Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 kwietnia 2013 r.
17:51
Edytuj ten wpis

Lublin sprawdza, jak się jeździ bez biletu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 9 A A
Czy Lublin stać na darmową komunikację miejską? (Dorota Awiorko-Klimek)
Czy Lublin stać na darmową komunikację miejską? (Dorota Awiorko-Klimek)

Delegacja władz Lublina jedzie do stolicy Estonii sprawdzić, jak działa tam bezpłatna komunikacja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zobacz także nasz pełny raport na temat bezpłatnej komunikacji miejskiej: Czy Lublin stać na darmową komunikację miejską - artykuł Premium

– Mamy już umówione na wtorek spotkanie z wicemerem Tallina, będziemy też rozmawiać z osobami zajmującymi się komunikacją miejską – mówi Tomasz Fulara, prezes MPK Lublin.

Estońska stolica jest największym europejskim miastem, które zdecydowało się na wprowadzenie bezpłatnych przejazdów. Dla mieszkańców miasta komunikacja jest tam darmowa od początku 2013 r. Tallin liczy, że dzięki temu przyciągnie nowych podatników. Tylko w styczniu, według oficjalnych danych, miastu przybyło 3 tys. mieszkańców.

– Mam pewne wątpliwości, czy to rozwiązanie da się przełożyć na polskie realia – przyznaje Grzegorz Siemiński, zastępca prezydenta Lublina, który również wybiera się do Estonii. – Na tę chwilę jestem pesymistą, ale chcemy dowiedzieć się, na czym polega ewenement, o którym mówi się w całej Europie. Być może to rozwiązanie przynosi jakieś efekty, których na razie nie dostrzegamy.
W Polsce bezpłatną komunikację wprowadziła opolska Nysa i mazowieckie Ząbki, których władze są zadowolone, bo miasto zdobywa nowych mieszkańców. Nad rezygnacją z opłat zastanawiają się także władze Żor, gdzie za bilet nie płaciliby nawet przyjezdni. Spośród dużych miast dyskusja na ten temat toczyła się m.in. w Krakowie, ale tam pomysł uznano za zbyt kosztowny. Kielce miesiąc temu uruchomiły dwie darmowe linie, ale krążą one tylko po centrum.

O ile w Tallinie komunikacja miejska w znacznym stopniu opierała się na dotacjach z miasta, o tyle w Lublinie większość jej kosztów pokrywają wpływy ze sprzedaży biletów. – Dlatego dodatkowy ciężar, który miasto musiałoby ponieść decydując się na darmową komunikację byłby dosyć znaczący – przyznaje Siemiński.

W zeszłym roku wykup kursów od przewoźników kosztował 119 mln złotych, ale prawie 61 proc. tej kwoty udało się pozyskać z biletów. W efekcie dopłata z miejskiej wyniosła tylko niecałe 47 mln zł.

Najmocniejszą dotąd oficjalną deklaracją władz Lublina co do cen biletów jest zapowiedź, że w tym roku stawki opłat za przejazd w Lublinie pozostaną niezmienione. – Nie podwyższamy cen i nie będziemy ich podwyższać – zapewnia Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ea / 13 kwietnia 2013 o 12:09
xxx - masz rację, nasze wojewódźtwo to jest jakaś kpina, śmiech na sali!! tutaj ani pracy nie ma, ani nie da się mieszkania kupić (bo za 1000zł to chyba pod mostem). Moi rodzice tu zostają, ale ja mam szansę stąd wyemigrować, może nie za granicę, ale przynajmniej na zachód Polski, bo tutaj próbowałam żyć, ale się nie da.
A z tym wyjazdem to jakieś jaja zwyczajne...
Avatar
xxx / 13 kwietnia 2013 o 09:01
[size=5]Tallin i Lublin to dwa porównywalne miasta (liczba mieszkańców).[/size]
[size=5]Ale pierwsze to stolica państwa Estonia, a drugie to zapyziała, biedna, skorumpowana, nierozwojowa wiocha na zadupiu UE i najniższymi pensjami w UE.[/size]
[size=5]U nas rozwijają się tylko blaszane markety oraz budżetówka.[/size]
Avatar
gość / 13 kwietnia 2013 o 08:26
Za "Pruszona"jężdzili do Izraela ba nawet na stołach tańczyli.Ale te wszystkie wycieczki trzeba będzie rozliczyć,zwłaszcza efekty!
Avatar
Antyżuk / 13 kwietnia 2013 o 00:48
No to czas wycieczek na koszt podatników ponownie nastał. Też bym sobie pojechał do Tallina na czyjś koszt...
Avatar
johny / 12 kwietnia 2013 o 22:35
dawać mi tu komunikacje miejska za free już! jacy łaskawi, w tym roku nie podniosą opłaty..hahaah
Avatar
po / 12 kwietnia 2013 o 21:38
Obywatelu - głosuj znowu na PO.
Avatar
lolo / 12 kwietnia 2013 o 21:15
A nie mogą pojechać do tej Nysy, czy Ząbek??! trochę bliżej i taniej. Szkoda, że dociekliwi redaktorzy nie zadali pytań prezydentowi dotyczących sensu takiego wyjazdu. Ciekawe co więcej kosztuje miasto. Zakupy robione przez parę strażników miejskich mieliśmy opisane ze szczegółami i w klimacie niemal skandalu, choć sobie ludzie na przerwie tam wpadali, a tu prosze!! No chyba jeszcze podziękować powinniśmy!!
Avatar
Londyńczyk / 12 kwietnia 2013 o 19:43
Jeszcze niech sprawdza jak dziala kanalizacja w Nowym Jorku za nasze pieniadze - kpiny!!
Avatar
mulan / 12 kwietnia 2013 o 19:03
o chłopaki jadą się zabawić z dala od wszędobylskich dziennikarzy :] mam nadzieje ze ichnie napoje będą im smakować
Avatar
ea / 13 kwietnia 2013 o 12:09
xxx - masz rację, nasze wojewódźtwo to jest jakaś kpina, śmiech na sali!! tutaj ani pracy nie ma, ani nie da się mieszkania kupić (bo za 1000zł to chyba pod mostem). Moi rodzice tu zostają, ale ja mam szansę stąd wyemigrować, może nie za granicę, ale przynajmniej na zachód Polski, bo tutaj próbowałam żyć, ale się nie da.
A z tym wyjazdem to jakieś jaja zwyczajne...
Avatar
xxx / 13 kwietnia 2013 o 09:01
[size=5]Tallin i Lublin to dwa porównywalne miasta (liczba mieszkańców).[/size]
[size=5]Ale pierwsze to stolica państwa Estonia, a drugie to zapyziała, biedna, skorumpowana, nierozwojowa wiocha na zadupiu UE i najniższymi pensjami w UE.[/size]
[size=5]U nas rozwijają się tylko blaszane markety oraz budżetówka.[/size]
Avatar
gość / 13 kwietnia 2013 o 08:26
Za "Pruszona"jężdzili do Izraela ba nawet na stołach tańczyli.Ale te wszystkie wycieczki trzeba będzie rozliczyć,zwłaszcza efekty!
Avatar
Antyżuk / 13 kwietnia 2013 o 00:48
No to czas wycieczek na koszt podatników ponownie nastał. Też bym sobie pojechał do Tallina na czyjś koszt...
Avatar
johny / 12 kwietnia 2013 o 22:35
dawać mi tu komunikacje miejska za free już! jacy łaskawi, w tym roku nie podniosą opłaty..hahaah
Avatar
po / 12 kwietnia 2013 o 21:38
Obywatelu - głosuj znowu na PO.
Avatar
lolo / 12 kwietnia 2013 o 21:15
A nie mogą pojechać do tej Nysy, czy Ząbek??! trochę bliżej i taniej. Szkoda, że dociekliwi redaktorzy nie zadali pytań prezydentowi dotyczących sensu takiego wyjazdu. Ciekawe co więcej kosztuje miasto. Zakupy robione przez parę strażników miejskich mieliśmy opisane ze szczegółami i w klimacie niemal skandalu, choć sobie ludzie na przerwie tam wpadali, a tu prosze!! No chyba jeszcze podziękować powinniśmy!!
Avatar
Londyńczyk / 12 kwietnia 2013 o 19:43
Jeszcze niech sprawdza jak dziala kanalizacja w Nowym Jorku za nasze pieniadze - kpiny!!
Avatar
mulan / 12 kwietnia 2013 o 19:03
o chłopaki jadą się zabawić z dala od wszędobylskich dziennikarzy :] mam nadzieje ze ichnie napoje będą im smakować
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa 0 1

MUNDIAL 2018 Reprezentacja Hiszpanii po wielkich męczarniach wyszarpała zwycięstwo przeciwko Iranowi zwyciężając 1:0, a jedyną bramkę zdobył w drugiej połowie Diego Costa

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta
Alarm24

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta 0 16

Tir z plastikowymi odpadami przyjechał wczoraj do Zofiówki w gminie Łęczna. Plastik z Danii, którego rozładunek zablokował w minionym tygodniu włodawski starosta, został złożony w zamykanym magazynie. Tym razem legalnie

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 0 3

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 0 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 0 7

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 0 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 0 11

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 15

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 1

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 2

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!