poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Lublin: Będą dotacje dla rezygnujących z ogrzewania węglem

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

 (Maciej Kaczanowski/ Archiwum)
(Maciej Kaczanowski/ Archiwum)

Miasto pokryje 50 proc. kosztów nowego pieca i wymiany instalacji lub podłączenia do miejskiej sieci.

Ten, kto zechce zrezygnować z ogrzewania paliwem stałym, dostanie dotację do zmiany systemu. Oferta będzie adresowana do wszystkich: od właścicieli domów jednorodzinnych, wspólnot mieszkaniowych, ale też przedsiębiorców.

Można przejść na ogrzewanie olejowe, gazowe, elektryczne, pompę ciepła lub przyłączyć się do sieci Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Im bardziej ekologiczny system wybierze wnioskodawca, tym więcej punktów dostanie od komisji rozpatrującej wniosek. Za przejście na olej będzie można dostać 70 punktów, ogrzewanie gazowe będzie premiowane 80 punktami, a po 100 ma być przyznawane za przejście na ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła lub podłączenie się do miejskiej sieci.

Dotacja ma sięgać 50 proc. kosztów demontażu starych palenisk, zakupu nowych urządzeń grzewczych wraz z ich montażem oraz wykonania nowej lub przebudowy istniejącej instalacji centralnego ogrzewania.

Taki system dopłat zaproponował prezydent Lublina. W czwartek zatwierdzili go miejscy radni.

– Dopłaty zostaną uruchomione od przyszłego roku, będzie w tej sprawie ogłoszony konkurs. Na dopłaty rezerwujemy 300 tysięcy złotych – mówi Zdzisław Strycharz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

Dotacja będzie przyznawana pod warunkiem, że wnioskodawca zlikwiduje wszystkie paleniska węglowe i będzie korzystać wyłącznie z ciepła z nowego źródła. Dopuszczalne będzie tylko posiadanie dekoracyjnego kominka opalanego drewnem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lublinianin
pavliq
łołoł
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lublinianin
lublinianin (22 października 2012 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='łołoł' timestamp='1350903683' post='685932']
....Nota bene wulgaryzmów w twojej wypowiedzi tyle, jakbyś naprawdę był z nizin społecznych.
[/quote]

Cwaniak jakiś, któremu opieka społeczna płaci za wszystko to pyszczy. Są tacy "bezrobotni", którzy za mniej niż 3tys. netto nie wybiorą się do pracy, bo dostają tyle zasiłków, dodatków itp. że im się normalnie nie opłaca.
Rozwiń
pavliq
pavliq (22 października 2012 o 13:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hahahaha wystarczy dla 20- 30 os. przy dopłacie 50%, a tego kto przejdzie na ogrzewanie elektryczne rachunki z torbami puszczą. Wzrost kosztów może być nawet ponad dwukrotny przy niedocieplonym budynku z lat 80 to może być nawet kilikadziesiąt tysięcy rocznie. Jak przeliczałem ilość energii uzyskanej z gazu i węgla bez uwzględnienia strat pieca na kWh, to przed wymianą okien wychodziło nawet 70 000 kWh. A przy cenie 0,55zł za kWh suma robi się astronomiczna....
Rozwiń
łołoł
łołoł (22 października 2012 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='twój stary' timestamp='1350900442' post='685916']
weweweweż spied**aj do kotłowni przekopywać węgiel. Bo zimno w kurw.e sie robi. a przy okazji zasmrodź całą okolicę
[/quote]

Widzisz "twój stary" ja nie muszę szuflować węgiel i zasmradzać okolicy, bo mam ekologiczny nowoczesny piec retortowy z podajnikiem na ekogroszek (z alternatywą na miał), a u ciebie w buraczanej dzielnicy, to pewnie musisz rzeczywiście szuflować biedaku- mięśniaku, bo ciemny i niewykształcony to jak nie ma w głowie, to musi mieć w mięśniach i zasuwać; jak to mówią czemuś biedny - boś głoopi i czemuś głoopi - boś biedny. A na gaz też mam piec ale go nie używam, bo nie wzbogacam wątpliwych "przyjaciół" zza wschodniej granicy, natomiast wspomagam rodzimy przemysł wydobywczy węglowy - żeby górnicy Polacy mieli na pensje - wolę dać Polakowi niż tym ze wschodu. Nota bene wulgaryzmów w twojej wypowiedzi tyle, jakbyś naprawdę był z nizin społecznych.
Rozwiń
twój stary
twój stary (22 października 2012 o 12:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='łołoł' timestamp='1350890052' post='685857']
A kto potem przez lata pokryje koszty ogrzewania gazem, olejem opałowym??? Nie, ja dziękuję. Dziękuję również, za ogrzewanie z LPEC i nabijanie kasy prezesowi i innym i skazywanie się na jednostronne autorytatywne podwyżki cen na zasadzie - albo płacisz więcej albo wynocha - odłączamy cię. Porządna pompa ciepła z instalacją to ok. 50000 zł. - połowa kwoty ok. 25000 zł. - również dziękuję, bo za to mam ogrzanych paręnaście sezonów węglem a poza tym nie mam takiej kasy na wyłożenie od ręki. Jednym słowem jest to program dla bogaczy i krezusów oraz "pukniętych" na punkcie ekologii. Jedyny program mający ręce i nogi, na który pójdzie każdy, to albo PODWYŻSZYĆ PENSJE w Polsce albo OBNIŻYĆ CENY GAZU!!!
[/quote]


weweweweż spied**aj do kotłowni przekopywać węgiel. Bo zimno w kurw.e sie robi. a przy okazji zasmrodź całą okolicę
Rozwiń
kominiarz
kominiarz (22 października 2012 o 11:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
300 tysięcy to w buty możecie włożyć.Wystarczy może dla 30 osób.Tyle to lubelscy urzędnicy wydają na służbowe komórki i samochody.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!