piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Lublin na szlaku "Polski filmowej"

Autor: oprac.

Fot. Dorota Awiorko
Fot. Dorota Awiorko

W piątek Katarzyna Herman opowiadała jak wyglądała praca na planie filmu „Panie Dulskie” Filipa Bajona. W Lublinie pracowali twórcy serii dokumentalnej produkowanej dla Canal + Discovery.

Pomysł twórców „Polski filmowej” polega na pokazywaniu miejsc, które grały w polskich serialach i filmach. Przewodnikami po tych zakątkach są aktorzy, reżyserzy, producenci i inne osoby związane z daną produkcją. Gospodarzem serialu jest aktor Rafał Zawierucha, a całość reżyseruje Kristoffer Rus.

 - Każdy odcinek tworzy pięć filmów. Lublin i Lubelszczyzna to „Chopin. Pragnienie miłości”, „Panie Dulskie”, „Wołyń”, „Carte blanche” i „Dwa księżyce” – wylicza Krystyna Wałajtys-Łonisk współautorka scenariusza, która także przygotowywała dokumentację. - Powstaje właśnie druga seria odcinków, która będzie emitowana po Nowym Roku. Byliśmy już w Kozłówce, gdzie Jerzy Antczak kręcił opowieść o Fryderyku Chopinie. Było bardzo sympatycznie, Piotr Adamczyk pokazywał nam drzewo, które posadził na pamiątkę. Jego platan bardzo ładnie rośnie. Oprócz Adamczyka była z nami w Kozłówce filmowa Solange czyli Bożena Stachura – dodaje.

 W piątek filmowcy zaczęli zdjęcia w lubelskim skansenie, gdzie Paweł Bareński, producent filmu „Wołyń” okazywał miejsca gdzie toczyła się akcja najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego.

Później jeździli po Lublinie trolejbusem i chodzili po placu Po Farze z reżyserem Jackiem Lusińskim, który opowiadał o swoim filmie „Carte blanche”.  Aktorka Katarzyna Herman na ulicy Złotej i przy pałacu Potockich na ul. Zielonej pokazywała miejsca gdzie kręcono sceny do „Pań Dulskich” Filipa Bajona.

- To bardzo dobry pomysł, że Lublin się promuje jako miasto filmowe. Faktycznie, dużo zdjęć do różnych filmów tu powstało. Myśleliśmy na przykład o „Kronice wypadków miłosnych” czy „Kamieniach na szaniec”. Ale chcieliśmy pokazać filmy, w których Lublin grał Lublin, a nie jak w „Kamieniach” Warszawę czy u Wajdy Wilno – mówi Krystyna Wałajtys-Łonisk.

 W sobotę filmowcy pojawią się w Kazimierzu. Tu w1993 roku Andrzej Barański nakręcił film „Dwa księżyce” według zbioru opowiadań Marii Kuncewiczowej. O filmie i miejscach, które w nim grały opowie Paweł Mirowski, który robił scenografię.

Fot. Dorota Awiorko
Fot. Dorota Awiorko
Czytaj więcej o: Lublin kino film panie dulskie
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!