poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Lublin wspomina wizytę papieża. To już 25 lat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 czerwca 2012, 18:52
Autor: AA

 (Jacek Mirosław)
(Jacek Mirosław)

9 czerwca 1987 r. Jan Paweł II wyświęcił w Lublinie 49 diakonów. Dziś po południu, w tym samym miejscu, rozpoczną się uroczystości rocznicowe.

– Na pewno wezmę w nich udział – mówi Maria Wiśnioch, była pracownica Muzeum na Majdanku, przewodnik PTTK, która ćwierć wieku temu podczas papieskiej wizyty w Lublinie opiekowała się zagranicznymi dziennikarzami. – Do tej pory przechowuję kartkę, na której jest rozpisany harmonogram naszej pracy 9 czerwca 1987 r.

– Wszystko jest już przygotowane pod względem organizacyjnym – zapewnia ks. dr Ryszard Podpora, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

– Zabezpieczone są zarówno parkingi jak też pomoc medyczna. Do Lublina przyjedzie ok. 30 autokarów z pielgrzymami. Spodziewamy się, że w sumie w uroczystościach weźmie udział od 2 do 5 tys. osób.

– Nikt z zaproszonych gości się nie wycofał. Swój przyjazd potwierdziło niestety niewielu księży, którzy 25 lat temu jako diakoni przyjęli święcenia z rąk Ojca Świętego. To zrozumiałe. Są rozproszeni praktycznie po całym świecie – dodaje ks. Podpora.

Uroczystości przy kościele p.w. Świętej Rodziny na Czubach rozpoczną się o godz. 17. – Będzie to zarówno modlitwa jak też śpiew. Koncert przygotowany na bazie myśli i wspomnień o bł. Janie Pawle II – dodaje ks. dr Podpora.

O godz. 18 uroczystą Eucharystię będzie sprawował ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Po nabożeństwie rozpocznie się koncert w kościele.

Z okazji 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Lublinie został wydany specjalny album. W jubileuszowej księdze Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium wykorzystano wiele nieznanych zdjęć, map, dokumentów i rękopisów. Umieszczono w niej także informacje np. jak Służby Bezpieczeństwa przygotowywały się do przyjazdu papieża do Lublina.

Do publikacji dołączona jest płyta z filmem z uroczystości nadania Janowi Pawłowi II honorowego obywatelstwa Lublina.

Więcej informacji o papieskich uroczystościach na stronie archidiecezji lubelskiej www.diecezja.lublin.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!