sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Stary Lublin  (Google Earth)
Stary Lublin (Google Earth)

W galerii Google Earth można oglądać wirtualne makiety 3D Lublina stworzone przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN”.

– Jest to dla nas i miasta Lublin wielkie wyróżnienie, mamy nadzieję, że dzięki temu wzrośnie jego rozpoznawalność na świecie. Wirtualne makiety 3D to kolejny internetowy projekt ośrodka, który doczekał się uznania i wszedł w światowy obieg informacji – mówi Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN”.

Do tej pory makiety, obrazujące rozwój przestrzenny i architekturę Lublina, były dostępne pod adresem przewodniki.teatrnn.pl. Wchodząc na tę stronę użytkownik miał dostęp do modeli 3D miasta z różnych wieków, które można było obejrzeć bezpośrednio w przeglądarce za pomocą wtyczki Google Earth. Dzięki wykorzystaniu tej technologii internauta mógł obejrzeć model z dowolnej perspektywy i porównać go z archiwalnymi zdjęciami czy nagraniami. Po publikacji makiet w galerii Google Earth dostępnej dla internautów z całego świata znacznie poszerzy się krąg ich odbiorców.

– Wykorzystaliśmy technologię Google, bo zgodnie z misją tej firmy, umożliwia ona uporządkowanie zasobów informacji, tak by stały się powszechnie dostępne i użyteczne – dodaje Tomasz Pietrasiewicz.

Wirtualne makiety Lublina powstały w ramach projektu "Lublin 2.0 – Interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta". Projekt został zrealizowany w ramach programu Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN” związanego z przygotowaniami do obchodów 700. rocznicy lokacji Lublina na prawie magdeburskim, które odbędą się w 2017 roku. Jego realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2010 roku zespół ośrodka zbudował pierwszą wirtualną makietę fragmentu Lublina z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Doświadczenie zdobyte podczas jej realizacji zostało wykorzystane podczas kolejnego etapu polegającego na stworzeniu czterech wirtualnych makiet Lublina wizualizujących miasto w różnych fazach jego rozwoju: w latach 60. XIV w., u schyłku XVI w., w połowie XVIII w. oraz w latach 30. XX w. Kilka modeli z makiet wykorzystaliśmy w przewodniku po Lublinie z zastosowaniem poszerzonej rzeczywistości, dostępnym w aplikacji Layar.

Makiety są dostępne w Galerii Google Earth: KLIKNIJ TUTAJ

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
abi
abi
J. Korwin
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

abi
abi (11 września 2012 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I dopiero dzisiaj to zauważyliście? Brawo.
Rozwiń
abi
abi (11 września 2012 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I dopiero dzisiaj to zauważyliście? Brawo.
Rozwiń
J. Korwin
J. Korwin (11 września 2012 o 16:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a żadne zdjęcia z tego okresu się nie zachowały?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!