środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Miasto zbuduje drogi za obligacje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 maja 2009, 18:47

208 mln złotych brakuje miastu na sfinansowanie zaplanowanych na ten rok inwestycji. - Może być trudno o taki kredyt - mówi skarbnik miasta. Dlatego Ratusz decyduje się na wypuszczenie obligacji na 100 mln.

Sytuacja w miejskiej kasie jest dramatyczna. - Już nie mamy środków na finansowanie inwestycji. Wydatki na ten cel pokrywamy ze środków bieżących - zaznacza Irena Szumlak, skarbnik miasta. - Budżet miasta potrzebuje 208 mln zł - tłumaczy. Tylu pieniędzy brakuje na sfinansowanie zaplanowanych inwestycji. Chodzi m.in. o przedłużenie al. Solidarności, budowę ul. Poligonowej i Mełgiewskiej.

Problem w tym, że przy obecnej sytuacji na rynkach finansowych trudno o taki kredyt.

- Jest obawa, że nie będzie chętnego podmiotu, który da taką kwotę - zaznacza Szumlak. - Stąd propozycja, żeby podzielić kwotę deficytu na dwa alternatywne źródła finansowania: kredyt i obligacje.

Miejscy radni mają co do tego sporo wątpliwości. - Jeżeli z zaplanowanych na ubiegły rok 40 inwestycji większość nie została zrealizowana, to jest obawa, że w tym roku będzie podobnie. A pieniądze przeznaczone na inwestycje zostaną wydane na inne cele - mówi Michał Widomski, radny niezrzeszony. - Więc po co mamy emitować obligacje?

Ratusz zapewnia z kolei, że bez środków z obligacji nie ma mowy o rozpoczęciu niektórych inwestycji. - Te pieniądze dotyczą etapu przygotowania inwestycji. Chodzi np. o wykup gruntów pod nie - wyjaśnia Stanisław Fic, wiceprezydent Lublina.
Ale część środków z obligacji ma też trafić na realizację niewielkich prac. Np. dokończenie przebudowy ul. Wrońskiej. - Lepiej byłoby wskazać dwie, trzy duże inwestycje, które zostaną zrealizowane. I na nich się skoncentrować - uważa z kolei Sylwester Tułajew, radny PiS.

Podobnie mówi Dariusz Sadowski, radny SdPl. - Pieniądze z obligacji powinny być przeznaczone na inwestycje strategiczne dla miasta, np. budowę połączeń z przyszłą obwodnicą miasta - wyjaśnia.

Ostatecznie Rada Miasta na ostatnim posiedzeniu zgodziła się na emisję obligacji w wersji zaproponowanej przez Ratusz. Za było 21 radnych, 5 było przeciw. Obligacje zostaną wyemitowane w trzech seriach: dwa razy po 30 mln, a raz 40 mln. Miasto będzie musiało je wykupić najpóźniej za pięć lat.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
tron
ktoś
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

tron
tron (17 maja 2009 o 23:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale będzie numer jak za 5lat miasto ogłosi upadłość i obligacji nie wykupi, lub cos w tym stylu że obligacje wypuścili bez pokrycia poprzednia władza
Rozwiń
ktoś
ktoś (17 maja 2009 o 22:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I co gdzie można będzie kupić te obligacje i po ile?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!