sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Mały retusz placu Litewskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 stycznia 2009, 19:56
Autor: Dominik Smaga

Zamiast krzywego asfaltu będzie kostka z granitu, a fontanna tryśnie wodą wyżej niż do tej pory. Wszystko ma być gotowe przed lipcową 440 rocznicą unii lubelskiej.

Na gruntowną i ostateczną przebudowę placu jeszcze poczekamy. Najpierw architekci muszą ustalić, jak ostatecznie ma wyglądać plac, a Ratusz musi znaleźć pieniądze na roboty. Może to potrwać nawet kilka lat. Żeby przez ten czas plac nie straszył swym wyglądem, magistrat postanowił go wyremontować. Prace rozpoczną się wiosną, skończę w czerwcu.

Wyremontowane zostaną wszystkie alejki na placu. Zniknie z nich stary pofałdowany asfalt. - Kostka brukowa będzie podobna do tej na Starym Mieście. Ale nie wiemy jeszcze, jaki to będzie odcień - mówi Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta. Zostanie utwardzona też jedna z wydeptanych ścieżek - ta między budynkami UMCS prowadząca do ul. Radziwiłłowskiej.

Magistrat zarezerwował na ten cel 700 tys. złotych. A gdy rozpocznie się zasadnicza przebudowa placu, kostka zostanie zdjęta i wykorzystana w innym miejscu. Tak, by nic się nie zmarnowało.

Remont czeka również wysłużoną fontannę. - Zakupiliśmy już dwie pompy, które będą tłoczyć wodę do instalacji - informuje Dorota Krzęciewska-Smolińska z lubelskiego magistratu. - Dzięki nim słup wody będzie wyższy, a fontanna nie będzie się tak często psuła.

- Nowe pompy będą zamontowane pod niecką fontanny - wyjaśnia Andrzej Kozak z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - Nie będziemy pruć dna zbiornika, urządzenia włożymy w otwór na środku - tłumaczy Krzęciewska-Smolińska.

Inaczej mają też wyglądać obręcze z dyszami, z których tryska woda. Zamiast okrągłych, pojawią się rury ułożone w podobny wielokąt, jak niecka wodotrysku.

Tego, jak wysoko ma tryskać woda, fachowcy zdradzać nie chcą. - Mamy pewne wyliczenia, ale instalacja jest stara i nie ma pewności, czy wszystko zadziała tak jak przewidujemy - tłumaczy Kozak.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Michał23
~gość~
J-k
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Michał23
Michał23 (12 stycznia 2009 o 18:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Plac Litewski służy głównie dzieciom,więc nie wskazana jest szorstka kostka,powinna być gładka,ale nie śliska.
Rozwiń
~gość~
~gość~ (12 stycznia 2009 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech miasto zwróci baczną uwagę na tą kostkę. Po tej na starym mieście ciężko się chodzi, szczególnie w obcasach. Co z tego że ładnie wygląda jak się nie da niej normanie chodzić?
Rozwiń
J-k
J-k (12 stycznia 2009 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli ma być kostka granitowa, to proszę niechaj będzie to kostka mała, podobna do tej na cmentarzu na Lipowej. Niech urzędnicy miejscy pomyślą o osobach starszych, kalekich i malutkich dzieciach, osobach które mają problemy z chodzeniem.
Rozwiń
Michał23
Michał23 (12 stycznia 2009 o 06:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po tym remoncie wskazane jest aby dopilnować porządku na placu. Powinien być stały dozór straży miejskiej i od czasu do czasu patrolu policji. Przy wejściowych alejkach na plac powinny stanąć tablice nakazujące zachowania czystości i za co możemy być ukarani mandatem i w jakiej kwocie.
1.Śmiecenie -300zl.
2.Świadome niszczenie zieleni -500zł.
3.Nie sprzątnięcie po psie -1500zł.
4.Spożywanie alkoholu -4500zł.
Wówczas Pl.Litewski będzie spełniał swoją rolę w Lublinie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!