sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Lublin wspominał Jana Pawła II. Uroczysta msza św. w kościele na Czubach

Dodano: 10 czerwca 2017, 08:43

Świątynia przy murach, której modlił się Jan Paweł II została wczoraj uroczyście poświęcona.
Świątynia przy murach, której modlił się Jan Paweł II została wczoraj uroczyście poświęcona. (fot. Justyna Jarosińska/Gość Niedzielny Lubelski)

Wczoraj minęło 30 lat od wizyty Jana Pawła II w Lublinie. 9 czerwca 1987 r. papież spotkał się m.in. z byłymi więźniami obozu na Majdanku. Był na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i odprawił mszę świętą na Czubach. Wczoraj swojego profesora wspominał KUL. Także wierni modlili się podczas uroczystej mszy świętej w kościele Św. Rodziny. W Eucharystii uczestniczyły tłumy.

Arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski podczas homilii przypomniał trzecią pielgrzymkę Jana Pawła II, podczas której Jan Paweł II odwiedził Lublin. – „Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata” – do tych Chrystusowych słów nawiązał św. Jan Paweł II trzydzieści lat temu, przemawiając podczas Eucharystii sprawowanej tuż obok, przy znoszących się murach naszej świątyni i odniósł te słowa nie tylko do owych 50 diakonów mających wtedy przyjąć święcenia prezbiteratu, ale do wszystkich wiernych.

W mszy świętej przy budowanym kościele na Czubach uczestniczyło wówczas ok. miliona wiernych zarówno z diecezji lubelskiej jak też sąsiednich diecezji.

– W trzydziestą rocznicę pobytu papieża Polaka w naszym mieście i na tym miejscu, spotykamy się aby podziękować Bogu za dar wielkiego i świętego papieża – mówił arcybiskup Budzik. – Dziękujemy również na tę świątynię, która dziś jednoczy na tym miejscu. Chcemy ją uroczyście dedykować, konsekrować czyli poświecić Bogu. Jest ona naszym darem dla Boga, ale równocześnie jest darem Boga dla nas.

Arcybiskup Stanisław Budzik przypomniał również historię lubelskiej parafii pw. Św. Rodziny jak też czas kiedy był budowany kościół. – Na zdjęciach z wizyty Ojca Świętego widzimy wznoszące się ku niebu mury tej świątyni – mówił metropolita lubelski. – Budowę w stanie surowym zakończono w roku 1990. Pierwsza msza święta została odprawiona w noc Bożego Narodzenia i kościół został wtedy pobłogosławiony przez biskupa Piotra Hemperka.

Świątynia przy murach, której modlił się Jan Paweł II została wczoraj uroczyście poświęcona.

Wczoraj Jana Pawła II wspomniała nie tylko parafia na Czubach, ale Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie Karol Wojtyła wykładał. Można było zobaczyć m.in. tron z wizyty papieża. Można było posłuchać również wspomnień pracowników KUL z wizyty Ojca Świętego.

(fot. Justyna Jarosińska/Gość Niedzielny Lubelski)
gtr
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gtr
gtr (12 czerwca 2017 o 14:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
JP2 i Reagan zrobili dla świata bardzo dużo dobra. Dla przeciwwagi pokazali kto jest ZŁY i kogo się wystrzegać.
 Jeszcze przyjaciel JPII Pinochet,tez robił dobrze jest juz w niebie
Rozwiń
Gość
Gość (12 czerwca 2017 o 14:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Maryja królowa Polski,szukam w historii,nie czegoś takiego,a gdyby nawet to słaba ta królowa potop,rozbiory,powstania,wojny światowe,wszystko przegrane,może król pomoże,ponad 2 miliony młodych uciekło za chlebem na zmywak,ratujcie się kto może,Sadurska tylko ostatnio doznała łaski 90 tys na miesiąc,reszta w drodze do szpitalnej kolejki pomrze w niełasce.
Rozwiń
Gość
Gość (11 czerwca 2017 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wvzoraj tez odbyl sie rajd rowerowy po ulicach Lublina sladami Jana Pawla organozowany przez mlodziez Gimnazjum nr.15 im.Jana Pawla Ii.Szkoda ze nic o tym pieknym czynie mlodziezy nie wiecie i nic nie piszecie WSTYD
Rozwiń
Milionerzy
Milionerzy (11 czerwca 2017 o 09:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a dzie czarni widzieli ten MILION ludzi? Chyba im się popier... z podpier...niczonymi MILIONAMI z budżetu!
Rozwiń
Tabernakulum Anna
Tabernakulum Anna (11 czerwca 2017 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no oni tak budują rodzinę bogiem silną, ze każdy z nich ma UKRYTA RODZINE niczym Jezus w Eucharysii...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!