poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

„Lublin. Buntownicy PRL”. Dyskusja w ramach 40-lecia KOR

Dodano: 2 listopada 2016, 20:32
Autor: oprac.

W czwartek dyskusja, która będzie zorganizowana w ramach ogólnopolskich obchodów 40-lecia KOR.

3 listopada o godz. 17 w Sali Czarnej Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” (Grodzka 21) dyskusja „Lublin. Buntownicy PRL” z udziałem: Tadeusza Mroczka, Janusza Opryńskiego, Henryka Kowalczyka, Grzegorza Józefczuka, Jana Marii Kłoczowskiego, Adama Cichockiego, Janusza Bazydło, Anny i Wojciecha Samolińskich, Macieja Sobieraja, Krzysztofa Żórawskiego i Jana Krzysztofa Wasilewskiego.

Prowadzenie: o. Tomasz Dostatni.

Komitet Obrony Robotników powstał 23 września 1976 roku. W podpisanym przez 14 osób Apelu do społeczeństwa i władz PRL sygnatariusze stanęli w obronie robotników represjonowanych przez władze PRL za udział w protestach w Ursusie, Radomiu i innych miastach w czerwcu tamtego.

Działacze KOR organizowali pomoc materialną, medyczną i prawną osobom represjonowanym po protestach w Ursusie, Radomiu i Płocku. Zbierali informacje o ofiarach represji, aresztowaniach, pobiciach, wyrzuceniach z pracy, nękaniach i prześladowaniach uczestników protestów i członków ich rodzin. Przywozili pieniądze, załatwiali adwokatów, pomagali pisać skargi i odwołania. Dowiadywali się o terminy i miejsca rozpraw i przyjeżdżali do sądu na rozprawy. Przez rok działalności KOR udzielił pomocy ponad 600 rodzinom, wydając na ten cel ponad 3 miliony ówczesnych złotych zebranych od osób prywatnych. 

Czytaj więcej o: Lublin
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!