sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin: "Kocham Cię, Europo". Manifestacja poparcia dla UE

Dodano: 25 marca 2017, 17:16
Autor: Daniel Drob

Nawet 300 osób zdaniem organizatorów zebrało się dziś na Placu Teatralnym w Lublinie, by zamanifestować swoje poparcie dla Unii Europejskiej. Głównym punktem spotkania było odśpiewanie hymnu UE.

Data nie jest przypadkowa. 25 marca mija 60 lat od podpisania traktatów rzymskich. Wydarzenie to jest początkiem formowania się wspólnoty europejskiej. Z tej okazji w południe w kilkudziesięciu miastach Polski odbyły się manifestacje, podczas których zaśpiewano „Odę do radości”.

W Lublinie zwolennicy UE zebrali się przed Centrum Spotkania Kultur. Po odśpiewaniu przez uczestników hymnu, odczytany został list poparcia dla Unii podpisany przez polityków oraz intelektualistów. Następnie głos zabrał Wojciech Wilk, poseł PO.

– Unia Europejska to piękny projekt, dzięki któremu Polska jest bezpieczna i uczyniła wielki skok cywilizacyjny – mówił poseł. – Do tego że jesteśmy w Unii Europejskiej przyczyniło się wiele osób, wszystkie kolejne rządy. Rządy lewicowe, rządy Platformy Obywatelskiej i rządy Polskiego Stronnictwa Ludowego zachowywały europejski kierunek. Zawsze uważaliśmy, że jesteśmy częścią Europy zachodniej. Przykro, że niektórzy teraz kwestionują nasza obecność na zachodzie, że poprzez swoje zachowanie wypychają nas na margines Unii Europejskiej.

Po nim głos zabrał Marceli Niezgoda z PSL. – Lublin jest miastem doskonałym do tego, żeby świętować nasze uczestnictwo w Unii Europejskiej. To tutaj powstała pierwsza unia w Europie i na świecie. W 1569 roku nasi przodkowie doszli do wniosku, że tylko razem jesteśmy w stanie stawić czoła zagrożeniom, które, podobnie jak dzisiaj, płynęły ze wschodu – stwierdził. – Polska może być silna tylko w Unii Europejskiej. Jak powiedział ojciec założyciel Unii Europejskiej Robert Schuman: w Europie będzie unia albo wojna.

W manifestacji wzięła udział również Nowoczesna. – Unia Europejska zaczęła się od Wspólnoty Węgla i Stali, czyli od przedsięwzięć ekonomicznych. Chodziło o to, aby w Europie powstał organizm ponad narodami, żeby gospodarka łączyła ludzi, żeby ludziom żyło się lepiej – mówił szef lubelskiej Nowoczesnej, Jacek Bury. – Niestety ci, którzy rządzą maja bardzo ograniczone pojęcie o gospodarce – stwierdził. – Niektórzy myślą, że polska leży na jakiejś oddalonej od innych krajów wyspie. To nieprawda, cały świat jest teraz jednym organizmem gospodarczym.

Według organizatorów dzisiejszego wydarzenia w szczytowym momencie manifestacji na Placu Teatralnym znajdowało się ok. 300 osób.

Czytaj więcej o: Lublin
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
WitkacyK
(50) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 marca 2017 o 19:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I nikt z tej całej setki nie polożył się na ulicy? Trzeba było zaprosić Palikota to by ich spałował dildo. A tak wielka kicha.
Rozwiń
Gość
Gość (26 marca 2017 o 15:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jebać ue
Rozwiń
WitkacyK
WitkacyK (26 marca 2017 o 14:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
A piszacy tu przeciwnicy ue jakiej europy chcą? Państw narodowych dążących do kolejnej wojny? Bez Europy Polska jest niczym. Wcisnieta między Rosję i niemcy jesteśmy bez szans. Ach ta logika i skróty myślowe, jak bez Europy Polska jest niczym? Przeniosą nas do Azji czy co? Przypominam że Polska jest w centrum Europy, strategiczne miejsce, wszystkie kraje mają chrapkę na te grunty w szczególności Ameryka_niemcy, rosja i izrael.
Rozwiń
Gość
Gość (26 marca 2017 o 14:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oj trochę bym polemizował z tymi intelektualistami, ciekawi mnie którą szkołę kończył Marceli Niezgoda z PSL, pierwsze słyszę że Unia Lubelska była pierwsza w Europie i na świecie, też bym tak chciał. Wcześniej 14 sierpnia 1385 w Krewie na mocy aktu wydanego przez Jagiełło, Litwa została włączona do królestwa Polskiego. Unia Lubelska była kolejnym aktem, stworzyła Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Mam rozumieć ,że zwolennicy Unii chcą aby Polska była prowincją krajów założycielskich Unii? Po co nam była niepodległość, w imię czego ginęli wasi przodkowie? To smutne, jednak w takim przypadku nie są nam potrzebni politycy, bo oni będą w Brukseli, a obywatele nie muszą płacić na te darmozjady i ... resztę dopowiedzcie sami!
Rozwiń
55
55 (26 marca 2017 o 13:49) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
ciekawe czy tak samo obchodza święta państwowe, jak 11 listopada czy 2 maja i 3 maja....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (50)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!