poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Marek Poznański wysyła pocztówki do Szwedów. Już są gotowe

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 stycznia 2013, 15:39
Autor: pab

Tak wygląda pocztówka Marka Poznańskiego (Materiały Marka Poznańskiego)
Tak wygląda pocztówka Marka Poznańskiego (Materiały Marka Poznańskiego)

1000 pocztówek poseł Marek Poznański (Ruch Palikota) wyśle europejskim politykom i dziennikarzom. Pisze w nich o Szwedach, którzy w XVII wieku ograbili Polskę, a teraz nie chcą wypłacić odszkodowania.

Marek Poznański domaga się zwrotu zagrabionych podczas Potopu Szwedzkiego dóbr kultury. W swoim oświadczeniu wyjaśnia o jakie dzieła chodzi:

"Wskutek prowadzonych działań wojennych podczas tzw. Potopu Szwedzkiego oraz kampanii zaboru polskich dóbr kultury, Szwedzi są obecnie w posiadaniu takich polskich dzieł, jak: pierwsze norymberskie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach ciał niebieskich” z 1543 roku, dwa traktaty astronomiczne z 1490 i 1492 roku, inkunabuł treści lekarskiej z 1490 roku i słownik gramatyczny - wszystkie dzieła są podpisane przez Kopernika oraz zawierają jego odręczne notatki; Statut Łaskiego, wydany w 1506 roku, w Krakowie, w którym znajduje się najdawniejszy drukowany tekst Bogurodzicy; pierwsze wydanie "Kazań na niedzielę i święta całego roku” księdza Piotra Skargi z 1595 roku; "Polonia” Marcina Kromera z 1577 roku – jedno z najstarszych wówczas dzieł poświęconych Polsce; "Agenda” Hieronima Powodowskiego z 1605 roku - jedno z ważniejszych dzieł liturgii katolickiej; "Zielnik” Szymona Syreńskiego z 1613 roku.

Polskie woluminy znajdują się nie tylko w Uniwersyteckiej Bibliotece w Uppsali, ale również w mniejszych bibliotekach rozrzuconych po terytorium całej Szwecji. Dla przykładu bibliotece w Jätlandii znajdują się dwie cenne pozycje z prywatnej biblioteki króla Zygmunta II Augusta: "Opera Omnia” Hipokratesa, wydrukowana w Bazylei w 1546 roku, i "De historia animalium” Arystotelesa wydana w Paryżu w 1533 roku, które dostały się w szwedzkie ręce podczas grabieży Zamku Królewskiego w Warszawie w 1655 roku."

Poznański zamierza rozesłać kartki w piątek. Trafią do europejskich polityków i dziennikarzy, w tym do mediów i urzędników ze Szwecji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
heh
Paulin
ojjjjj
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

heh
heh (17 stycznia 2013 o 19:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rację ma, ale czy to on się tym ma zająć?
Równie dobrze pocztówkimoże wysłać Pani Gienia z osiedlowego zieleniaka.
Różnica będize taka, że Ona to zrobi za swoje pieniądze i bez rozgłosu.
Rozwiń
Paulin
Paulin (17 stycznia 2013 o 17:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wlasciwie ma racje, tylko czy ten pomysl z tymi pocztowkami jest dobry.

Te zabytki sa czescia Polski i jest to logiczne zeby sie tego domagac. A Kopernik to nasza gwiazda.
Rozwiń
ojjjjj
ojjjjj (17 stycznia 2013 o 17:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto tu jest głupi?
Z jednej strony "kobieta" walcząca o prawa dla dewiantów i uznanie ich za normalnych z drugiej "naukowiec" walczący o odzyskiwanie jak nie monet od Hiszpanii, to innych dóbr kultury od Szwecji... Dlaczego nie walczy o odzyskanie dóbr od Niemiec albo Rosji? Zabrali je stosunkowo niedawno. Są mniej warte, czy boi się wychylić spod pantofla?
Cała partia odmieńców, która nie ma pojęcia o niczym, ale daje o sobie znać idiotycznymi pomysłami jak choćby skargi na nauczanie o męce Jezusa - bo to nauczanie jak zabijać ze szczególnym okrucieństwem lub skargi na nauczanie o cudzie w Kanie Galilejskiej - bo to promocja alkoholizmu, partia walcząca o legalizację narkotyków i homozwiąków... Czy to jest normalne? To są normalni ludzie warci jakiejkolwiek uwagi wśród Polaków i za granicami kraju?

Proszę Cię... Świat się śmieje z nas dzięki takim "politykom", a kraj powoli chyli się ku upadkowi.

O dobra kultury dbać powinien minister kultury, nie jakiś podrzędny archeolog-polityk z pseudopartii.
Rozwiń
finea
finea (17 stycznia 2013 o 16:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Głupiś. Na całym świecie szanujące się kraje domagają się zwrotu zagrabionych dóbr kultury. Ale żeby to rozumieć trzeba wychodzić trochę poziomem poza codzienny browarek i tv jako rozrywkę.
Rozwiń
zmasakrowany
zmasakrowany (17 stycznia 2013 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kartki wyśle na koszt podatnika oczywiście.


Boże, co za deb***izm.

Przy takim poziomie naszych rządzących tylko dwa słowa cisną się na usta: KOMUNO WRÓĆ!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!