środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Majdanek, muzeum w podziemiach, skansen. Lublin walczy o dotacje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lutego 2010, 21:05

Dostaniemy kilkanaście milionów złotych na zainwestowanie w obiekty kulturalne. Urzędnicy są pewni wsparcia, bo projekty zostały bardzo wysoko ocenione.

– Uzyskaliśmy świetny wynik, można to traktować jako gwarancję przyznania dotacji – mówi Michał Krawczyk, zastępca dyrektora kancelarii prezydenta. – Decyzja powinna zapaść w najbliższych tygodniach. W połowie maja będziemy mogli podpisać umowę i zabrać się do pracy.

Chodzi o wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego, które przekroczy 12 mln zł. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale lubelskie projekty zostały bardzo dobrze ocenione.

Fortuna muzealna

W pomieszczeniach staromiejskiej Piwnicy pod Fortuną, Ratusz chce urządzić jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. W podziemiach zdobionych unikatowymi freskami powstanie multimedialne muzeum historii Lublina.

Odwiedzający zobaczą dziesiątki prezentacji, wyświetlanych na ponad 20 monitorach. Ekspozycja nie będzie podzielona chronologicznie, a w oparciu o tematy. W dwóch salach zobaczymy np., jak Lublin prezentował się w XVI w. W kolejnych pomieszczeniach zapoznamy się z wielokulturową przeszłością miasta. Znajdzie się też miejsce na odtworzenie dawnych lochów i wystawę narzędzi tortur.

Sukces Ratusza oznacza, że z piwnicami przy Rynku 8 pożegna się największy w Lublinie antykwariat.

– Wiosną trzeba się będzie szykować do przeprowadzki – mówi Marek Słomianowski, który po raz kolejny musi szukać miejsca dla swoich zbiorów. – Będzie trudno, bo na Starym Mieście nie ma odpowiedniego lokalu. Może będę zmuszony zakończyć działalność.

Losy antykwariatu rozstrzygną się w maju, kiedy zacznie się adaptacja piwnic. Unia ma przeznaczyć na ten cel 2,2 mln zł. Kolejny milion wyłoży magistrat. Otwarcie pod koniec przyszłego roku.

Miasteczko w skansenie

Z unijnych pieniędzy skorzysta również Muzeum Wsi Lubelskiej. W skansenie chcą odtworzyć prowincjonalne miasteczko z lat 30. ubiegłego wieku. To jeden z największych tego typu projektów we wschodniej Europie. Udało się zdobyć 7,5 mln zł na pierwszy etap inwestycji. Muzeum dołoży niemal drugie tyle.

– Za te pieniądze powstanie m.in. ratusz, szkoła, areszt i remiza – mówi Łukasz Konopa, z Muzeum Wsi Lubelskiej. – Pierwszy etap to mniej, niż jedna trzecia całego projektu. Cieszymy się i z tego, bo do tej pory miasteczko przegrywało walkę o dotacje.

Majdanek walczy

O unijne wsparcie stara się również Muzeum na Majdanku. Chodzi o adaptację jednego z baraków na cele wystawiennicze. Koszty szacowane są na blisko 2 mln zł. Muzealnicy mogą otrzymać ponad 1,3 mln zł dotacji. Ich projekt został dobrze oceniony, ale daleko mu do czołówki.

Dom kultury potrzebny

Wśród liderów znalazł się natomiast projekt budowy domu kultury przy ul. Judyma. Zajął trzecie miejsce w rankingu. To oznacza, że miasto na ten cel może otrzymać prawie 2,5 mln zł dotacji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Chłop Polski
ami
KK
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chłop Polski
Chłop Polski (2 lutego 2010 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rzeszów pozyskał 300 zł /mieszkańca .....Lublin???????- 30 zł/ również na mieszkańca -to mówi samo za siebie kogo wybraliśmy do naszych urzędów. Ciekawe czy u biskupa dostaną rozgrzeszenie za grzech zaniedbania ?
Rozwiń
ami
ami (2 lutego 2010 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy nowa siłownia zamiast kina Apollo to też za dotacje unijne? Kulturystyka albo kultura, oto jest pytanie, co panie Wasilewski?
Rozwiń
KK
KK (2 lutego 2010 o 08:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TAK SĄ PEWNI CI NIEUDACZNICY KTÓRZY NASZYM MIASTEM RZĄDZĄ DOTACJI JAK DOTACJI DO TYCH DRÓG KTÓRYCH NIE MA BYLI PEWNI .SIEDZA CI TAM W URZĘDZIE MIEJSKIM PSEUDO SPECJALIŚCI OD POZYSKIWANIA DOTACJI I NIC NIE ROBIĄ CO WIDAĆ NA KTÓRYM JESTEŚMY MIEJSCU W POLSCE ,NA TRZECIM OD KOŃCA.A NASZ PREZYDENT ZAMIAST ICH WYRZUCIĆ NA ZBITY PYSK ZA BRAK EFEKTÓW TEŻ NIC NIE ROBI ?A WSZYSCY ZADOWOLENI BO PENSJE LECĄ I TAK TO SIĘ KRĘĆI JAK STOŁKI OBSIADŁO TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI .
Rozwiń
VIP
VIP (2 lutego 2010 o 08:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla czego o dotacjach słyszy się tylko przed wyborami ?? Proszę podać ile Lublin do tej pory pozyskał środków unijnych i co z nich do tej pory zrobiono, oraz porównać to do innych miast, mogą być nawet mniejsze.....

tubtin- miasto flustracji
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!