poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Mandat za taxi-wyjątek. Znaki drogowe nie zawsze są logiczne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2010, 11:27

Początek każdej zatoczki dla taksówek w naszym regionie jest oznaczony znakiem... „koniec postoju”. Jeśli ktoś myśli, że za takim znakiem może zaparkować samochód, jest w błędzie.

Przekonał się o tym pan Jacek z Bełżyc, który w ub. tygodniu przyjechał do Lublina.

– Poszukiwałem miejsca do zaparkowania samochodu – wspomina. – Na parkingu przy ul. Grottgera niestety miejsc wolnych nie było, jednak znalazłem jedną wolną lukę między samochodami ustawionymi wzdłuż ulicy – na zatoczce. Miejsce znajdowało się kilka metrów za znakiem oznaczającym koniec postoju taksówek.

– Skoro koniec, to znaczy że za znakiem mogę zaparkować – przekonuje kierowca. – Po powrocie do auta za wycieraczką znalazłem wezwanie do Straży Miejskiej, w związku z parkowaniem samochodu w miejscu przeznaczonym dla postoju taxi (grozi za to 100zł mandatu i 1 punkt karny – red.)

Pan Jacek zdziwiony pojechał do Straż Miejskiej. – Tam cztery osoby usiłowały mi wmówić, że w Polsce tak wygląda oznakowanie miejsc dla taxi – mówi. – Wszyscy twierdzili, że znak D-20 („koniec postoju taksówek”) oznacza jego początek, zaś znak D-19 („postój taksówek”), oznacza jego koniec. To jakiś absurd.

– Samochód tego pana był zaparkowany niezgodnie z przepisami – przekonuje Robert Gogola z lubelskiej Straży Miejskiej. I powołuje się na rozporządzenie ministra infrastruktury z 2003 r. na temat warunków technicznych dla znaków drogowych.

W jednym z załączników do tego rozporządzenia czytamy: „Znaki D-19 i D-19a powinny być wykonane jako dwustronne i umieszczane przy krawężniku obok miejsca, na które podjeżdża pierwsza z oczekujących taksówek”.

– Może to nielogiczne, ale prawidłowe. To wyjątek od reguły stosowanej przy większości znaków (zwykle znak informuje o tym, co jest za nim – red.) – wyjaśnia Artur Banaszkiewicz, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.

– Taki sposób oznaczania ma ułatwić życie taksówkarzom i ich klientom. Dzięki temu wiadomo, że pierwsza taksówka, do której należy wsiąść, zawsze stoi przy znaku „postój taksówek”.

– Właśnie dlatego, że takie oznaczenie jest nielogiczne, zostało potraktowane jako wyjątek i osobno opisane w przepisach – dodaje Anna Adamiak, zastępca dyrektora Wydziału Dróg i Mostów w lubelskim Urzędzie Miasta.

– Ale dzięki temu taksówkarze podjeżdżający kolejno na postój mogą się ustawiać jeden za drugim, a nie jeden... przed drugim.

– Gdyby znaki stały odwrotnie, to ostatnia taksówka na postoju byłaby pierwsza, przedostatnia byłaby druga itd. – tłumaczy Grzegorz Bury, taksówkarz z Lublina. – A żeby zająć miejsce auta, które opuściło postój, musielibyśmy się cofać.

Artur Banaszkiewicz zauważa, że jedyne, do czego można się przyczepić, to że to oznaczenie postoju taksówek powinno widoczne z obu stron. – Tu tak nie jest – podkreśla. – Kolejność znaków jest jednak jak najbardziej prawidłowa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
aga
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aga
aga (20 listopada 2016 o 12:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
uzasadnienie sądu w Łodzi - na temat odwołania się że znaki nie są prawidłwo umieszczone i nie sa dwustronne - otóż dwustronność znaków jest istotna dla pieszych a nie dla kierowców i mam zapłacić mandat za to że nie zauważyłam tego oznakowania najeżdżając z przeciwnego pasa ruchu: "Na ulicy xxxx ustawione są znaki drogowe D-19 "postój taksówek" i D20 "koniec postoju taksówek", stanowiące o początku i końcu postoju taksówek. Znaki ustawione są po prawej stronie jezdni. Zasady oznakowania miejsca przeznaczonego na postój taksówek określa pkt. 5.2.19 załącznika nr 1 do Dziennika Ustaw nr 220, poz 2181 z dnia 23.12.2003r. zatytułowanego "szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki ich umieszczania na drogach". Przepisy te stanowią, iż znaki D-19 i D19a powinny być wykonane jako dwustronne. W omawianej lokalizacji projektant drogi i zarządca ruchu na drodze zdecydowali o zastosowaniu jednostronnego znaku D-19 uznając, iż takie rozwiązanie nie powinno mieć wpływu na organizację ruchu, gdyż omawiany znak umieszczony w przeciwną stronę do kierunku najazdu ( dwustronny ), może mieć znaczenie jedynie dla pieszych, którzy poszukują postoju taksówek."
Rozwiń
Gość
Gość (25 września 2016 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wystarczy zdefiniować, że postój taxi to miejsce między znakami początek i koniec postoju
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2016 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest najgłupsze tłumaczenie tego oznakowania !!! Jaki kraj takie tłumaczenia? Jak cos na swiecie jest przekreślone to oznacza KONIEC !!! Więc czy nie moze być normalnie
Rozwiń
Gość
Gość (21 grudnia 2015 o 20:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gliwice - podobnie. Też zaparkowałem myśląc, że za znakiem przekreślonego taxi można parkować - ale tam jak widać są w porządku taksówkarze, bo nie donieśli na mnie :)
Rozwiń
Gość
Gość (29 maja 2015 o 08:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakieś to dziwne dla mnie, że wprowadzono wyjątek, który wprowadza miliony kierowców w błąd zamiast zostawić znaki tak jak reszta, czyli początek postoju powinien oznaczać, że za znakiem jest postój taxi i wprowadzić przepis regulujący w jaki sposób mają taksówki się ustawiać na takim postoju. Wtedy wyjątek był by dla dużo mniejszej ilości osób, które bez problemu wiedziały by jak zaparkować swoją taksówkę na postoju.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!