niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Miasto płaci, bo brakuje lokali socjalnych. Rekordowa suma odszkodowań

Dodano: 4 listopada 2016, 21:04
Autor: Dominik Smaga

Miastu kończą się pieniądze na wypłatę odszkodowań właścicielom mieszkań, którzy nie mogą eksmitować lokatorów, bo Ratusz nie ma dla nich lokali socjalnych. Kwota na ten rok okazała się za mała, suma odszkodowań będzie rekordowa, a lokali potrzeba tysiąc

Mechanizm jest prosty. Jeśli właściciel mieszkania (spółdzielnia, wspólnota, osoba fizyczna) ma lokatorów, którzy nie płacą czynszu, może wystąpić o ich eksmisję. Sprawa trafia do sądu, który orzeka, czy lokatorzy muszą opuścić mieszkanie, czy nie. Sąd orzeka też, czy eksmitowanym należy się lokal socjalny od miasta. Jeśli uzna, że się należy, wtedy lokatorów nie wolno wyrzucić dopóki miasto nie zapewni im lokalu.

Problem w tym, że takich mieszkań miastu brakuje. I to dużo. Z tego powodu wielu właścicieli mieszkań nie może się pozbyć niechcianych lokatorów, mimo sądowego wyroku. – Aktualnie na realizację oczekują 1033 wyroki z uprawnieniem do takiego lokalu – przyznaje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.
Zmuszeni do trzymania niechcianych lokatorów właściciele mieszkań mogą żądać od miasta odszkodowań. Skoro mogą, to żądają, a miasto płaci. I płaci niemało, a kwota wciąż rośnie. W 2014 roku z miejskiej kasy wypłacono ok. 425 tys. zł takich odszkodowań, a w zeszłym roku było to 540 tys. zł.

W tym roku miasto wypłaciło już 457 tys. zł, a to nie koniec. – Prognozowana kwota dalszej wypłaty odszkodowań w roku bieżącym na podstawie złożonych pozwów wynosi ok. 300 tys. zł – informuje Bobowska.

Tymczasem kończy się pula pieniędzy zarezerwowanych w miejskiej kasie na takie wypłaty. Prezydent właśnie poprosił radnych o dodatkowe fundusze na odszkodowania, dokładnie 275 tys. złotych. Głosowanie odbędzie się 17 listopada.

Jakie są widoki na to, że przybędzie lokali dla eksmitowanych? Na ten cel miasto przeznacza gorsze mieszkania komunalne zwalniane przez najemców np. przenoszących się w lepsze warunki. – Lokale o obniżonym standardzie przekwalifikowywane są na lokale socjalne. Zwolnione lokale są przeznaczane na realizacje wyroków sądowych – informuje Bobowska. – Skupiamy się zatem na budowie mieszkań komunalnych, co daje możliwość większego pozyskiwania lokali socjalnych z rynku wtórnego.

Tak było m.in. z dwoma blokami na Felinie zasiedlonymi dwa lata temu przez 64 rodziny zwalniające mieszkania, których część przekwalifikowano na lokale socjalne. Podobnie wyglądać ma zasiedlanie 72 mieszkań budowanych przez Zarząd Nieruchomości Komunalnych. – Z chwilą zasiedlenia mieszkań i uruchomienia programu zamian, wszystkie zwolnione lokale o obniżonym standardzie zostaną przekwalifikowane na socjalne – zapowiada Bobowska. Wspomniane 72 mieszkania budowane na Felinie mają być gotowe w przyszłym roku. – W okolicach czerwca, może trochę później – mówi Łukasz Bilik, rzecznik ZNK.

30 proc. kosztów budowy pokryć ma dopłata z Banku Gospodarstwa Krajowego, tak jak w przypadku lokali oddanych w 2014 r. Kolejnych 300 mieszkań komunalnych ma zbudować przy Drodze Męczenników Majdanka planowana przez miasto spółka celowa współtworzona przez jedną z miejskich spółek oraz fundusz inwestycyjny BGK.

Czytaj więcej o: Lublin lokale socjalne
zgroza co oni z uczciwie pracującymi wyczyniaja
duda czyni cuda
glupia pracujaca za jalmuzne
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zgroza co oni z uczciwie pracującymi wyczyniaja
zgroza co oni z uczciwie pracującymi wyczyniaja (5 listopada 2016 o 17:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
duda czyni cuda napisał:
nic nie robic, nie miec zmartwien, zimno piwko za 500 plus pic a w wyborach zagłosować i tak dalej sobie zyc.
oto do czego doprowadziły nas cholerne solidaruchy z lat 80, oby bolek z tymi poplecvznikami odpokutował krzywdę nas pracujących
Rozwiń
duda czyni cuda
duda czyni cuda (5 listopada 2016 o 14:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nic nie robic, nie miec zmartwien, zimno piwko za 500 plus pic a w wyborach zagłosować i tak dalej sobie zyc.
Rozwiń
glupia pracujaca za jalmuzne
glupia pracujaca za jalmuzne (5 listopada 2016 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Pomoc miasta jest za mała.Jest 500+ może więc też "czynsz+"  dla tych co nie chcą płacić bo i czemu kiedy płacą za nich inni.Każdy powinien zadbać o to by mieć gdzie mieszkać sam.Powinien też płacić czynsz.Komuna skończyła się w 1989roku.
masz racje, ja  jestem za tym, że oprócz 500+ czynszu  miasto winno wyremontować  im mieszkanie i do tego zakupić porzadne meble z wyższej półki w tym leeganckie łoże po to aby po pijaku się pieprzyć i rozmnażać dla 500+, a jeszcze jak zrobią chore dziecko po pijaku to teraz dodatkowo dostaną 4 tysiące.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2016 o 09:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomoc miasta jest za mała.Jest 500+ może więc też "czynsz+" dla tych co nie chcą płacić bo i czemu kiedy płacą za nich inni.Każdy powinien zadbać o to by mieć gdzie mieszkać sam.Powinien też płacić czynsz.Komuna skończyła się w 1989roku.
Rozwiń
hej
hej (5 listopada 2016 o 08:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Miasto wsadziło właścicielom lokali lokatorów i co. Jedni bulili co m-c to OK. Ale masa nie płaciła ba nawet nie chciała skorzystać z uzyskania dodatku mieszkaniowego bo miała czyjąś własność w nosie. Kiedyś mamie do Jej domku Gmina wsadziła lokatorów . Ci nie płacili i... Okazało się, że właściciel lokali musi płacić do Urzędu Skarbowego co n-c podatek za czynsz należny za wynajem lokali. Jak płacić podatek jak okatorzy nie płacą? Otóż US nalicza podatek ześrednie stawki za metr kw. i już. Właściciel ma bulić i już. Na zapytanie szefowej od podatków w  US jak mam płacić jak lokator nie buli już kilka lat? Zmienić lokatorów odpowiedziała Pani z US. A podatek za frajer trzeba płacić i już. Czyli masz GWno a nie własność jak władza i lokatorzy mają Cię w d....
u nas nie ma żadnej własości, chcę wyciąć drzewo na działce pod budowe domu, nie owlno mi, mam mieszkać pod mostem a o ścięcie mam prosić jaśnie państwo z rządu o pozwolenie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!