poniedziałek, 24 kwietnia 2017 r.

Lublin

Marszałek szturmuje plac

Dodano: 4 listopada 2001, 19:05
Autor: (moul)

Zwolennicy ustawienia pomnika marszałka na Placu Litewskim rozpoczęli budowę cokołu nie czekając na opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
W sobotę część placu Litewskiego, w której ma stanąć pomnik, została ogrodzona. Robotnicy zdjęli płyty chodnikowe i przygotowują fundament w miejscu, gdzie jeszcze przed kilkoma lat wznosił się pomnik Wdzięczności.
Niestety, Michał Witwicki, rzeczoznawca z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego negatywnie ocenił usytuowanie pomnika Piłsudskiego na pl. Litewskim. Na podstawie jego oświadczenia Halina Landecka, Wojewódzki Konserwator Zabytków miała przygotować ostateczną opinię na temat lokalizacji pomnika na pl. Litewskim. Orzeczenie dopiero zostanie wydane, tymczasem prace trwają.
W ubiegłą środę, podczas konferencji prasowej w ratuszu, wiceprezydent Lublina Zbigniew Wojciechowski przypomniał, że ta część pl. Litewskiego, została specjalnie przygotowana pod pomnikową zabudowę. – W tym miejscu stał przecież pomnik Wdzięczności. Marszałek stanie niemal na jego fundamencie.
Podczas niedzielnej mszy w Kościele Garnizonowym poświęcony został kamień węgielny. Odsłonięcie pomnika Piłsudskiego zaplanowano na 10 listopada. W tym dniu przypada rocznica przyjazdu marszałka do Polski z twierdzy Magdeburg.
We wnętrzu budowanego postumentu zostaną umieszczone urny z ziemią z pól bitew pod Jastkowem, Komarowem, Cycowem i Zamościem. W lubelskim ratuszu oczekuje już urna z ziemią z Cycowa, kolejne mają dotrzeć w ciągu najbliższych dni. Prezydent Wojciechowski obiecuje, że do sierpnia przyszłego roku w pomniku pojawią się urny z ziemią ze wszystkich pól bitewnych po naszej stronie Wisły.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24