wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Matura 2017 o wyklętych? Te tematy mogą się pojawić na j. polskim

Dodano: 16 kwietnia 2017, 10:09
Autor: ask

Matura 2017 już za około 3 tygodnie
Matura 2017 już za około 3 tygodnie

To nie będzie relaksujący długi weekend majowy dla tegorocznych maturzystów. Tuż po nim, 4 maja, przystąpią do matury. Jakie tematy w tym roku obstawiają na "giełdzie"? Żołnierzy wyklętych, patriotyzm, emigrację, czy tęsknotę za ojczyzną.

Już za trzy tygodnie maturzystki uzbrojone w czerwone podwiązki i maturzyści z pożyczonymi długopisami przystąpią do egzaminu dojrzałości. W czwartek, 4 maja, zmierzą się z egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a 5 maja z podstawowym egzaminem z matematyki oraz wiedzą o tańcu.

Kolejny tydzień to egzaminy z języka angielskiego, niemieckiego i łacińskiego, rozszerzonej matematyki, wiedzy o społeczeństwie, informatyki, biologii i filozofii. Od 15 do 19 maja zdawać będą egzaminy z historii, historii sztuki oraz historii muzyki, chemii, geografii, fizyki i astronomii, języka rosyjskiego i francuskiego. W ostatnim tygodniu zmierzą się z językiem hiszpańskim, włoskim oraz językami mniejszości narodowych.

– Trochę się niepokoję, ale nie ma jakiegoś nadmiernego stresu – mówi Monika, uczennica V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. – W tym tygodniu odpuściłam sobie naukę, bo chyba wiem wszystko, co muszę. Skupiam się na świętach. Pod koniec miesiąca powtórzę jeszcze biologię i chemię. Nie będzie to jednak jakieś mega kucie, bo zauważyłam, że im więcej się uczę, tym rośnie poczucie, że coraz więcej zapominam – dodaje ze śmiechem.

– Stres działa na mnie motywująco. Stopnie są już wystawione. 28 kwietnia mamy zakończenie roku – dodaje jej szkolny kolega, Michał. – Do tego czasu będę chodził jeszcze na rozszerzenia, ale już bez większej napinki. Chcę poświęcić ten czas na powtórki przed językiem polskim. W ostatnim tygodniu przed maturą wyjeżdżamy z kumplami w góry, żeby odreagować przed egzaminami.

Monika na szkolnej giełdzie tematów obstawia patriotyzm, tęsknotę za ojczyzną i emigrację. – Od kilku już lat ważnym tematem wiadomości są uchodźcy, dlatego wydaje mi się, że pytania wypracowań mogą pójść właśnie w tym kierunku – mówi dziewczyna.

Z kolei Piotr obstawia wojnę. – Żołnierze wyklęci, oddanie życia za ojczyznę – to tematy lansowane przez polityków. Mogą znaleźć się na maturze. 

Z tego samego powodu powtórzę szczegółowo obraz Boga w literaturze poszczególnych epok – opowiada. – Mój ojciec znalazł gdzieś informację, że Jarosław Kaczyński ceni sobie szczególnie Sienkiewicza. Kto wie, może to też jest dobra podpowiedź?

– Trzeba być jednak przygotowanym na wszystko – zaznacza z kolei Paweł, uczeń II LO w Lublinie. – I nie trzeba się bać. W ostatnich latach wszyscy komentowali, że matura jest stosunkowo prosta. Nie ma więc powodu, by tym razem było inaczej.

asd
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

asd
asd (21 kwietnia 2017 o 10:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Prawdziwa matura to była w latach 30-tych przed wojną. Ale wtedy do matury podchodziło 15% populacji (nomen omen mocno "przetrzebionej" przez hitlerowców, komunistów i sowietów). Do matury podchodziło  3x mniej osób niż dzisiaj kończy studia! A na studia (wtedy) szedł co 3 maturzysta. I co świat się jakoś kręcił... I bieda aż piszczała - bo ciemnotą łatwiej manipulować.
Rozwiń
Gość
Gość (19 kwietnia 2017 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
E, wystarczy 4 godziny leżenia krzyżem i zdane. Przed komisją krzyżową oczywiście (o jaką nie trudno w każdej krajowej szkole). Na ustnym sprawdzi się reakcję na hasło "giń za Ojczyznę", gdy padnie z ust przewodniczącego komisji, należy z rozpędu przywalić głową w ścianę krzycząc "a masz ruski kacapie!". Świadectwo z pieczęcią watykańską i z wizerunkiem JP2, jako znakiem wodnym w tle, zostanie wręczone na uroczystej mszy św. koncelebrowanej przez znakomitych miejscowych kapłanów w sali gimnastycznej. I już abiturient gotowy do podjęcia studiów, np. z zakresu wkładu myśli polskiej w rozwój wszechświata, albo polskiej moralności, jako przykładu dla organizacji grup ludzkich, tudzież wybitności myśli JP2 (studia 15-letnie) - stosownych kierunków nie brak, a i kadra przygotowana czeka.
Rozwiń
Gość
Gość (18 kwietnia 2017 o 18:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
matura z religii, o wyklętych . super. ciemnotą łatwiej manipulować
Rozwiń
Gość
Gość (17 kwietnia 2017 o 17:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O wyklętych? Ale tych wyklętych, co mieli powstać z ziemi?
Rozwiń
Ktoś
Ktoś (17 kwietnia 2017 o 11:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popatrz sobię na mature tegoroczną i taką z przed kilkunastu lat. Jak zdałbyś tą tegoroczną, to wtedy możemy pogadać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!