czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Mądrzy, bogaci, atrakcyjni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 grudnia 2006, 20:04

Lublin jako 800-tysięczna metropolia, tłumy turystów ściągające do nas z całego świata i biopaliwa - znak firmowy Lubelszczyzny.

Dotarliśmy do analiz Zespołu ds. Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020. Przedstawiciele ministerstw, urzędów wojewódzkich i marszałkowskich oraz wybitni eksperci świata nauki przewidują dla Lubelszczyzny świetlaną przyszłość.
Według nich w 2020 r. produkt krajowy brutto Lubelszczyzny będzie rósł półtora raza szybciej niż teraz. I to wcale nie dzięki wielkim inwestycjom, ale przez dobre wykorzystanie potencjału, którym dysponujemy. Chodzi np. o zasoby turystyczne. - Lepszy dojazd z Lublina do głównych atrakcji turystycznych może wzmocnić rolę miasta jako centrum turystyki o znaczeniu międzynarodowym - podkreśla prof. Tadeusz Markowski z Uniwersytetu Łódzkiego. Profesor wskazuje także nasz region, jako najsilniejszy ośrodek akademicki Polski wschodniej. Jak to wykorzystać? Inwestując w badania naukowe, głównie związane ze specyfiką regionu, np. biopaliwami.

Eksperci przewidują, że za 15 lat na Lubelszczyźnie będzie studiowało ok. 70 proc. mieszkańców w wieku 20-24 lat (teraz studiuje 45 proc.). A w Lublinie i jego okolicach będzie mieszkać, pracować i studiować nawet 800 tys. osób. Zaludni się też Chełm i Zamość.
Ekologiczne rolnictwo to, zdaniem fachowców, przyszłość naszego regionu. Ale niezbędne jest w tym celu rozbudowanie terenów targowych i giełd a także komunikacji. Chodzi o lotnisko i drogi szybkiego ruchu. - Istotne jest przeforsowanie pomysłu i stworzenie nowego transeuropejskiego korytarza transportowego łączącego: Gdańsk - Warszawę -
Lublin - Kowel - Odessę - zauważa dr inż. Tomasz Parteka z Politechniki Gdańskiej.
Ten szlak, a także działający w Lublinie uniwersytet polsko-ukraiński, mają wpłynąć na zacieśnienie naszej współpracy z Ukrainą. Bo, zdaniem ekspertów, kontakty z sąsiadami będą jednym z kluczowych czynników kształtujących nasz rozwój. Powinny więc powstać szybkie połączenia kolejowe z Lublina i Rzeszowa do Lwowa, a także kilkanaście nowych przejść granicznych.
Te wszystkie wnioski znajdą się we wstępnej wersji Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Polski Wschodniej, która za tydzień zostanie zaprezentowana na konferencji w Warszawie. - W styczniu zaczną się konsultacje społeczne w stolicach pięciu regionów, których dotyczą badania - wyjaśnia Magdalena Puzio z ministerstwa. - Potem dokument trafi pod obrady rządu, a ten prześle gotową wersję do Brukseli. Tak powstanie dokument, który wyznaczy nam drogę do rozwoju pięciu najbiedniejszych regionów w Polsce.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!