środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Lubelszczyzna Kuwejtem?  

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 lutego 2002, 19:58
Autor: (jaxa)

Testowanie urządzeń w Stężycy wykonano miesiąc temu. Obecnie już normalnie pracują
Testowanie urządzeń w Stężycy wykonano miesiąc temu. Obecnie już normalnie pracują

W trakcie prac wydobywczych na złożu gazu w gminie Stężyca pod Lublinem, dowiercono się do tzw. horyzontu roponośnego. Znajduje się on pod eksploatowaną obecnie warstwą gazonośną. Wstępne rozpoznanie wskazuje, że może to być znaczące złoże nadające się
do eksploatacji.

Warstwę roponośną odkryto na poziomie 2400 m, sięga 250 metrów w głąb. Na razie z odwiertu wydobyto 1,5 tys. ton surowca. - Ropa jest doskonałej jakości, nie zawiera uciążliwych przy wydobyciu i przeróbce związków siarki - twierdzi Zbigniew Król, dyr. ds. eksploatacji w Sanockim Zakładzie Górnictwa Nafty i Gazu.
Na razie nafciarze nie chcą się wypowiadać na temat zasobności złoża. - Nie chcemy rozbudzać niepotrzebnych emocji przed precyzyjnym rozpoznaniem złoża. Teraz trwa analiza zebranych materiałów sejsmicznych, na podstawie których będzie można ocenić jak układa się warstwa roponośna. Później ustalimy gdzie wiercić, aby dostać się dostać do złoża - podkreśla Król.
Decyzja o ostatecznej lokalizacji odwiertu próbnego zapadnie za 2-3 miesiące. Jednak już teraz nafciarze wstępnie typują miejscowość Paprotnia. Może to świadczyć, że mimo ostrożnych wypowiedzi górników, złoże istnieje i jest bogate. - Jeśli zasobność złoża będzie obiecująca natychmiast przystąpimy do eksploatacji - dodaje Król.
Horyzont roponośny został odkryty 100 m poniżej eksploatowanego już w gm. Stężyca złoża gazu ziemnego. Złoża gazu w Długowoli uznaje się za średniej wielkości. Zasoby geologiczne oceniane są na 1-1,5 mld metrów sześciennych. Gaz nie zawiera szkodliwych domieszek. Nie wymaga więc budowy kosztownych instalacji do oczyszczania.
Gaz jest wydobywany z sześciu odwiertów, co pozwala uzyskać 220 m sześc. surowca w ciągu minuty. Górnicy szacują, że złoże będzie można eksploatować przez najbliższe 15 lat. Na razie ze złóż w Długowoli skorzystają lokalni odbiorcy.
- To szansa na nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców oraz zastrzyk dla budżetu gminy w postaci opłat eksploatacyjnych - wyjaśnia Hanna Wójcik, sekretarz gminy.
Na Lubelszczyźnie odkryto trzy nadające się do wykorzystania złoża gazu ziemnego. Inwestycje realizowane są obecnie na złożach w Stężycy, Mełgwi i Ciecierzynie.

Gaz i ropa

Złoże gazowo-kondensatowe
Stężyca znajduje się
w północno-zachodniej części
rowu lubelskiego, ok. 4 km
od Dęblina. Złoże znajduje się
w piaskowcach karbońskich.
Ma powierzchnię 2,5 km kw.
Zagospodarowanie złoża kosztowało 26 mln zł.
Inne złoża:
1983 - odkrycie złoża ropy "Świdnik”,
1984 - złoże gazu "Ciecierzyn”, 1990 - złoże ropy Glinnik-Nasutów”,
1992 - złoże "Mełgiew”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!