wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: Komputery robią zieloną falę na kolejnych ulicach

Dodano: 25 listopada 2015, 07:08
Autor: Dominik Smaga

Droga Męczenników Majdanka jest jedną z kilku ulic na których kierowanie ruchem powierzono komputerom (Fot. Maciej Kaczanowski)
Droga Męczenników Majdanka jest jedną z kilku ulic na których kierowanie ruchem powierzono komputerom (Fot. Maciej Kaczanowski)

Władzę nad sygnalizacją świetlną na kolejnych trzech ciągach ulic przejął System Zarządzania Ruchem. Do połowy grudnia komputery mają opanować łącznie kilkanaście dużych ciągów komunikacyjnych, a wtedy system powinien być w pełni gotowy

Pierwszą lubelską arterią, na której kierowanie ruchem powierzono komputerom była al. Kraśnicka. Teraz dołączyły do niej Droga Męczenników Majdanka, Mełgiewska oraz Krańcowa wraz ze stanowiącą jej przedłużenie ulicą Dywizjonu 303.

O tym, jak długo na skrzyżowaniach tych ulic wyświetlany jest zielony sygnał decydują komputery z Centrum Sterowania Ruchem znajdującego się przy ul. Lipowej. Trafiają tu dane przesyłane światłowodami z czujników umieszczonych w asfalcie oraz z zainstalowanych nad jezdniami kamer. Dzięki nim system oblicza i analizuje natężenie ruchu i steruje pracą sygnalizatorów w taki sposób, żeby stworzyć kierowcom tzw. zieloną falę.

Docelowo w taką sieć spięte mają być sygnalizacje pracujące na kilkunastu ciągach dróg. Ma to nastąpić 15 grudnia. Taki termin przewidziany jest w umowie z wykonawcą systemu. – Ale zalety w pełni odczuwalne będą na wiosnę, gdy system nazbiera danych ze skrzyżowań, bo to na ich podstawie system się uczy – wylicza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Zapewnia, że wszystkie prace budowlane i instalacyjne już się zakończyły, a teraz pierwsze skrzypce grają informatycy. – Pozostały prace analityczne i strojenie systemu.

Zieloną falę miasto obiecuje również kierowcom jadącym ciągiem Krakowskiego Przedmieścia i Al. Racławickich, al. Solidarności i al. Tysiąclecia, jak również al. Warszawską, ul. Orkana, al. Unii Lubelskiej, al. Piłsudskiego, ul. Narutowicza, Lipową i 3 Maja.

Do systemu podłączone będą też sygnalizacje na skrzyżowaniu Chopina z Okopową i Lubartowskiej z ul. Biernackiego i Ruską.

System będzie nie tylko zarządzać ruchem na skrzyżowaniach, ale też szacować czas przejazdu poszczególnymi ulicami, a szacunki te prezentować na ustawionych przy jezdniach wyświetlaczach, jak i na specjalnej stronie internetowej csr.lublin.eu. Znajdą się na niej także informacje o utrudnieniach w ruchu spowodowanych nie tylko pracami drogowymi, ale i wypadkami. Dodatkowo system ma ułatwiać przejazd autobusom i trolejbusom spóźnionym względem rozkładu jazdy. Budowa systemu będzie kosztować miasto 28 milionów zł, z czego 85 proc. powinna pokryć unijna dotacja.

Apel
Piotr
Taiciaj
(54) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Apel
Apel (26 listopada 2015 o 07:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wprowadzić paliwo po 7 złoty i problem rozwiązany.

Rozwiń
Piotr
Piotr (26 listopada 2015 o 07:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rekordem jest przejechanie z czechowa na lsm w szczycie - 1 godz. 7 minut

Mój rekord z Czechowa na Spadochroniarzy (!!!) to 55 minut...

Rozwiń
Taiciaj
Taiciaj (26 listopada 2015 o 07:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Do zwolennika kolei: odwieź dzieci do szkoły i przedszkola gdzieś w mieście koleją metropolitalną, a potem dojedź jeszcze nią do pracy w centrum. Człowieku, obudź się.

Normalny człowiek wybiera dziecku szkołę koło miejsca zamieszkania i do centrum jedzie komunikacją.No chyba że jest inwalidą z ubytkami ruchowymi bądż muzgowymi.

Rozwiń
Gość
Gość (25 listopada 2015 o 21:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystko jest dobrze do czasu kiedy ktoś wsadza łapy zeby ulepszać(tak jest ze wszystkim). Niech wróca do takiej organizacji jak była dziesięć, pietnaście lat temu!!!
Rozwiń
Gość
Gość (25 listopada 2015 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Korkuje się ul. Kunickiego jeszcze przed skrzyżowaniem z ul. Nowy Świat w kierunku centrum.... a Plac Bychawski to już totalna porażka , blokuje się, ponieważ nie da się płynnie zjechać w kierunku centrum i w kierunku dworca..... Skrzyżowanie z Trasą Zieloną... MASAKRA!!!! Czy ktoś to w ogóle widział..? I to ma być ułatwienie?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (54)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!