piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: Dwie firmy walczą o wielomilionowe zlecenia na odbiór śmieci

Dodano: 31 grudnia 2015, 16:24
Autor: Dominik Smaga

Zgodnie z warunkami przetargu, przy ocenie ofert mają się liczyć nie tylko ceny, ale też zadeklarowany poziom odzysku surowców wtórnych
Zgodnie z warunkami przetargu, przy ocenie ofert mają się liczyć nie tylko ceny, ale też zadeklarowany poziom odzysku surowców wtórnych

Do walki o wielomilionowe zlecenia na odbiór śmieci od większości mieszkańców miasta stanęły dwie firmy. Ich oferty poznaliśmy w sylwestra. Ale zanim miasto rozstrzygnie przetarg we wskazanych dzielnicach odpady będzie na starych zasadach odbierać Kom Eko

Wszystkich sektorów, na które podzielono Lublin jest siedem, zaś przetarg dotyczy czterech. Obejmuje on dzielnice: Czechów, Sławin, Sławinek, Szerokie, Konstantynów, Węglin, Czuby Północne, Ponikwoda, Kalinowszczyzna, Tatary, Hajdów-Zadębie i Felin. We wcześniejszym przetargu nie udało się dla nich znaleźć firm, które przejmą odpady z gospodarstw domowych.

Do tej pory sektory te były objęte umową zawartą przez miasto ze spółką Kom-Eko, ale kontrakt wygasa z końcem roku. Co dalej? Aby zapewnić ciągłość odbioru śmieci Ratusz zawarł z tą firmą tzw. umowę uzupełniającą. – Jest podpisana na miesiąc – mówi Marcin Rycaj, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. Podkreśla, że mieszkańcy tych dzielnic będą mieć zapewniony odbiór śmieci na tych samych zasadach, co do tej pory.

Uzupełniająca umowa może być przedłużona do czasu, gdy miasto wybierze nowych wykonawców. Do walki o trzydziestomiesięczne kontrakty stanęły dwie firmy: lubelskie Kom-Eko oraz kraśnickie konsorcjum, którego liderem jest spółka Ekoland. Ich oferty otwarto w ostatni dzień starego roku. Okazało się, że w dwóch z czterech sektorów firmy zażyczyły sobie więcej pieniędzy, niż spodziewało się miasto.

W sektorze II (Felin, Tatary, Kalinowszczyzna, Ponikwoda, Hajdów-Zadębie) jedynym oferentem jest Kom-Eko z ceną 14,385 miliona zł, podczas gdy miasto spodziewało się o 42 tys. zł więcej. Ta sama firma jest też jedyną, która stara się o umowę na sektor VI (Konstantynów, Sławinek, Szerokie i osiedla LSM), gdzie oferuje swe usługi za 14,391 mln zł, co jest kwotą o prawie 540 tys. zł mniejszą od górnego pułapu ustalonego przez miasto.

W pozostałych dwóch rejonach chętne są po dwie firmy, ale każda z nich daje cenę powyżej miejskich szacunków. W sektorze III (Czechów Północny, Czechów Południowy, Sławin) miasto szacowało koszty na 14,530 mln zł, tymczasem Kom-Eko chce 14,705 mln, zaś Ekoland 15,342 mln zł. Natomiast w sektorze V (Czuby Południowe, Węglin Północny, Węglin Południowy) przy szacunkach na poziomie 10,820 mln oferty opiewają na 10,931 mln zł (Kom-Eko) i 11,491 mln zł (Ekoland).

Zgodnie z warunkami przetargu, przy ocenie ofert mają się liczyć nie tylko ceny, ale też zadeklarowany poziom odzysku surowców wtórnych. W praktyce wszystko sprowadzi się do ceny, bo obie firmy obiecują dokładnie takie same parametry odzysku.

Gość
Gość
Gost
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 stycznia 2016 o 10:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rzetelność informacji Dziennika Wschodniego spadła do zera. Niedoinformowany dziennikarzyna palnął głupotę na stronie, do papierowej wersji zostało przedrukowane dokładnie to samo. Poziom gazetki szkolnej w gimnazjum.
Rozwiń
Gość
Gość (1 stycznia 2016 o 11:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Daczego mój wpis został wyrzucony ? Bo chwaliłem KOMEKO?
Rozwiń
Gost
Gost (31 grudnia 2015 o 18:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wygrała tylko 3 sektory
Rozwiń
Gość
Gość (31 grudnia 2015 o 17:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nasza lubelska firma wygrala cztery?
Rozwiń
Gość
Gość (31 grudnia 2015 o 17:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten dziennikwschodni chodzi na psy jest nie poinformowany i piszę bzdury gowniana gazeta
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!