czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Przy Jezuickiej może powstać centrum spotkań artystów z całej Europy

Leszek Mądzik chce stworzyć w Starym Teatrze miejsce spotkań reżyserów, aktorów, malarzy, muzyków z całej Europy. Jego projekt trafił już do prezydenta Lublina. Pomysł Międzynarodowego Centrum Teatru popierają m.in. Mikołaj Górecki, Jan Englert i Andrzej Wajda.
Projekt Mądzika daje pewność odbudowy i właściwego zagospodarowania tego teatru - piszą Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda. A Lech Śliwonik, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie dodaje: Jego pozycja w świecie i rozległe kontakty to fundament, na którym można zbudować w Lublinie miejsce spotkań artystów z całej Europy.

- Tuż przed świętami złożyłem projekt Międzynarodowego Centrum Teatru prezydentowi Wasilewskiemu. Powiedział, że zabiera lekturę na święta, teraz czekam na jego opinię - mówi Leszek Mądzik, jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów na świecie.
- Pan prezydent jeszcze studiuje projekt. Jednocześnie nie wyobraża sobie, żeby decyzję o przyszłym użytkowniku zabytkowego teatru nie poprzedzić szerokimi konsultacjami w środowisku artystycznym Lublina - mówi Mirosław Kalinowski z Urzędu Miasta.

W zabytkowym budynku artysta widzi klasyczne formy teatru (literackiego, teatru słowa), monodramy, teatr tańca, pantomimę, kameralne formy operowe. Poza prezentacjami na scenie w Starym Teatrze odbywały by się warsztaty, spotkania autorskie z ludźmi teatru, literatury, poezji i plastyki, sesje naukowe, kameralne wystawy, koncerty muzyczne. Centrum zadbałoby również o gromadzenie taśmoteki umożliwiającej projekcje filmów z zapisami spektakli, prób i biografii artystów. Dział dokumentacji gromadziłby fundusze na zbiór literatury, opracowań tekstowych, muzycznych i filmowych działalności współczesnej sztuki inspirującej się teatrem. - To co jest w rozsypce, a stanowi wartość minionego i obecnego czasu w obrębie teatru znalazłoby swoją przystań - mówi Mądzik.

Projekt Mądzika nawiązuje do już istniejących tego typu instytucji. Takich jak: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu czy słynne Nordisk Teaterlaboratorium Eugenia Barby z Holstebro w Danii i Międzynarodowy Ośrodek Twórczości Teatralnej Petera Brooka z Paryża.

• Skąd wziął się pomysł?

- Z chęci poświęcenia reszty mojego życia tej misji. Pragnę stworzyć żywy organizm, który tu w Lublinie, miejscu istnienia tylu wyższych uczelni, da szansę zetknięcia się i przeżycia wielkiej sztuki, która by gościła na Starym Mieście, w Starym Teatrze - kończy Leszek Mądzik.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!