środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Lublin w walce o tytuł ESK 2016. W środę werdykt

  Edytuj ten wpis

Wychodzimy w optymistycznych nastrojach – tak władze miasta podsumowują prezentację Lublina przed ekspertami. Dzisiaj specjaliści oceniali pierwsze miasta, walczące o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W środę poznamy finalistów.

– Myślę, że wracamy z tarczą – mówi Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta Lublina. – To nie tylko nasze wrażenie. Takie wnioski można wyciągać po reakcjach ekspertów. Konkurencja jest jednak ogromna. Musimy więc czekać na decyzję, by przekonać się, czy przejdziemy do drugiego etapu.
O miano Europejskiej Stolicy Kultury walczy 11 polskich miast. Na finałowej, tzw. krótkiej liście znajdzie się od 3 do 6 z nich.

Dziś zaprezentowały się Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Gdańsk, Łódź. Lublin był przedostatni. Na przesłuchanie naszej delegacji zarezerwowano godzinę. Przed grupą 13 ekspertów stanęli: prezydent Adam Wasilewski, Włodzimierz Wysocki (zastępca prezydenta), Krzysztof Czyżewski (animator kultury, zewnętrzny ekspert, szef Fundacji "Pogranicze” w Sejnach), Rafał Koziński (pracownik Warsztatów Kultury), Grzegorz Kuprianowicz (historyk, wykładowca UMCS) i Karolina Rozwód (animator, menedżer kultury). Pierwsze pół godziny poświęcono na wypowiedzi przedstawicieli miasta. Zilustrowano je multimedialną prezentacją. Później inicjatywę przędli członkowie komisji.

– Ze strony ekspertów padło wiele bardzo szczegółowych pytań. Udało nam się jednak wybronić – dodaje Wysocki. – Moim zdaniem, wypadliśmy dobrze.

Dziś zaprezentują się delegacje z Poznania, Torunia, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. W skład panelu ekspertów oceniających prezentacje wchodzą przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, Rady UE oraz Komitetu Regionów. Grupę uzupełnia siedem osób nominowanych przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

To w tym gronie zapadnie ostateczna decyzja o wyborze finalistów. Werdykt ekspertów poznamy w środę ok. godz. 17.00. O tym, które z miast z tzw. krótkiej listy zwycięży w rywalizacji, przekonamy się dopiero w połowie przyszłego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
MEFISTO
Klemm
brrr
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

MEFISTO
MEFISTO (13 października 2010 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color="#0000FF"]reKULtywacja KULtury:

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY oraz faKULtetem Axcelencja Pedoł nigdy nie pozostawał obojętnym na sprawy Kościelne wyglądające w świetle wia(g)ry niczym parowóz w zestawieniu z najnowszą generacją KUL-ei sterowanych cyfrowo!
Samym Władzom Lublina mającym w dyspozycji Departamenty KUL-tury uświadomić trza:

1)W latach SOLIDARNOŚCI (1980-te) [color="#FF0000"]KUL-awy Ksiądz mgr-ant uczył z błędami [/color]– błędów tych nie widziały nawet KUL-awe i PAT-ologiczne Umysły Naukowe, a na takich błędach zdobywano też KAT-olickie dyplomy „wyższych uczelni”!

2) Obecny Emeryt Prymas Polski Józef Glemp przy okazji sporu o Jedwabne (czasy prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego) walnął w TVP oświecony Boską Mądrością, że [color="#FF0000"]„ZA MORDY PRZEPRASZAŁ NIE BĘDĘ”[/color] - odszedł na emeryturę i za Swoją nie przeprosił...

3) Leciały lata... i lecą bez zmiany KAT-olickiego i KUL-awego, a zarazem PAT-ologigcznego poziomu POŻAL SIĘ BOŻE owocującego tym, że od kilku lat lubelscy [color="#FF0000"]Pallotyni (Lublin, Al. Warszawska)[/color] wykorzystując zdobycze techniki cyfrowej [color="#FF0000"]serwują każdej niedzieli o 12.00 „AVE MARIA F. SCHUBERTA! Nie byłoby nycz w tym dziwnego gdyby słyszalny utwór był rzeczywiście tym, co napisał Franciszek Schubert, a tu leci pierwsza połowa zwrotki, po niej następuje jakiś zlepek dźwięków i ponownie pojawia się ta sama pierwsza połowa zwrotki [/color]– nikt tego nie widzi i nie słyszy, a słuchać można przy wykorzystaniu telefonii cyfrowej i internetu w dowolnym miejscu KULi Ziemskiej!

4) Kończąc Vatykańską Szkołę Aktorską zwaną Seminarium Duchowne (Wyższe) przygotowani są wszyscy do odgrywania ino jednej roli sprzed ponad 2000 lat! Axcelencja abp ŻYCIŃSKI JÓZEF sięgając zaś do współczesnego języka [color="#FF0000"]RŻNĄŁ GŁUPA NA CAŁEGO[/color] i dziwne, że dziennikarze to puścili w TVN(19.VIII.2010 "Fakty po Faktach")! W Słowie Bożym kierowanym do Ludu z ust Axcelencji leciał [color="#FF0000"]„HEPNING” i „...MAN...” [/color](strongman; superman...)- pisownia fonetyczna, czyli tak jak Axcelencja pedoł! W Krzyżowym Ogniu Pytań [color="#FF0000"]GŁOS BOŻY DOSTAWAŁ DELIRKI...[/color]

5) Z KULei w Częstochowie (w VIII.2010 r.) grzmiał [color="#FF0000"]abp. Leszek Sławoj Głódź aby PRZEPROSIĆ PREZYDENTA[/color]! - zapomniał bidulka sprecyzować którego! Sam abp Głódź nie zauważył nawet WŁASNEJ SKLEROZY – kto obrażał Prezydenta R.P. i Jego Małżonkę w Świętych Rydzykownych Mediach – [color="#FF0000"]PRZECIEŻ SAM BOSKI NAMIESTNIK OJCIEC TADEUSZ RYDZYK głosząc Słowo Boże Parę Prezydencką określił w kwietniu 2007 r. "NIE NAZYWAJMY SZAMBA PERFUMERIĄ", samą zaś Żonę Prezydenta Kaczyńskiego – CZAROWNICĄ!: "PANI PREZYDENTOWA Z TAKĄ EUTANAZJĄ? TY CZAROWNICO! JA CI DAM! JAK ZABIJAĆ LUDZI, TO SAMA SIĘ PODSTAW PIERWSZA". [/color]

6) Nikt tak nie daje przykładu w obrażaniu Prezydenta R.P. [color="#FF0000"]Jak Kościół:
poczynając od Prezydenta R.P. Aleksandra Kwaśniewskiego stwierdza, że W OBRAŻANIU GŁOWY PAŃSTWA POLSKIEGO – PREZYDENTA – PRYM WIEDZIE KOŚCIÓŁ! To w roku 1995 Prymas Polski KS. KARDYNAŁ JÓZEF GLEMP ustami jakiegoś pionka w sutannie gardłował, że „PREZYDENT KOMUNISTA NAM NIEPOTRZEBNY”! Po czym spier...niczył głosować do Polonii Amerykańskiej – tak na wszelki wypadek.
OBECNEGO ZAŚ PREZYDENTA R.P. BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO KLER W SŁOWIE BOŻYM ŁAJAŁ RÓWNIE I IDENTYCZNIE JAK POPRZEDNIKÓW KSIĄDZ Z KRAŚNIKA!: ( Dziennik Wschodni, art. Z dn. 6.VII.2010 r.: „KRAŚNIK: KSIĄDZ PORÓWNAŁ KOMOROWSKIEGO DO SZATANA”. [/color]

7)Najwyższa Lubelska Uczelnia UMCS mająca Wydział Artystyczny zafundowała sobie
[color="#FF0000"]Instytut Organów. Improwizacji i Muzyki Sakralnej[/color]! Pracujące tam Zakonnice i Zakonnicy Bezhabitowi, a o prof. to już mowy nie ma [color="#FF0000"]jedną ręką odmawiają Różaniec [/color]– jako, że Październik 2010 r., [color="#FF0000"]drugą zaś uczą grać „Bogurodzicę”[/color] i takim to sposobem zajęte są obydwie rączki. Podobny poziom prezentuje Lubelska Filharmonia!
Jak będzie wyglądał tam finał Roku Chopina 2010?
Jedynym koncertem będzie [color="#FF0000"]flaszka Chopin Vodka na stole i towarzysząca jej Cisowianka Perlage z Kolekcji Limitowanej... [/color]Po takiej Uczcie Autystycznej na cześć Chopina prześwięcą UMCS na Uniwersytet [color="#FF0000"]MARYI KURII – SKŁODOWSKIEJ[/color]..., a cudu tego dokona Ministerstwo KULtury i szKULnictwa (Lublin (Stolica KULtury), Aleje Racławickie 14. pod czujnym Okiem Wielkiegoa Kanclerza KUL-awego pchającego się wszędzie gdzie popadanie. Po takim prześwięceniu Sam ArcyLubelski na wieśc, [color="#FF0000"]że patronką jest Maryja Kuria – Skłodowska [/color]będzie bardziej podexcytowany niż w czasie homilii w Dniu paPIESKIM!

8) Objawem zaś wysokiej KULtury panującej w Lublinie – Stolicy KULtury jest określenie jakie serwowało dla KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW[color="#FF0000"] Duchowieństwo od roku 1980-tego:[/color]
[color="#FF0000"]„WRZÓD NA DU---PIE PAPIEŻA”.[/color]
W 2003 r. Związek doczekał się od jakiegoś Vatykańczyka („RUDY” lub „SK”) na lamach net Superexpressu modlitwy o pomyślność[color="#FF0000"]:”JE---BA---NE---MU ORGANIŚCIE NIE POMOŻE NAWET CZYSCIEC”[/color], a najnowsza historia (po przegranych przez Brata Jarosława wyborach prezydenckich) podaje: [color="#FF0000"]„No nie !!!!!!!! Ten oszołom jeszcze żyje , a już myślałem ,że mu łeb upier***ili. Na moje oko to Palikot ciągle wpisuje te durnoty. To do niego podobne”[/color] . - ( [color="#008000"]Dziennik Wschodni, art. Z dn. 6.VII.2010 r.: „KRAŚNIK: Ksiądz porównał Komorowskiego do Szatana” Wpis #26;”~gość~~” 6.VII.2010; godz. 00;24[/color]).

Dla Ciekawskich:więcej info ukazuje się po wpisaniu w GOOGLE hasła: [color="#FF0000"]KZ NSZZ
SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW [/color](koniecznie wielkimi literami) czytać należy Związkowe
wpisy pod artykułami.

Trudno powstrzymać się od stwierdzenia, że Oni są ŻAŁOŚNI – [color="#FF0000"]Oni są Śmieszni!

Z wdzięczności za m. in. wymrożone dzieci w 1994 r.

Zostańcie z B(L)OGIEM[/color]

Rektorem ASC jest *************** ****************, tel. +** ***
*** ***.www.********/********.***, e-mail ****************@*******.***

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW) [/color]
Rozwiń
Klemm
Klemm (13 października 2010 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin to niezaprzeczalna stolica biedy, dziadostwa, nieudacznictwa i kolesiostwa. Żal mi tego miasta, bo się w nim urodziłem, na szczęście od 6 lat nie muszę już w nim mieszkać. Takiej niekompetencji urzędników, arogancji i buty próżno szukać w jakimkolwiek innym mieście, nawet na Wschodzie RP (no, może jeszcze w Chełmie...).
Śmiech ogarnia jak teraz lubelscy włodarze wysilają się przez godzinę aby zaprezentować ten grajdoł z jak najlepszej strony. O czym tu mówić? Atutów jest może na 5 minut, reszta to mogą być tylko wstydliwe tłumaczenia i rozkładanie rąk.
Te wszystkie lubelskie "imprezy", "festiwale", "jarmarki" przypominają kalendarium działań średniej wielkości gminy wiejskiej, ot na przykład coś takiego:
1. dożynki gminne z osobistym udziałem wójta i jego świty (dziedzina: patriotyzm)
2. procesja wokół kościoła z okazji poświęcenia nowego dzwonu (dziedzina: wartości chrześcijańskie)
3. festiwal pieśni w wykonaniu chóru koła gospodyń wiejskich (dziedzina: muzyka oratoryjna)
4. kiermasz ludowy z okazji odpustu ku czci świętego Pumpukicyniusza (dziedzina: folklor)
5. otwarcie stałej wystawy rzeźb i obrazów utalentowanego twórcy Alfonsa Kupściuka (dziedzina: sztuka)
6. piknik strażacki z udziałem członków ochotniczej straży pożarnej (dziedzina: bezpieczeństwo i prewencja)
7. mecz piłki nożnej V ligi Tajfun Kozia Wólka - Huragan Kacze Doły (dziedzina: kultura fizyczna)
8. dyskoteka w remizie z dobrze zaopatrzonym bufetem (dziedzina: integracja społeczna)

Podstawcie sobie teraz pod poszczególne numerki "imprezki" organizowane w Lublinie i będziemy mieli ESK 2016
Od razu podpowiadam: poz. 4 = jarmark jagielloński, poz. 7 = Motor RKS
Rozwiń
brrr
brrr (13 października 2010 o 02:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='krzysiek' date='13 październik 2010 - 00:30 ' timestamp='1286922601' post='360746']
Fakt, w Lublinie widać to wypieranie naszych narodowych wartości wyjątkowo dobrze. To rekord świata. Głupota niespotykana nigdzie
[/quote]
wartości narodowe - na tak, wartości klerylarne - na nie
Rozwiń
krzysiek
krzysiek (13 października 2010 o 00:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Takiej rezygnacji z preferowania własnej kultury na rzecz kultury diaspor nie spotkałem w żadnym innym miejscu a przemierzyłem kawał globu bo od Irkucka do Charente we Francji.

Fakt, w Lublinie widać to wypieranie naszych narodowych wartości wyjątkowo dobrze. To rekord świata. Głupota niespotykana nigdzie
Rozwiń
Andrzej
Andrzej (13 października 2010 o 00:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='kinol' date='12 październik 2010 - 23:31 ' timestamp='1286919114' post='360730']
Nie w każdym przypadku tak jest jak mówisz.Tym z Bramy Grodzkiej podejrzewam,że Wysocki z rana drzwi otwiera.
Hmmmm,ale czy Skrzypka na Dachu napisał Moniuszko? Mam się cieszyć,że coś tu tworzył H.Wieniawski?...skoro Michnik i tak mi zarzuci,że to nie Polak - jak to zrobił w reportażu "zwyczajny marzec" w stosunku do Chopina i Mickiewicza.Takiej rezygnacji z preferowania własnej kultury na rzecz kultury diaspor nie spotkałem w żadnym innym miejscu a przemierzyłem kawał globu bo od Irkucka do Charente we Francji.
[/quote]

A w Krużewnikach TY był?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!