piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Miasto rusza do walki z azbestem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 marca 2008, 19:32
Autor: Dominik Smaga

Mieszkańcy Lublina dostaną od miasta pieniądze na usunięcie azbestowych płyt z dachów ze swych domów.

Radni mają przyjąć specjalną uchwałę w tej sprawie.

To pierwsza konkretna pomoc miasta w usuwaniu azbestu z prywatnych domów. A takie dachy przykrywają jeszcze kilkaset lubelskich budynków. Przed laty eternit był jednym z najpopularniejszych materiałów do krycia dachów. Blacha była droga i trudno było ją dostać. Za to z zakupem tańszego eternitu nie było większych problemów. Za to teraz jest spory problem.

Azbest jest bardzo groźnym materiałem. Z czasem z płyt oddzielają się jego mikroskopijne włókienka. Unoszone przez wiatr mogą dostawać się do płuc, gdzie wbijają się w tkankę. A azbest ma działanie rakotwórcze.

W kwietniu Rada Miasta ma przyjąć opracowany w Ratuszu program usuwania azbestu. - Dzięki tej uchwale będziemy mogli wypłacać mieszkańcom pieniądze - mówi Marian Stani, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

Ostateczna decyzja co do formy pomocy jeszcze nie zapadła. - Pozostawiamy ją prezydentowi, który w drodze zarządzenia określi szczegóły - zapowiada Stani. - Możliwości są dwie. Albo będziemy pokrywać tylko koszty transportu i utylizacji azbestu na kraśnickim składowisku, albo będziemy też płacić za zdjęcie płyt eternitowych. W tym drugim przypadku dopłaty przyznawalibyśmy pod warunkiem, że azbest będzie usuwać specjalistyczna firma. Zresztą, nikt inny nie ma prawa wykonywać takich prac - dodaje dyrektor. Koszty utylizacji są spore - 300 zł za tonę. Azbest jest ciężki i cena unieszkodliwienia zaledwie jednego metra kwadratowego eternitu waha się między 20 a 30 zł.

W tegorocznym budżecie Lublina na zapomogi zarezerwowano 150 tys. złotych. Kolejne 50 tys. władze miasta uzyskały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Jeśli zdecydujemy się na pokrywanie kosztów samego transportu i utylizacji, pieniędzy wystarczy dla większej liczby mieszkańców.
Jeśli zapłacimy także za zdjęcie eternitu, wtedy skorzysta mniej osób. Gdyby okazało się, że pieniędzy zabraknie, będziemy wnioskować o dodatkowe środki - deklaruje Stani.

Położenie nowego pokrycia dachu właściciele budynku będą musieli sfinansować sami. Zgodnie z prawem, ostatnie elementy z azbestu powinny zniknąć z Polski w 2032 roku.

Komu pomogą

Z pomocy będą mogli skorzystać wyłącznie właściciele prywatnych budynków. * Pieniądze będą przyznawane nie tylko na zabezpieczenie azbestu z dachów, ale także na usunięcie elewacyjnych płyt z eternitu. * Do miejskich pieniędzy dostępu nie będą miały spółdzielnie mieszkaniowe. Także lokatorzy mieszkań własnościowych w lubelskich blokowiskach, którzy na swoich balkonach mają eternitowe płyty nie będą mogli zwracać się do Ratusza o dotacje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!