środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Lublin uczci powstańców warszawskich. Program uroczystości

Dodano: 1 sierpnia 2017, 08:47

Przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie odbył się Apel Pamięci, w którym udział wzięli weterani II wojny światowej, powstańcy warszawscy, przedstawiciele władz oraz mieszkań oddał hołd "rycerzom biało - czerwonej", uczestnikom sierpniowego zrywu w 1944 r.

Andrzej Duda przypomniał m.in. także swoją rozmowę ze śp. gen. Januszem Brochwiczem-Lewińskim ps. "Gryf", którego zapytał, czy warto było rozpoczynać powstanie.

- Popatrzył na mnie, a przecież wiedziałem jaka była jego przeszłość. Powiedział: "Panie prezydencie, dla tej Polski, teraz, to było warto" - relacjonował przebieg rozmowy prezydent Duda.

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie. Do wolnościowego zrywu przeciwko wojskom niemieckim, które okupowały Warszawę przystąpiło blisko 40 tys. żołnierzy Armii Krajowej.

Powstanie upadło 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego boju. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

Program obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji "Burza" na Lubelszczyźnie

1 sierpnia 2017 r. w Lublinie będą miały miejsce obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Do udziału w nich zapraszają władze samorządowe oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu w Lublinie.

Program uroczystości:

godz. 16.45 – zbiórka uczestników na placu Litewskim przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza;
godz. 17.00 – rozpoczęcie uroczystości:-dźwięk syren, odśpiewanie hymnu narodowego, powitanie uczestników uroczystości, wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatków na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza;
Godz. 17.45 – przejazd zamówiony autobusem z przystanku MPK plac Litewski na przystanek KUL;
Godz. 18.00 – msza św. w intencji Powstańców Warszawskich oraz uczestników akcji „Burza” poległych, zmarłych i żyjących, z udziałem pocztów sztandarowych, w kościele cywilno-wojskowym przy Al. Racławickich 20.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 sierpnia 2017 o 14:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
RZEZ WARSZAWSKIEJ WOLI - NIEMCY WYMORDOWLI ICH TYLKO Z TEJ JEDYNEJ PRZYCZYNY,ZE BYLI POLALAMI - TO WYPELNIA ZNAMIONA PRAWNE ABY UZNAC RZEZ NA WOLI ZA LUDOBOJSTWO.
Rozwiń
Gość
Gość (5 sierpnia 2017 o 14:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
73. r. Rzezi Woli. "Po pierwszej salwie zaczęli podnosić się ranni, a wówczas Niemcy rzucali w tłum granaty".
Rozwiń
Gość
Gość (5 sierpnia 2017 o 14:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Akcja kibiców @LegiaWarszawa wywołała największe w historii zainteresowanie światowych internautów hasłem #WarsawUprising
Rozwiń
Gość
Gość (1 sierpnia 2017 o 13:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"- Tak jak słyszymy od ludzi, którzy przeżyli Powstanie Warszawskie, oni mówią: "byliśmy tak wkur*eni na tych Niemców, przez tyle lat, że nas rozje*ywali po kątach, że byśmy i tak poszli nawet żeby zginąć, żeby mieć pięć minut tego, żeby człowiek był kur*a wolny" - mówi Bogusław Linda. I ja, ajko Polak to rozumiem podobnie.
Rozwiń
stary belfer ...
stary belfer ... (1 sierpnia 2017 o 12:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powstanie Warszawskie, bez wątpienia, jest największą tragedią we współczesnej historii Polski. O tym heroizmie należy mówić i uczyć młodych ludzi, aby potrafili zrozumieć bohaterstwo żołnierzy i cywilne ofiary oraz bezrefleksyjność decydujących o podjęciu walk przywódców! A my powinniśmy reagować na zakusy polityków nieustannie plotących frazesy z pompatyczną membraną w głosie i "ogrzewających" własny wizerunek przy boku nadal żyjących postaci wydarzeń tamtego okresu!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!