poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin: Skrzyżowanie Solidarności, Ducha i Sikorskiego do remontu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 stycznia 2012, 20:19
Autor: Dominik Smaga

Każdego dnia w godzinach szczytu skrzyżowanie al. Solidarności z ul. Sikorskiego i Ducha pokonują se
Każdego dnia w godzinach szczytu skrzyżowanie al. Solidarności z ul. Sikorskiego i Ducha pokonują se

Jedno z najbardziej przeklinanych przez kierowców skrzyżowanie al. Solidarności z ul. Sikorskiego i Ducha ma zostać przebudowane. Pojawi się estakada, ronda i kładka dla pieszych.

Jak to wszystko ma wyglądać, dowiemy się wiosną.

Zarząd Dróg i Mostów ogłosił przetarg na wykonanie kompletnej dokumentacji niezbędnej do przebudowy skrzyżowania. Wykonawca powinien zostać wybrany pod koniec lutego, na sporządzenie projektów dostanie czas do końca sierpnia. Ale już w ciągu 45 dni od podpisania umowy będzie musiał przedstawić urzędnikom wstępną koncepcję. Wiemy już, co ma się w niej znaleźć.

- Al. Solidarności zostanie poprowadzona estakadą. Będą nią przejeżdżać samochody jadące na wprost. Ci, którzy będą chcieli skręcać, pojadą dołem przez rondo z sygnalizacją świetlną. – W jego obrębie zostaną także wyznaczone przejścia dla pieszych – zapowiada Marek Kłodziński z Zarządu Dróg i Mostów.

- Piesi dostaną też spory prezent, a będzie nim kładka nad al. Solidarności. Ma ona zastąpić niebezpieczne przejście w pobliżu ul. Puławskiej i Kosmowskiej. Przekraczanie dwupasmówki w tym miejscu jest teraz bardzo ryzykowne.

- Światła mają też usprawnić wyjazd z os. Botanik. Kierowcy bardzo często muszą stać tu w długim korku na ul. Ducha, który nieraz sięga za skrzyżowanie Willowej z Kaskadową.

- Zmiany czekają także ulicę Północną. Istniejący wyjazd w ul. Ducha zostanie zlikwidowany. Ulica będzie przesunięta nieco wyżej i poprowadzona skrajem górek czechowskich, a na jej skrzyżowaniu z ul. Ducha powstanie rondo. Także tu ruchem kierować będzie sygnalizacja świetlna. Rondo ma jednocześnie zbierać też ruch z centrum handlowego, który na górkach chce zbudować kielecka spółka Echo Investment.

- Przebudowany ma być też wyjazd z najwęższego odcinka ul. Północnej, z którego korzystają mieszkańcy domów położonych wzdłuż al. Solidarności.

Skrzyżowanie interesów

Zmiany na skrzyżowaniu mają być sfinansowane przez Echo Investment. Zgodnie z zawartym z miastem porozumieniem, spółka ma wyłożyć na ten cel 60 mln złotych.

To cena za zgodę Rady Miasta na zmianę planu zagospodarowania górek, która umożliwi budowę centrum handlowego. Na rozpoczęcie takich zmian radni już się zgodzili, a ostateczna wersja planu ma być uchwalona do końca maja.

– Ten termin nie jest zagrożony – zapewnia Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta. Nowy układ dróg ma być gotowy najpóźniej w 2014 r. Porozumienie stanowi też, że spółka sprzeda miastu 70 ha cennej przyrodniczo części górek. Samorząd zapłaci za to 7 mln złotych.

Galeria będzie mieć do 80 tys. mkw. powierzchni handlowej, jej koszt określany jest na 100 mln euro, budowa potrwa do dwóch lat, a pracę w gotowym już obiekcie ma znaleźć ok. 1500 osób.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
xx
Przemek
michal
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

xx
xx (19 stycznia 2012 o 22:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zmiany na skrzyżowaniu mają być sfinansowane przez Echo Investment. Zgodnie z zawartym z miastem porozumieniem, spółka ma wyłożyć na ten cel 60 mln złotych.

To cena za zgodę Rady Miasta na zmianę planu zagospodarowania górek, która umożliwi budowę centrum handlowego. Na rozpoczęcie takich zmian radni już się zgodzili, a ostateczna wersja planu ma być uchwalona do końca maja.Czyli można to traktować jako łapówkę? Czy gdyby Echo Investment nie zgodził się dołożyć do przebudowy skrzyżowania plan zagospodarowania również by został zmieniony?....
Rozwiń
Przemek
Przemek (17 stycznia 2012 o 14:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak cudnie. powstanie centrum handlowe "zatrudniające" na zasadzie wyzysku 1500 ludzi. budują skrzyżowania, ale zakorkowane skrzyżowania same się wyjaśnią po podwyższkach cen paliw. jedyne co dobre, to to, że ludzie będą mogli przechodzić na drugę stronę ulicy nie obawiając się o swe życie. hurra!
Rozwiń
michal
michal (17 stycznia 2012 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam rozumieć że te sznurki samochodów jadące Solidarnosci w stronę Sikorskiego mają jeździć przez rondo z sygnalizacją swietlną? Co za skończony deb*** to opracował, największy ruch panuje właśnie na tym odcinku i to ten fragment połączenia powinien byc bezpośrednio związany wiaduktem... Niech mi ktoś wytłumaczy co nowego wniesie rondo dla jadących ulicą Ducha, Północną i Sikorskiego? Absolutnie nic... Wiaduktem będzie się odbywał akurat najmniejszy ruch, skoro cały tranzyt zostanie przeniesiony na obwodnicę Lublina. Poprostu ręce opadają na urzędnicze mądrości...
Rozwiń
Gern
Gern (17 stycznia 2012 o 09:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli ktoś chciałby udać się w te okolice i popatrzeć jak ruch wygląda okazałoby się, że (o zgrozo) najwięcej samochodów usiłuje skręcić z Solidarności w Sikorskiego i w tym kierunku może warto by było wykonać estakadę? Tym bardziej, że jak już doczekamy się obwodnicy z Solidarności zniknąć powinno gro ciężarówek.
Rozwiń
rowerzysta
rowerzysta (17 stycznia 2012 o 08:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie redaktorze,

Czy w miejscu kładki pieszej będzie tez kładka dla rowerzystów? warto kompleksowo podejść do tematu_

rowerzysta
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!