sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Medal dla Kawiaka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 sierpnia 2006, 18:27

Rzeźbiarz Tomasz Kawiak odebrał w środę w Warszawie z rąk podsekretarza stanu w resorcie kultury i dziedzictwa narodowego Krzysztofa Olendzkiego medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

Tomasz Kawiak otrzymał medal w uznaniu jego dokonań artystycznych w kraju i za granicą. Doceniono również - jak podkreślił Olendzki - "olbrzymi wkład w popularyzację polskiej kultury i sztuki za granicą, przede wszystkim we Francji”.
- Godne podkreślenia jest to, że za każdym razem pan Tomasz Kawiak nawiązuje do miejsca z którego pochodzi - do Lublina, a który w jego pracach i pojęciu nie jest miastem prowincjonalnym, lecz miejscem, które można nazwać genius loci - dodał Olendzki.
Tomasz Kawiak jest absolwentem warszawskiej i paryskiej ASP. Od ponad 30 lat mieszka i pracuje we Francji. Wystawia na całym świecie, m.in. w Chinach, USA, Indiach i Austrii.
Pozostaje w stałym kontakcie z Lublinem, miastem z którego pochodzi i w którym stawiał pierwsze artystyczne kroki. To z jego inspiracji w latach 70. w ówczesnej Galerii Labirynt prezentowano międzynarodowe wystawy "Dokument-Film-Kontakt” oraz "Made in Paris”. Wówczas w Galerii Labirynt prezentowano również jego wystawę indywidualną.
Kontakty Kawiaka z Lublinem trwają. Świadczą o tym nie tylko wystawy. Dla Galerii Biura Wystaw Artystycznych rzeźbiarz ofiarował stałą kolekcję sztuki współczesnej, ok. 250 dzieł ze swojej własnej fundacji - Fundacji Tomasza Kawiaka.
W plenerach Lublina Tomasz Kawiak realizował instalacje i akcje plastyczne. Jest również autorem rzeźby-fontanny z koziołkiem, motywem herbu miasta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!