najtrudniejsze (politechniki) idą Ci co wcale nie powinni studiować, bo ich wiedza jest nie wystarczająca a chęci do dalszej nauki dążą do 0. A dlaczego tak jest? Bo państwo płaci za studia, nie myśląc czy potrzeba mu rzeszy bezrobotnych ekonomistów, czy rzeszy brakujących inżynierów (czyli zmniejszając 10 krotnie limit na bezpłatną ekonomię a zwiększając na kierunki inżynierskie). Bo państwo płaci nie za studentem (pieniądze nie idą za studentem), a za uczelnią publiczną. Obecne limity przyjęć na kierunkach nie odpowiadają potrzebie kraju, ale potrzebie pracowników naukowych, którzy muszą wyrobić pensum...
Nie będę mówił o stypendiach socjalnych, wyłudzanych przez osoby, które są bardzo dobrze sytuowane, ale np. rodzice mają firmę i nie wykazują dochodu bądź pracują za granicą...

PS. w miejsce ekonomii proszę sobie wstawić każdy inny kierunek, po którym młody człowiek nie ma gdzie pracować.

A zamiast darmowych studiów, to niech lewica się zajmie darmowa edukacją do 18 roku życia. Na początek proponuję darmowe podręczniki, które są w szkole dostępne dla dzieciaków na zajęciach, a w domu są dostępne przez www, ew. można je sobie zakupić (już za swoje $$$) na papierze. Podręcznik np. do chemii dla klasy 3 gimnazjum ma być wybrany na 10 lat. Przecież nie ma w tej dziedzinie takich odkryć (ani tym bardziej w podstawach programowych), by co roku musiał być on zmieniany na inne wydawnictwo...
Skoro studia mają być bezpłatne, to ja żądam od dziś likwidacji wszelkich dopłat dla studentów: 50% zniżki w pkp, pks i mpk, tańsze bilety do muzeów, stypendia socjalne, naukowe etc

JESTEŚMY CHYBA JEDYNYM KRAJEM NA ŚWIECIE, GDZIE POZA BEZPŁATNĄ NAUKA, JESZCZE SIĘ ZA NIĄ PŁACI!

Swoją drogą, wszystko to obrazuje poziom naszego szkolnictwa wyższego: najlepsi absolwenci idą na najłatwiejsze kierunki (NP. ekonomia i inne bezrobociogenne), na najtrudniejsze (politechniki) idą Ci co wcale nie powinni studiować, bo ich ... rozwiń
Avatar
folkatka / 11 lutego 2011 o 13:11
Bo ja wiem? Za moich czasów nie były to jakieś wysrubowane granice - wszystko zależało od wydziału.
Avatar
stan / 11 lutego 2011 o 11:49
[quote name='folkatka' timestamp='1297414851' post='436101']
Nie pięc, ale troche więcej.
A po za tym: jakos sie nie mówi, że dzięki tym pieniądzom KUL bylo stac na troche więcej niż UMCS - kupowało sie lepsze komputery i były wyższe stypendia.
[/quote]
Tylko jest ta droban różnica, że na UMCS stypendia dostają wszyscy, którzy przekroczą odpowiedni próg średniej, a na KUL, 7% najlepszych średnich
Avatar
folkatka / 11 lutego 2011 o 10:00
[quote name='kulwa' timestamp='1297414526' post='436096']
Nie ma to jak płacić 5 zł za podbicie legitymacji studenckiej. Takie rzeczy tylko na KUL!!!!! Czarna mafia rulez!!
[/quote]

Nie pięc, ale troche więcej.
A po za tym: jakos sie nie mówi, że dzięki tym pieniądzom KUL bylo stac na troche więcej niż UMCS - kupowało sie lepsze komputery i były wyższe stypendia.
Avatar
folkatka / 11 lutego 2011 o 09:58
[quote name='Lil' timestamp='1297414272' post='436095']
nie każdy musi studiować, studia powinny być dla ludzi inteligentnych, któży nie powtarzają przedmiotów. A jak ktoś się nie uczy to niech płaci.
[/quote]

Chyba nigdy nie studiowałeś, skoro piszesz takie rzeczy...
Chyba nigdy też nie chodziłeś do szkoły...Sa w zyciu różne sytuacje, rózne problemy np. osobiste, czasem człowiek - mimo najszczerszych chęci - nie jest w stanie czegoś zdac. Dochodza jeszcze sympatie i antypatie nauczyciela/wykładowcy...Ja np. byłam odsyłana z jednego egazminu 11 czy 12 razy - bo mnie wykładowca nie lubił. Egzamin wyglądał tak, że zadawał mi pierwsze pytanie, ja zaczynałam odpowiadac, po czym on mi dosłownie po kilku słowach przerywał "co za głupoty pani opowiada, do widzenia".
Gdyby wszystko było tak proste, jak myslisz, to polskie uniwerki b yłyby w czołówce
[quote name='Lil' timestamp='1297414272' post='436095']
nie każdy musi studiować, studia powinny być dla ludzi inteligentnych, któży nie powtarzają przedmiotów. A jak ktoś się nie uczy to niech płaci.
[/quote]

Chyba nigdy nie studiowałeś, skoro piszesz takie rzeczy...
Chyba nigdy też nie chodziłeś do szkoły...Sa w zyciu różne sytuacje, rózne problemy np. osobiste, czasem człowiek - mimo najszczerszych chęci - nie jest w stanie czegoś zdac. Dochodza jeszcze sympatie i antypatie nauczyc... rozwiń
Avatar
kulwa / 11 lutego 2011 o 09:55
Nie ma to jak płacić 5 zł za podbicie legitymacji studenckiej. Takie rzeczy tylko na KUL!!!!! Czarna mafia rulez!!
Avatar
Lil / 11 lutego 2011 o 09:51
nie każdy musi studiować, studia powinny być dla ludzi inteligentnych, któży nie powtarzają przedmiotów. A jak ktoś się nie uczy to niech płaci.
Avatar
agent / 11 lutego 2011 o 07:42
w końcu ktos ten bandzie uczelnianej powiedział co myśli
brawo Lewica !!!
Avatar
PL-Inf / 11 lutego 2011 o 00:54
Ale czasem dla spadkowiczow tworzy sie specjalne grupy.
Ja jestem na 3 roku na Politechnice i jeszcze nic nie doplacilem - a tylko uczelnia mi doplaca poprzez sypendia(socjalne,naukowe)
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży 0 0

KOSZYKÓWKA W tym tygodniu w Lublinie odbędą się trzy ciekawe wydarzenia. W środę o godzinie 9.30, w Hali MOSiR im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich 4, odbędzie się Camp do drużyny TBV Startu Lublin U16 (rocznik 2003/2004), który poprowadzą trenerzy z Energa Basket Ligi oraz szkoleniowcy grup młodzieżowych

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc.

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc. 0 0

Rośnie liczba domów i mieszkań oddawanych do użytkowania. Na przestrzeni roku, w całym regionie statystycy zanotowali wzrost na poziomie ponad 100 proc.

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów 5 2

Obecny burmistrz, jego były zastępca oraz pełnomocnik wojewody – apetyt na fotel burmistrza Kazimierza Dolnego mają co najmniej trzy osoby.

P.Unity - koncert w Radiu Lublin
22 czerwca 2018, 18:00

P.Unity - koncert w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja P.Unity.

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę 1 0

Cztery kraje, 17 miast, 18 dni i blisko 2800 km na rowerze – tak w liczbach wygląda trasa, jaką pokona Kamil Misztal z Lublina, by pomóc niepełnosprawnemu 26-latkowi spełnić jego marzenia.

Pierwszy transfer Motoru Lublin

Pierwszy transfer Motoru Lublin 1 1

Motor wziął sobie do serca starą, piłkarską prawdę, że zespół buduje się od tyłu. W poniedziałek pierwszy profesjonalny kontrakt z klubem podpisał Maksymilian Cichocki. A we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali o pozyskaniu kapitana Chełmianki Michała Wołosa

MUNDIAL 2018. Polska – Senegal 0:2 [NA ŻYWO]
galeria

MUNDIAL 2018. Polska – Senegal 0:2 [NA ŻYWO] 1 9

Odliczanie zakończone! O godzinie 17 reprezentacja Polski na stadionie w Moskwie zmierzy się z reprezentacją Senegalu. Biało-Czerwoni wracają na Mundial po 12 latach przerwy. W 2002 i 2006 roku w meczach otwarcia nasz zespół ponosił porażki. Tym razem kibice liczą na zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Kolumbia – Japonia 1:2. Sensacja w Sarańsku

MUNDIAL 2018. Kolumbia – Japonia 1:2. Sensacja w Sarańsku 0 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy H Japonia niespodziewanie pokonała w Sarańsku Kolumbię 2:1. Zespół z Ameryki Południowej niemal przez cały mecz musiał radzić sobie bez jednego zawodnika

Lublin: Komendant komisariatu pod lupą przełożonych. Chodzi o niewłaściwe stosunki z podwładnymi

Lublin: Komendant komisariatu pod lupą przełożonych. Chodzi o niewłaściwe stosunki z podwładnymi 4 7

Komendant III Komisariatu Policji w Lublinie musi się liczyć z „dyscyplinarką” za naruszenie zasad etyki zawodowej. Chodzi o relacje mł. insp. Piotra Kuczmary z podwładnymi.

Długa droga do raju piłkarek MKS Perły Lublin

Długa droga do raju piłkarek MKS Perły Lublin 0 1

Liga Mistrzyń piłkarek ręcznych MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca

"To kuriozum na skalę europejską". Jest szansa na przebudowę problematycznej ścieżki rowerowej
Alarm 24

"To kuriozum na skalę europejską". Jest szansa na przebudowę problematycznej ścieżki rowerowej 4 25

Być może 300-metrowy odcinek ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Żwirki i Wigury w Świdniku stanie się bezpieczniejszy dla kierowców i rowerzystów. Obecnie to „kuriozum na skalę europejską”.