Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 marca 2017 r.
6:48

Lublin miastem galerii handlowych. Metr powierzchni handlowej na mieszkańca

256 44 A A

Jesteśmy krajowym liderem. Analitycy zanotowali rekordowy wskaźnik nasycenia powierzchnią handlową. Statystycznie na każdego z nas przypada metr powierzchni galerii handlowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do takich wniosków prowadzi lektura najnowszego raportu firmy doradczej Colliers International. Autorzy zestawienia obliczyli, że łączna powierzchnia centrów handlowych w Lublinie to 326 tys. mkw. Nasycenie powierzchnią handlową wynosi natomiast 959 mkw. na 1 000 osób. Jest najwyższe wśród miast regionalnych.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w Lublinie działają zarówno duże centra regionalne, jak i mniejsze – obsługujące wybrane dzielnice lub osiedla mieszkaniowe. W sumie doliczyli się trzynastu.

W tutejszych centrach działa ponad 1000 sklepów. Dominują firmy odzieżowe (29 proc.), na dalszych miejscach są punkty usługowe (14 proc.) oraz przedstawiciele branży „zdrowie i uroda” (8 proc.).

Największą galerią handlową jest Atrium Felicity, gdzie na powierzchni 75 tys. mkw. działa ponad 100 sklepów i punktów usługowych. Wśród głównych najemców znajdziemy m.in. hipermarket Auchan, market budowlany Leroy Merlin, multipleks Cinema City, siłownię Fabryka Formy, czy sklepy z elektroniką sieci – Saturn i RTV Euro AGD. W galerii nie zabrakło marek odzieżowych z grupy Inditex i LPP. Najbardziej znane to Zara oraz Reserved.

Drugim pod względem wielkości centrum handlowym Lublina jest Galeria Olimp. Kompleks był sukcesywnie rozbudowywany w latach 2000 – 2013. Obecnie liczy 63 tys. mkw. Jedni z największych najemców w Olimpie, to sieć Leroy Merlin i Multikino. Przy al. Spółdzielczości Pracy ulokowały się również takie marki, jak Toys „R” Us i Kappahl. To jedyne placówki tych firm w naszym mieście.
Trzecie miejsce zajmują Tarasy Zamkowe, z powierzchnią 38 tys. mkw.

W przyszłym roku podium będzie jednak wyglądało nieco inaczej. Tarasy ustąpią miejsca parkowi handlowemu IKEA o powierzchni 57 tys. mkw. To jedyne centrum handlowe, które u nas obecnie powstaje.

– Popyt na powierzchnie handlowe w Lublinie utrzymuje się na średnim poziomie, a większość sieciowych najemców zainteresowanych tym rynkiem znalazła już swoje miejsce w istniejących obiektach – komentuje Katarzyna Michnikowska, dyrektor w dziale badań rynku Colliers International.

Więcej miejsc niż chętnych

Z raportu wynika, że coraz więcej powierzchni w centrach handlowych czeka na najemców. W ubiegłym roku wskaźnik ten sięgnął 5,7 proc. Widać tu znaczący wzrost w stosunku do grudnia 2015 r. Wtedy na tylko 2,1 proc. powierzchni handlowej pozostawało niewynajęte.

Ile za metr

Z raportu Colliers wynika, że czynsze w lubelskich galeriach handlowych mieszczą się w krajowej średniej, chociaż powoli spadają. To m.in. skutek coraz większej konkurencji na rynku. Najwyższy czynsz za lokal o powierzchni 100-150 mkw. na potrzeby firmy odzieżowej mieści się w granicach 27- 29 EUR za mkw miesięcznie.

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
porto / 9 marca 2017 o 19:33
tak to własnie pis i morawiecki wspieraja rodzinne biznesy 
Avatar
Gość / 9 marca 2017 o 07:05
#miastoinspiracji
Avatar
miejscowy / 8 marca 2017 o 18:06
Ktoś pisze, że za plany zagospodarowania przestrzennego odpowiada Pruszkowski. Nie jestem prawnikiem i na procedurach związanych ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego się nie znam, ale Żuk rządzi z PO w Lublinie już chyba tak długo, że jeśli Żukowi nie pasiły miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego to miał chyba wystarczająco dużo czasu by je zmienić.
Avatar
Gość / 8 marca 2017 o 15:14
Nie zamkną. Jagby zabronili handlu w niedzielę to rewolucja w kraju będzie.
Avatar
lublinianinn / 8 marca 2017 o 14:45
Wygodny nowoczesny tatuś ... To idz pracować do tej galerii w niedzielę na śmiecowce i podawaj lody, burgery. Szybko znalazłbysś sobie inna rozrywkę a nie wybieg  po korzytarzach w galeriach w niedzielę. Nowoczesna niedziela co ty biedaku zrobisz jak zamkną w niedziele sklepy... ?
Avatar
Gość / 8 marca 2017 o 14:24
Ludzie, przecież te galerie to nie tylko sklepy. Jest jedzenie, lody, kino, jakieś atrakcje do wspinania, więc moim zdaniem to jest super miejsce na niedzielny wypad z dzieciakami. Przynajmniej sie nie nudzą.
Avatar
lolson / 8 marca 2017 o 13:04
Nie pojawiam sie zbyt często w centach handowych ale pod koniec lutego mialem taka potrzebe na przestzeni 2 dni odwiedzilem wszytkie 4 najwieksze + galwerie orkana moje wnioski? Tylko Plaza i Felicity jakoś ciagna. w Plazie jest zawsze ruch , w Felicity głównie piatek/sobota ale komercalizacja obiektu chyab na poziomie 100%. Przyciaga gigantyczny market, najwieszku multipleks w tej czsci polski i kilka marek typu fashion i Saturn, ktorych nie było w Lublinie. Tarasy zamkowe, wiecej ogladajacych niz kupujacych dosc duzo wolnych powierzchninp. na poziomie -2 pustka po almia, wolny lokol pomiedzy sklepem muzycznym a meskim h&m. na poziomie 0 rozniez sa wolne miejsce, np obok massimo dutti, lokal po skelpie Tallinder pozostal pusty, pusty lokal bo jakijs kawiarni obok wejscia do toalety, najgorzsej wyglada poziom 1- tam naliczylem co najmniej 5 wolnych miejsc.- obok spinxa jest 3 puste miejsca na sklepy , totalnie nic tam nie ma tektuty i reklamy. Olimp? to ejst dziwolag który przechodzi metamorfoze, najstarsza czesc zamienana jest raczej na miejsce rozrwki, sportu a nie mody. czesc nr 2 - tam sa moim zdaniem pustki na tygodniu, z reszta w tej 3 czesci najwiekszej tez nie ma wielkiego ruchu na tygodniu, ale maja marki ktorych nie ma w innych czesciach lublina np kapphal czy gosport. tez zauwazylem sa puste miejsce choiaz nie tyle co w tarasach zamkowych. mala gelria orkana to ejst ciakwy przypadek- tam sklepy w ogole zaczynaja zniekac, to bedzie szlow  kierunku sklepow z ekologicznym makaronyem i jakis outletow. pojawienie sie ikea jeszce bardziej dobije galerie ktore teraz maja juz pustki...nie wroze skucesu najemcom.. zar , reservdow i badziewia typu ccc juz ci u nas dostatek
Nie pojawiam sie zbyt często w centach handowych ale pod koniec lutego mialem taka potrzebe na przestzeni 2 dni odwiedzilem wszytkie 4 najwieksze + galwerie orkana moje wnioski? Tylko Plaza i Felicity jakoś ciagna. w Plazie jest zawsze ruch , w Felicity głównie piatek/sobota ale komercalizacja obiektu chyab na poziomie 100%. Przyciaga gigantyczny market, najwieszku multipleks w tej czsci polski i kilka marek typu fashion i Saturn, ktorych nie było w Lublinie. Tarasy zamkowe, wiecej ogladajacych niz kupujacych dosc duzo wolnych powierzchnin... rozwiń
Avatar
Gość / 8 marca 2017 o 12:53
Dziękujemy A.Pruszkowskiemu!!! To dzięki niemu mamy w mieście tyle galerii!!! Wspaniały wsmaraśny prezydent bez żadnej wizji!!!! Teraz w nagrodę jeszcze dostał jak ci wszyscy Misiewicze ciepłą posadkę w PGE!!!
Avatar
lu / 8 marca 2017 o 12:50
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Panie Prezydencie co z modernizacją Spółki BAZAR??? Jak się ma plan budowy HALI dla spółki, którą Pan Obiecywał  udziałowcom, że taka powstanie przy al. Tysiąclecia Obiecywał Pan W JEDNEJ i DRUGIEJ KAMPANII WYBORCZEJ...
No i to dalej aktualne. Tylko coś kupcy nie bardzo się zgadzają na nową halę? Kłócą się i nie mogą dojść do porozumienia.
Avatar
Gość / 8 marca 2017 o 12:48
Panie Prezydencie co z modernizacją Spółki BAZAR??? Jak się ma plan budowy HALI dla spółki, którą Pan Obiecywał udziałowcom, że taka powstanie przy al. Tysiąclecia Obiecywał Pan W JEDNEJ i DRUGIEJ KAMPANII WYBORCZEJ...
Avatar
porto / 9 marca 2017 o 19:33
tak to własnie pis i morawiecki wspieraja rodzinne biznesy 
Avatar
Gość / 9 marca 2017 o 07:05
#miastoinspiracji
Avatar
miejscowy / 8 marca 2017 o 18:06
Ktoś pisze, że za plany zagospodarowania przestrzennego odpowiada Pruszkowski. Nie jestem prawnikiem i na procedurach związanych ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego się nie znam, ale Żuk rządzi z PO w Lublinie już chyba tak długo, że jeśli Żukowi nie pasiły miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego to miał chyba wystarczająco dużo czasu by je zmienić.
Avatar
Gość / 8 marca 2017 o 15:14
Nie zamkną. Jagby zabronili handlu w niedzielę to rewolucja w kraju będzie.
Avatar
lublinianinn / 8 marca 2017 o 14:45
Wygodny nowoczesny tatuś ... To idz pracować do tej galerii w niedzielę na śmiecowce i podawaj lody, burgery. Szybko znalazłbysś sobie inna rozrywkę a nie wybieg  po korzytarzach w galeriach w niedzielę. Nowoczesna niedziela co ty biedaku zrobisz jak zamkną w niedziele sklepy... ?
Avatar
Gość / 8 marca 2017 o 14:24
Ludzie, przecież te galerie to nie tylko sklepy. Jest jedzenie, lody, kino, jakieś atrakcje do wspinania, więc moim zdaniem to jest super miejsce na niedzielny wypad z dzieciakami. Przynajmniej sie nie nudzą.
Avatar
lolson / 8 marca 2017 o 13:04
Nie pojawiam sie zbyt często w centach handowych ale pod koniec lutego mialem taka potrzebe na przestzeni 2 dni odwiedzilem wszytkie 4 najwieksze + galwerie orkana moje wnioski? Tylko Plaza i Felicity jakoś ciagna. w Plazie jest zawsze ruch , w Felicity głównie piatek/sobota ale komercalizacja obiektu chyab na poziomie 100%. Przyciaga gigantyczny market, najwieszku multipleks w tej czsci polski i kilka marek typu fashion i Saturn, ktorych nie było w Lublinie. Tarasy zamkowe, wiecej ogladajacych niz kupujacych dosc duzo wolnych powierzchninp. na poziomie -2 pustka po almia, wolny lokol pomiedzy sklepem muzycznym a meskim h&m. na poziomie 0 rozniez sa wolne miejsce, np obok massimo dutti, lokal po skelpie Tallinder pozostal pusty, pusty lokal bo jakijs kawiarni obok wejscia do toalety, najgorzsej wyglada poziom 1- tam naliczylem co najmniej 5 wolnych miejsc.- obok spinxa jest 3 puste miejsca na sklepy , totalnie nic tam nie ma tektuty i reklamy. Olimp? to ejst dziwolag który przechodzi metamorfoze, najstarsza czesc zamienana jest raczej na miejsce rozrwki, sportu a nie mody. czesc nr 2 - tam sa moim zdaniem pustki na tygodniu, z reszta w tej 3 czesci najwiekszej tez nie ma wielkiego ruchu na tygodniu, ale maja marki ktorych nie ma w innych czesciach lublina np kapphal czy gosport. tez zauwazylem sa puste miejsce choiaz nie tyle co w tarasach zamkowych. mala gelria orkana to ejst ciakwy przypadek- tam sklepy w ogole zaczynaja zniekac, to bedzie szlow  kierunku sklepow z ekologicznym makaronyem i jakis outletow. pojawienie sie ikea jeszce bardziej dobije galerie ktore teraz maja juz pustki...nie wroze skucesu najemcom.. zar , reservdow i badziewia typu ccc juz ci u nas dostatek
Nie pojawiam sie zbyt często w centach handowych ale pod koniec lutego mialem taka potrzebe na przestzeni 2 dni odwiedzilem wszytkie 4 najwieksze + galwerie orkana moje wnioski? Tylko Plaza i Felicity jakoś ciagna. w Plazie jest zawsze ruch , w Felicity głównie piatek/sobota ale komercalizacja obiektu chyab na poziomie 100%. Przyciaga gigantyczny market, najwieszku multipleks w tej czsci polski i kilka marek typu fashion i Saturn, ktorych nie było w Lublinie. Tarasy zamkowe, wiecej ogladajacych niz kupujacych dosc duzo wolnych powierzchnin... rozwiń
Avatar
Gość / 8 marca 2017 o 12:53
Dziękujemy A.Pruszkowskiemu!!! To dzięki niemu mamy w mieście tyle galerii!!! Wspaniały wsmaraśny prezydent bez żadnej wizji!!!! Teraz w nagrodę jeszcze dostał jak ci wszyscy Misiewicze ciepłą posadkę w PGE!!!
Avatar
lu / 8 marca 2017 o 12:50
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Panie Prezydencie co z modernizacją Spółki BAZAR??? Jak się ma plan budowy HALI dla spółki, którą Pan Obiecywał  udziałowcom, że taka powstanie przy al. Tysiąclecia Obiecywał Pan W JEDNEJ i DRUGIEJ KAMPANII WYBORCZEJ...
No i to dalej aktualne. Tylko coś kupcy nie bardzo się zgadzają na nową halę? Kłócą się i nie mogą dojść do porozumienia.
Avatar
Gość / 8 marca 2017 o 12:48
Panie Prezydencie co z modernizacją Spółki BAZAR??? Jak się ma plan budowy HALI dla spółki, którą Pan Obiecywał udziałowcom, że taka powstanie przy al. Tysiąclecia Obiecywał Pan W JEDNEJ i DRUGIEJ KAMPANII WYBORCZEJ...
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 10 2

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 0 2

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 0

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 1 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 3

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 1

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 0

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 15

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia]
galeria

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia] 4 0

Lubelski Kurator Oświaty uhonorował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach 2 0

Gmina Biała Podlaska zaprasza na Dzień Otwarty w nowym przedszkolu samorządowym w Rakowiskach. Placówka ruszy 1 września.

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys
25 maja 2018, 0:00

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys 0 0

W dniach 25-27 maja w Łukowie rozpocznie się wielkie rodzinne imprezowanie w ramach Dni Łukowa 2018. Organizatorzy szykują dla mieszkańców szereg wspaniałych atrakcji, m.in. koncerty Ani Dąbrowskiej i grupy Boys.

Dodatkowe środki dla siatkarzy Avii Świdnik, piłkarze dostaną premię jak pokonają Motor

Dodatkowe środki dla siatkarzy Avii Świdnik, piłkarze dostaną premię jak pokonają Motor 5 0

Sekcja siatkarska MKS Avia Świdnik otrzyma od miasta dodatkowe 100 tysięcy złotych na rozwój. Po spełnieniu określonych warunków, na takie samo wsparcie mogą liczyć piłkarze

Widok z basenu na rzekę, są też sauny i gabinety. Nowe SPA już otwarte [zdjęcia, ceny]
galeria

Widok z basenu na rzekę, są też sauny i gabinety. Nowe SPA już otwarte [zdjęcia, ceny] 27 2

Hotel Oskar w Puławach w środę wpuścił pierwszych klientów do budowanego od roku nowego skrzydła. Na parterze znajdziemy baseny i sauny. Na piętrze - gabinety masażu i siłownię, a wkrótce otwarta zostanie również sala do gry w squasha. To pierwszy tego typu obiekt w mieście.

Podlaski Moto Show na lotnisku w Białej Podlaskiej
25 maja 2018, 15:00

Podlaski Moto Show na lotnisku w Białej Podlaskiej 0 0

Biała Podlaska. Gratka dla fanów motoryzacji. Od piątku do niedzieli na miejscowym lotnisku odbędzie się Podlaski Moto Show. Impreza połączona jest z 1. rundą Pucharu Polski w Wyścigach Równoległych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!