niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Męczeństwo maturalne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 maja 2007, 18:28

32 tys. 207 - tylu maturzystów napisało wczoraj egzamin z języka polskiego. Wśród nich znaleźli się uczniowie, którzy chcieli poprawić ubiegłoroczną maturę.

Męczeństwo młodzieży opisane w "Dziadach”, matki z "Granicy” Zofii Nałkowskiej i "Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego” lub opisy miasta zawarte w "Pani Bovary” Gustawa Flauberta i "Republice marzeń” Brunona Schulza. Nad takimi tematami głowili się wczoraj maturzyści. W sumie było ich aż 4,5 tysiąca.
Według kuratorium, pierwszy dzień matur przebiegł spokojnie. - Nasi obserwatorzy nie dostrzegli żadnych zakłóceń - mówi Jolanta Misiak, lubelska wicekurator oświaty.
Uczniowie zaczęli punktualnie o godz. 9. Na wypełnienie arkusza maturalnego na poziomie podstawowym mieli 170 minut. Ci, którzy wybrali poziom rozszerzony pisali o 10 minut dłużej.
- Nie było, aż tak źle - mówili abiturienci wychodzący z lubelskich szkół. Znaczna większość z nich wybrała poziom podstawowy arkusza maturalnego. W tej grupie dużo było osób, które decydowały się napisać wypracowanie polegające na porównaniu sposobów przedstawienia matek i ich relacji z dzieckiem w powieściach "Granica” Zofii Nałkowskiej i "Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Tylko nieliczni zmagali się z analizą fragmentu "Dziadów ” Adama Mickiewicza.
Wszyscy obowiązkowo odpowiadali na 16 pytań dotyczących tekstu "O obywatelstwie” autorstwa prof. Barbary Skargi.
Uczniowie, którzy wybrali rozszerzony arkusz z języka polskiego mogli pisać na temat sposobów przedstawienia miasta w "Pani Bovary” Gustawa Flauberta i "Republiki marzeń” Brunona Schulza. Mogli także zinterpretować sposób przedstawienia ojczyzny w wierszu Tadeusza Różewicza pt. "12 stacji”, nawiązując do "Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
O tym jak zdali, maturzyści dowiedzą się dopiero pod koniec czerwca. Zanim otrzymają oficjalne informacje, mogą co najmniej dwa tygodnie wcześniej zalogować się na stronach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie i tam sprawdzić swój wynik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!