Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 marca 2018 r.
16:32

"Lublin miastem galerii handlowych?" List sprzeciwu w związku z przejęciem pedetu

0 98 A A
W miejscu pedetu może stanąć nowy, bardziej rozległy budynek
W miejscu pedetu może stanąć nowy, bardziej rozległy budynek

Działacze, naukowcy, artyści. W sumie kilkadziesiąt osób podpisało się pod "Listem sprzeciwu", który dotyczy sprawy przejęcia budynku pedetu przy Krakowskim Przedmieściu 40 przez lubelskiego dewelopera. W jego miejscu, zgodnie z planem zagospodarowania, może powstać galeria handlowa z podziemnym parkingiem. Publikujemy treść listu, którego autorką i inicjatorką jest dr Agnieszka Ziętek, wykładowczyni akademicka, badaczka lokalnego aktywizmu i ruchów miejskich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sprawie pisaliśm tutaj: Lubelski deweloper przejmie pedet, wielomilionowa transakcja. Co się stanie z budynkiem?

Treść listu:

"Lublin miastem galerii handlowych?"

Jakiś czas temu do lubelskiej opinii publicznej dotarła wiadomość o planach zburzenia historycznego, modernistycznego budynku „pedetu”. Budynku zajmującego centralne miejsce na mapie Lublina, będącego jego niekwestionowanym symbolem. Jego miejsce oraz odremontowanego niedawno placu zająć ma (kolejna) galeria handlowa. „Jedna prywatna firma odsprzedaje budynek drugiej”, „jeśli im się to opłaca, niech budują” – można by powiedzieć. Problem jednak w tym, że nie chodzi tylko o wyłącznie o ten konkretny budynek i fragment przestrzeni miasta, choć oczywiście również.

Wystarczy tylko wspomnieć, że Lublin zajmuje pierwsze w Polsce miejsce pod względem wielkości powierzchni galerii handlowych w stosunku do liczby mieszkańców (959 mkw. na 1 000 osób, 1126 mkw z uwzględnieniem IKEI). Można byłoby również dodać, iż w tym miejscu, w odległości nieco ponad 2 km znajdują się już dwie galerie - C.H. „Plaza” i Tarasy Zamkowe. Postawienie trzeciej, w połowie drogi między nimi, będzie ewenementem, zapewne nie tylko na skalę krajową.

Rzecz jednak w tym, że chodzi o coś więcej. W ten bezrefleksyjny trend burzenia, karczowania i betonowania wpisuje się ostatnio niestety coraz więcej miejskich przedsięwzięć, żeby wspomnieć chociażby miejsce po dawnej „Tekturze” przy ul. Wieniawskiej, budynek kina „Kosmos”, budowę apartamentowca na al. Racławickich, czy, dopiero planowane, zabudowę tzw. górek czechowskich i wycinkę drzew przy al. Racławickich.

Działania te budzą tym większe zdumienie, że są zupełnie sprzeczne z nowoczesnym, prospołecznym trendem mówiącym m.in. o potrzebie wyprowadzania ruchu samochodowego z centrum miast, zwężaniu ulic w celu ograniczania przepływu ruchu samochodowego, czy uprzystępnianiu i udostępnianiu miejsc na zasadach niekomercyjnych – a więc otwartych i wspólnych, do których nieograniczony dostęp mamy wszyscy.

Trudno podejrzewać miasto określające się mianem „miasta dla ludzi”, zapraszające czołowych przedstawicieli ruchów miejskich  (chociażby Jan Gehl, czy Dimitri Roussopoulos) o brak refleksji nad ładem przestrzennym. Z drugiej jednak strony, nie sposób zrozumieć podejmowanie tego typu działań. Wycinka drzew z pewnością nie przyczyni się do poprawy fatalnego (jednego z najgorszych w Polsce) stanu powietrza. Budowa podziemnego parkingu w samym sercu miasta niewątpliwe zwiększy ruch samochodowy w okolicy, podobnie jak poszerzanie centralnych alei w mieście.

Komercjalizacja i prywatyzacja przestrzeni z całą pewnością nie przyczynią się do tworzenia i wzmacniania kapitału społecznego i kulturowego mieszkańców miasta.

Władze miasta są zarządcą sprawującym nadzór nad danym obszarem, mającym dbać o dobro i potrzeby swoich mieszkańców i mieszkanek. Mają reprezentować i zabezpieczać interesy lokalnej wspólnoty oraz tych, którzy, w odróżnieniu od developerów i komercyjnych spółek, często nie mają wystarczającej siły przebicia i nie są traktowani jak równorzędni partnerzy dyskusji. Wreszcie, zadaniem miasta i jego władz oraz przedstawicieli jest działanie dla i na rzecz społeczności lokalnej. I to właśnie odróżnia sprawnego zarządcę od działającego dla zysku (nie na rzecz wspólnoty) developera.

Jeśli, z różnych przyczyn (brak kadry, pomysłów, czy woli i dobrych chęci) nie podejmują oni wysiłków i zaangażowania ukierunkowanego na działania prospołeczne, skierowane do mieszkańców i mieszkanek,  przyjmują postawę konformistyczną i, oddając pole działania prywatnym właścicielom, zwyczajnie „umywają ręce” dobrowolnie uwalniając się od odpowiedzialności – w oczach swojego suwerena, Lublinian, stają się po prostu niewiarygodni.

Nie jest bowiem rolą mieszkańców znać dokładne procedury prawne i wiedzieć „jak”. To rola i zadanie miasta. Tak samo jak działanie na rzecz rozwoju społeczności lokalnej. Warto zatem zmobilizować się i podjąć konkretne, przemyślane działania, zamiast bezradnie rozkładać ręce. Oczekują tego obywatele i obywatelki miasta. Nie tylko przy okazji kolejnych wyborów.

List podpisali:

dr hab Magdalena Ujma, kuratorka i krytyczka sztuki
Marta Ryczkowska, kuratorka, historyczka sztuki
dr hab Andrzej Kapusta, filozof, wykładowca akademicki
Aleksandra Korzeniowska, lekarz medycyny
Szymon Furmaniak, społecznik
dr Rafał Czekaj, wykładowca akademicki
dr hab. Tomek Kitlinski, aktywista, wykładowca akademicki
Stanisława Fidor-Tatarczuk, architekt krajobrazu
Miłosz Zawistowski, magister sztuki
dr hab. Halina Rarot, wykładowca akademicki
Paulina Kempisty, kuratorka, Galeria Labirynt
Rafał Lis - historyk sztuki, społecznik
Paweł Korbus, artysta
Jan Ordyński, dziennikarz
dr hab Tomasz Załuski, historyk sztuki, filozof, wykładowca akademicki
Magdalena Długosz, kulturoznawczyni, aktywistka
dr hab. Joanna Wowrzeczka, artystka, kuratorka, animatorka
Adam Czaja, prawnik
Agnieszka Cieślak, historyczka sztuki, Galeria Labirynt
Alina Czyżewska, aktywistka miejska
Szymon Pietrasiewicz, animator kultury
dr hab. Paweł Możdzyński, wykładowca akademicki
Klaudia Olender, aktywistka
Klaudia Waryszak- Lubaś, trenerka antydyskryminacyjna
Karol Rębisz, polonista
Kamila Czosnyk, artystka
dr Joanna Bielecka-Prus, wykładowca akademicki
dr Adam Ostolski, wykładowca akademicki
Tomasz Warzocha, aktywista
Michał Wolny, aktywista miejski
dr Paulina Zarębska-Denysiuk, aktywistka miejska
Jakub Szafrański, fotograf
Justyna Milena Kieruzalska, graficzka
Anna Bakiera, Europejska Fundacja Kultury Miejskiej
Cezary Hunkiewicz, Europejska Fundacja Kultury Miejskiej
Izabella Gawęcka, animatorka kultury, aktywistka społeczna
Katarzyna Zabratańska, prezeska INNEJ Fundacji, feministka, polityczka,
socjolozka
Krzysztof Lipka, historyk, aktywista Pieszego Lublina
Magdalena Nosek, pilot wycieczek, przewodnik miejski
Magdalena Tabor, wiceprezeska INNEJ Fundacji, inżynierka, fizyczka i
feministka
dr hab Piotr Celiński, wykładowca akademicki
dr hab. Mariola Kuszyk-Bytniewska, wykładowca akademicki
dr hab. Paweł Bytniewski, wykładowca akademicki
Joanna Budny - Rzepecka, prawniczka, Kongres Ochrony Zabytków,
Stowarzyszenie Dwie Wieże
Ewa Zarzycka, artystka, performerka
dr Katarzyna Radzik-Maruszak, wykładowca akademicki

Pozostałe informacje

Kolejny wypadek motocyklisty

Kolejny wypadek motocyklisty

To był tragiczny weekend dla motocyklistów. Po dwóch wypadkach śmiertelnych z udziałem motocyklistów, do kolejnego doszło wczoraj w miejscowości Brzeziczki, w powiecie świdnickim.

Zabytkowy most już w remoncie. Będą poważne utrudnienia w ruchu
galeria

Zabytkowy most już w remoncie. Będą poważne utrudnienia w ruchu

Rozpoczął się już remont zabytkowego mostu ul. Lubelskiej w Biłgoraju. Prace potrwają jakiś czas, a już niebawem przejazd tamtędy w ogóle nie będzie możliwy.

Zostaw parasol, zabierz dobry humor

Zostaw parasol, zabierz dobry humor

Poniedziałek zapowiada się słonecznie w całym regionie. Nowy tydzień w pracy przywita nas słońcem i niemal letnią temperaturą.

Poniedziałek w Opolu, a niedziela w Płocku. Ważny tydzień przed Motorem Lublin

Poniedziałek w Opolu, a niedziela w Płocku. Ważny tydzień przed Motorem Lublin

To będzie bardzo ważny tydzień dla piłkarzy Motoru. Już dzisiaj podopieczni Mateusza Stolarskiego zmierzą się na wyjeździe z Odrą Opole (godz. 18). Z kolei w niedzielę żółto-biało-niebieskich czeka spotkanie w Płocku z tamtejszą Wisłą (godz. 15). Obaj rywale też walczą o udział w barażach, dlatego to będą mecze z gatunku o sześć punktów.

Tarasola Cisy Nałęczów lepsza od rezerw Wisły Grupy Azoty Puławy [zdjęcia]
galeria

Tarasola Cisy Nałęczów lepsza od rezerw Wisły Grupy Azoty Puławy [zdjęcia]

Tarasola Cisy Nałęczów to największa sensacja tego sezonu. Michał Walendziak wykonał ze swoimi podopiecznymi kapitalną pracę. Nagrodą za nią może być nawet awans do IV ligi

Hetmański awans na jedenaście lat

Hetmański awans na jedenaście lat

20 marca 2024 roku minęło 75. lat od utworzenia piłkarskiej 2. Ligi, w 2008 nazwanej 1. Ligą. Dziś zamieszczamy kolejną część wspomnień z okazji brylantowego jubileuszu drugo(pierwszo)ligowców. Tym razem poświęconą piłkarzom z Zamościa

Niedziela Palmowa u Prawosławnych
galeria

Niedziela Palmowa u Prawosławnych

Wierni obrządku wschodniego obchodzili 28 kwietnia, święto Wejścia Pana do Jerozolimy czyli Niedzielę Palmową, rozpoczynającą prawosławny Wielki Tydzień

Hetman z 19. wygraną w sezonie. Komplet wyników zamojskiej klasy okręgowej

Hetman z 19. wygraną w sezonie. Komplet wyników zamojskiej klasy okręgowej

Główny faworyt do awansu kolejny raz nie zawiódł swoich kibiców. Hetman Zamość pokonał u siebie broniącego się przed spadkiem Metalowca Goraj 3:0

Janowianka przegrała w Opolu, Lublinianka 4:0 Lublin i pierwsza wygrana Motoru II od października [zdjęcia]
galeria

Janowianka przegrała w Opolu, Lublinianka 4:0 Lublin i pierwsza wygrana Motoru II od października [zdjęcia]

Bardzo długo na kolejne zwycięstwo musieli poczekać piłkarze Motoru II Lublin. Poprzednio młodzież ekipy z Lublina cieszyła się z kompletu punktów… 8 października, kiedy wygrała na wyjeździe z Ogniwem Wierzbica 2:1. Później zanotowała: trzy remisy i 10 porażek. W niedzielę wreszcie przyszło przełamanie, bo drużyna Wojciecha Stefańskiego zaaplikowała Stali Poniatowa pięć goli, nie tracąc żadnego.

Górnik słabszy od Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. Baraże zaczynają "odjeżdżać"

Górnik słabszy od Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. Baraże zaczynają "odjeżdżać"

Walczący o strefę barażową w Fortuna I Lidze Górnik Łęczna minimalnie przegrał na swoim stadionie z walczącym o utrzymanie Bruk-Betem Termaliką Nieciecza

Nagroda za wskazanie truciciela 50 300 zł

Nagroda za wskazanie truciciela 50 300 zł

Otrucie Czarta, lubelskiego sokoła wzbudziło emocje tysięcy osób. W rekordowej zbiórce zebrano od piątku do tej chwlili 50 300 zł na nagrodę za "zidentyfikowania przestępcy i zakończenia tego potwornego procederu, który trwa od 2019 roku"

Power Party
foto
galeria

Power Party

Nasz weekendowy clubbing kończymy wizytą w Helium Club, gdzie naprawdę było super. Zobaczcie, jak się bawiliście i co się działo.

Polskie Party
foto
galeria

Polskie Party

Polskie Piosenki w Berecie to mega popularna imprezka. To była niezapomniana noc, w rytm polskich przebojów. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Padwa Zamość wygrała bez problemów, przykra niespodzianka w Białej Podlaskiej

Padwa Zamość wygrała bez problemów, przykra niespodzianka w Białej Podlaskiej

W spotkaniu otwierającym 28. kolejkę KPR Padwa Zamość odniosła cenne zwycięstwo nad Handball Stalą Mielec 32:22.

Grom Różaniec wygrywa w hicie kolejki i wskakuje na drugie miejsce w tabeli

Grom Różaniec wygrywa w hicie kolejki i wskakuje na drugie miejsce w tabeli

W hicie 22. kolejki zamojskiej klasy okręgowej grająca przez całą drugą połowę w przewadze jednego zawodnika Huczwa Tyszowce przegrała w Wożuczynie z Gromem Różaniec

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Nieruchomości -> Stancje dla studenta -> Wynajmę

mieszkanie do wynajęcia

Lublin

2 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Komunikaty