sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Lublin chce dać wielodzietnym rodzinom karty i zniżki

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Dzieci są najważniejsze (sxc.hu)
Dzieci są najważniejsze (sxc.hu)

Kartę uprawniającą do tańszego wstępu na basen, lodowisko i innych promocji chcą rozdać władze Lublina wielodzietnym rodzinom. – Chcemy, by miasto było im bardziej przyjazne – tłumaczy magistrat.

Takie karty wprowadziło już kilka polskich miast. Wrocław zrobił to już sześć lat temu.

Posiadacze karty mają darmową komunikację miejską w weekendy, szczepienia przeciw grypie, wolny wstęp do zoo w niedziele, baseny w wybranych szkołach, kąpieliska za symboliczną złotówkę, darmowe lodowisko i miejskie muzea.

Kartę wprowadziły też Kraków, Tychy, Gdańsk, Łowicz, Grodzisk Mazowiecki i Sandomierz.

– To dobry pomysł i przymierzamy się do wprowadzenia go w naszym mieście – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina. Karta Dużej Rodziny byłaby przyznawana rodzinom mającym co najmniej trójkę dzieci.

Magistrat zastanawia się teraz, jakie ulgi dałoby się przypisać do tej karty. Mowa jest m.in. o promocjach w miejskiej komunikacji, bezpłatnych wejściówkach na basen MOSiR, lodowisko i inne miejskie obiekty sportowe.

– Chcemy też podpisywać porozumienia z innymi podmiotami, które honorowałyby kartę, np. muzeami, Ogrodem Botanicznym i prywatnymi firmami – dodaje Lipińska.

– Nie chodzi nam o to, by karta była odbierana jako forma pomocy społecznej. Ma służyć raczej integrowaniu takich rodzin, stwarzaniu im możliwości wspólnego spędzania czasu i budowaniu ich pozytywnego wizerunku. Społeczeństwo się starzeje, zależy nam, by rodziny wielodzietne czuły, że miasto jest im przyjazne i chciały w nim pozostać.

– Wyprawa do kina z trójką starszych dzieci kosztuje nas stówę. Kilka lat temu wybraliśmy się do botanika. Na autobus wydaliśmy 17 zł, na wejście do ogrodu 15 zł – przyznaje Dorota Kokoszka, lublinianka, mama pięciorga dzieci należąca do Związku Dużych Rodzin 3+.

Właśnie ten związek współpracuje z miastem przy wprowadzeniu karty w Lublinie. – Pozwoliłaby wielu rodzinom na wspólne wyjście z domu. Dla wielu osób to obecnie za duży wydatek. I nie chodzi tu wcale o rodziny patologiczne. My po prostu musimy kupować wszystkiego więcej.

Plastikowa karta byłaby darmowa lub wydawana za symboliczną opłatą pokrywającą koszty jej wytworzenia. Program miałby ruszyć na początku przyszłego roku.

Według danych Urzędu Miasta, w Lublinie żyją 3322 rodziny, które mają troje i więcej dzieci. Co najmniej czwórkę ma 611 rodzin, a wynikiem pięciorga i więcej dzieci może się pochwalić 240 lubelskich rodzin.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Tecra
przemas
Kowalski
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Tecra
Tecra (25 października 2011 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czegoś tu nie rozumiem, dlaczego rodzina z 1 lub 2 dzieci nie może mieć ulg tak jak rodzina z 3+? To takie same rodziny i takie same dzieci. Często takie rodziny są w gorszej sytuacji niż te z większą liczbą dzieci. Nie od liczby dzieci takie przywileje powinny przysługiwać. Świadomie mam tylko 1 dziecko, bo na 1 nas stać, cięzko oboje z mężem pracujemy żeby mogło pojść na basen, "kulki" czy do Botanika. W czym ja i moje dziecko mamy byc gorsi od tych ktorzy mają ich 3? Bo decyzją o posiadaniu 1 dziecka podjęliśmy świadomie?
Rozwiń
przemas
przemas (24 października 2011 o 21:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to wspaniały pomysł wreszcie ktoś pomyślał o rodzinach szczęśliwych oby jak najwięcej takich pomysłów niech te rodziny będą wzorem dla innych
Rozwiń
Kowalski
Kowalski (24 października 2011 o 21:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1319480141' post='550988']
no następny nawiedzony, emeryturę to ja będę miała nie dzięki biednym dzieciom biednych rodziców, które w w iększości będą jeszcze ciągnąć od państwa, ale dzięki odkładanym przeze mnie miesiąc w miesiąc pieniążkach (niemałych) w trzecim folarze
[/quote]
Ciekawe czy Twój 3 filar dużo zainwestował w greckie obligacje, względnie w akcje japońskich elektrowni atomowych. I czy agent, który Ci sprzedał ten 3 filar dał Ci na piśmie gwarancję (w imieniu firmy ubezpieczeniowej), że średnioroczna stopa zwrotu wyniesie np. 8 %, i czy uwzględnił inflację i jeszcze wiele innych rzeczy, których zapomniał Ci powiedzieć lub których nie może przewidzieć. 3 filar w założeniu ma być uzupełenieniem filarów 1 i 2, które oparte są na solidarności pokoleniowej.
A jak już będziesz miała tą emeryturę to nie martwisz się, że się nie dogadasz po polsku z lekarzem, policjantem, hydraulikiem, taksówkarzem. Zastępowalność pokoleń to również ten aspekt...
Rozwiń
Kowalski
Kowalski (24 października 2011 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Al' timestamp='1319472212' post='550935']
Niniejszym protestuję przeciwko wspieraniu dzieciorobów moim kosztem. Tym bardziej że świat i tak jest przeludniony.
[/quote]
To ile ludzi powinno być na świecie? Oczywiście Ty a dla kogoś jeszcze się znajdzie miejsce?
Ja z kolei protestuję przeciwko wspieraniu głupoty moim kosztem.
Rozwiń
Kowalski
Kowalski (24 października 2011 o 20:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1319474101' post='550942']
co Kowalski napieprzyłeś dzieci i wypisujesz głupoty, wiesz kto ma pracować, min. moje dziecko które wyjechało za granicę bo w tym zidiocialym kraju nie ma pracy, albo jak jest to za grosze. Ściągnij tych za granicy i zatrudnij tych co nie mają pracy i ma już kto pracować. To własnie tacy jak ty wymyślają głupoty, jak chcesz dawać to dawaj ze swojej kieszeni. Nie mam zamiaru promować pieprzenie się w tak biednym kraju jak w naszym,, gdzie karzą sie cieszyć, że pozwalają człowiekowi wegetować.
[/quote]

Nie wiem co znaczy "napieprzyłeś dzieci" - jeśli chodzi o liczbę dzieci mam 2, chciałbym mieć więcej ale chyba już nie będę miał. Podziwiam ludzi, którzy mają dużo dzieci, kochają je i nie rozpaczają że z powodu tego, że mają więcej dzieci nie stać ich na nową plazmę czy nowy samochód. Daję z własnej kieszeni gdyż płacę podatki - chciałbym żeby więcej z moich podatków szło właśnie na wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Chciałbym też żeby lepiej uczono w szkołach polskiego to miałbym mniej problemów ze zrozumieniem Ciebie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!