niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Miasteczko prowincjonalne w skansenie otwarte dla gości (wideo)

  Edytuj ten wpis

 (Dorota Awiorko-Klimek)
(Dorota Awiorko-Klimek)

Już w sobotę turyści będą mogli obejrzeć wnętrza i ekspozycje pierwszych budynków w miasteczku prowincjonalnym z lat 30. ubiegłego wieku w lubelskim skansenie. W piątek oficjalnie otwarto je dla zwiedzających.

WIDEO

W pierwszym etapie budowy miasteczka odtworzono lub przeniesiono 11 budowli z całego regionu. Zobaczymy wśród nich ratusz z Głuska, dom z Wąwolnicy, domy z Siedliszcza, remizę strażacką z Wilkowa, szkołę z Bobrownik, areszt z Samoklęsk, restaurację z Zemborzyc, kołodziejnię z Bełżyc.

Trwa urządzanie budynków, do których eksponaty gromadzone były w skansenie przez lata. – Już dziś zapraszamy do wnętrza czterech obiektów. Kolejne są w trakcie wyposażenia i w ciągu najbliższych tygodni będziemy je również otwierać dla zwiedzających – zapowiada Mirosław Korbut, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej.

We "Fryzjerni”, udostępnionej już dla gości, zobaczymy oryginalne wyposażenie zakładu fryzjerskiego Jankiela Struzera z Dubienki pochodzące z 1939 roku. – To wyjątkowe, bo zachowane w całości wyposażenie. Mamy tu ladę wspartą na dwóch komódkach z trzema lustrami, fotele z zagłówkami, podnóżki, umywalkę, szafkę na fartuchy fryzjerskie – wylicza Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz, pracownik działu naukowego muzeum.

Na wyposażeniu "Fryzjerni” są także zachowane w bardzo dobrym stanie przyrządy do strzyżenia, golenia, układania włosów w fale, a nawet trwałej ondulacji. Natomiast w sklepie żelaznym Hersza Libhabera z Siedliszcza z 1933 roku zobaczymy zarówno materiały wykorzystywane w budownictwie i rolnictwie (młotki, kosy, sierpy, kolorowe wapno), jak też codziennego użytku (bańki na mleko, garnki, czajniki, balie).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
user
user
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

user
user (12 października 2013 o 15:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nagranie z miejskiego monitoringu brutalnego zabójstwa studenta zobaczcie na retrix.pl/nagraniemonitoring Zastanawiam się jak takie nagranie mogło wyciec z sieci?

Rozwiń
user
user (12 października 2013 o 15:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nagranie z miejskiego monitoringu brutalnego zabójstwa studenta zobaczcie na retrix.pl/nagraniemonitoring Zastanawiam się jak takie nagranie mogło wyciec z sieci?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!