piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: Co dalej z kamienicą na Starym Mieście? Ratusz podjął decyzję

Dodano: 11 maja 2016, 17:33
Autor: Dominik Smaga

Wpisana do rejestru zabytków kamienica powstała w 1859 roku, główny remont przechodziła aż 39 lat temu. Całkowita powierzchnia budynku to 1134 mkw<br />
Wpisana do rejestru zabytków kamienica powstała w 1859 roku, główny remont przechodziła aż 39 lat temu. Całkowita powierzchnia budynku to 1134 mkw

Jest decyzja Ratusza w sprawie dalszych losów zwolnionej kamienicy przy Grodzkiej 7. Miasto nie sprzeda budynku, ani nie będzie mu szukać najemcy w drodze przetargu. Mają się tu wprowadzić działające za ścianą Warsztaty Kultury, choć lokatorów może być więcej

Kamienicę na rogu ul. Grodzkiej i pl. Po Farze – tę z pocztą w parterze – przez wiele lat odwiedzali klienci Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Dla wielu były to wizyty o tyle trudne, że w budynku nie ma windy, a jedynie schody będące barierą dla osób starszych, schorowanych, z wózkami bądź na wózkach. Tych problemów nie ma w biurowcu (Koryznowej 2d), do którego MOPR wyprowadził się w połowie marca, zwalniając staromiejską kamienicę.

Nad pustym zabytkiem urzędnicy nie głowili się zbyt długo. – Decyzja już jest, kamienica będzie wykorzystana na cele kultury – tłumaczą w Ratuszu. A dokładniej: na potrzeby Warsztatów Kultury mieszczących się po sąsiedzku, przy Grodzkiej 5 a.

– Okazało się wstępnie, że jest możliwość przebicia się przez ścianę z jednej kamienicy do drugiej – mówi Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta. – Pozwoliłoby to powiększyć przestrzeń warsztatową i biurową Warsztatów Kultury o budynek przy Grodzkiej 7.

Z deklaracji urzędników wynika też, że część pomieszczeń miałaby stać się bazą dla organizacji pozarządowych działających w sferze kultury, a potrzebujących swojego kąta. – Przy okazji szukamy miejsca, które mogłoby pełnić rolę biura obchodów jubileuszu 700-lecia miasta – zapowiada Karapuda.
O ile jest już decyzja, że do kamienicy wprowadzą się Warsztaty Kultury, o tyle nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Wszystko zależy od tego, na jaką kwotę oszacowane zostaną koszty niezbędnego remontu.

Szacunki trzeba zacząć od wymiany instalacji elektrycznej i teleinformatycznej, a potem policzyć, czy jest jakakolwiek szansa na to, by zainstalować windę. Po takich obliczeniach Ratusz ma zdecydować, czy choćby część pieniędzy uda się wygospodarować jeszcze w tym roku.

Wcześniej, bo jeszcze w tym roku Warsztaty Kultury mają się powiększyć o klubokawiarnię planowaną w miejscu dawnej restauracji Złoty Osioł. Mowa o tym już od wielu miesięcy, gotowy jest nawet projekt nowych wnętrz, ale na razie wszystko ugrzęzło w procedurach. Kiedy można się spodziewać przetargu na prace budowlane w dawnej restauracji? – Mam nadzieję, że w maju – mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów, które pieniądze na ten cel mają zarezerwowane w tegorocznym budżecie Lublina.

wolontariusz
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wolontariusz
wolontariusz (18 maja 2016 o 15:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
 " Z deklaracji urzędników wynika też, że część pomieszczeń miałaby stać się bazą dla organizacji pozarządowych działających w sferze kultury.." OCZYWIŚCIE WŁADZE Z PANEM KARAPUDĄ WIDZĄ TYLKO ORGANIZACJĘ ZE SFERY KULTURY, PRZECIEŻ INNYCH NIE MA. NIE MA ORGANIZACJI NON PROFIT, WOLONTARYSTYCZNYCH, KTÓRE ROBIĄ DUŻO DOBREGO. JEST TYLKO KULTURA !!! Nie mam nic na przeciwko kulurze lubelskiej ale ileż można. Już można przypuszcać, że pomieszczenia dostaną ludzie z organizacji znajomych królika. Przecież tak jest prawie za każdym razem. Czy na prawdę, żeby coś dostać od miasta to trzeba robić tylko kulurę ? Nic innego i nikt się nie liczy ?
Rozwiń
Gość
Gość (12 maja 2016 o 09:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te warsztaty Kultury to zaraz będą miały pół Lublina oddane za darmo albo półdarmo...
Rozwiń
Gość
Gość (11 maja 2016 o 22:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
najważniejsze że MOPR wynajął pomieszczenia na Koryzonowej u naszych
Rozwiń
Gość
Gość (11 maja 2016 o 21:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jake dziure wykuć? przeca to zabytek jest! oj powiedziałbym Wam gdzie se dziure zróbta
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!